Zajímavosti ve Vietnamu – zajímavá místa a památky k vidění

6807

Krásná exotická krajina plná fascinujících přírodních krás i jedinečné kulturní dědictví. To vše a ještě mnohem více na vás čeká ve Vietnamu, zemi rozprostírající se ve východní části pevninské jihovýchodní Asie. Hlavním městem je země je Hanoj nacházející se na severu země. Největším městem Vietnamu je Ho Či Minovo Město (bývalý Saigon), které můžete najít v jižní části země. Pevninskými sousedy Vietnamu jsou Čína, Laos a Kambodža. Zbývající části země už sousedí jen s vodními plochami, konkrétně s Jihočínským mořem.

Vietnam má za sebou velmi bohatou historii poznamenanou zejména krvavou válkou, která trvala dvacet let a během níž byl Vietnam rozdělen na dvě části. Ke sjednocení Vietnamu došlo až v roce 1976. Ačkoliv byl tento konflikt pro zemi velkou ranou, Vietnam se postupně dokázal vymanit z důsledků války a stal se sebevědomou a rychle se rozvíjející zemí, která je oblíbeným cílem řady turistů. Turisty láká zejména krásná příroda, o kterou zde opravdu není nouze. Milovníky krásných hor jistě uchvátí horské pásmo Annamite Range, které se táhne od severozápadu až k jihovýchodní části země. Můžete zde najít také dva významné říční toky, které vyživují okolní přírodu, a to Červenou řeku (Red River) a řeku Mekong (Mekong River). Vietnam je pokryt velmi bohatou a rozmanitou vegetací. Díky rozmanitým klimatickým podmínkám zde můžete najít listnaté i jehličnaté lesy, které jsou domovem řady jedinečných rostlin i zvířat. Husté lesy i rozlehlé savana zde pokrývají téměř polovinu z celkové rozlohy země. V místních lesích se nachází více než 1500 druhů dřevin, včetně různých palem, mangrovníků a bambusů. Co se zástupců zvířecí říše týče, ve Vietnamu se můžete setkat například s buvoly, slony, tygry, medvědy, divokými kočkami i s různými druhy opic.

Krásná příroda však není tím jediným, co turisty do Vietnamu láká. Neméně zajímavá je totiž také místní kultura, nádherné historické památky, tradiční kuchyně a zkrátka vše, co je s Vietnamem spojené. Pojďte společně s námi poznat alespoň některé z místních krás.

Zajímavosti o Vietnamu

  • Ve Vietnamu leží jeden ze sedmi nových přírodních divů světa – je jím zátoka Ha Long nacházející se v severní části Vietnamu, v blízkosti hranic s Čínou.
  • Vietnam je největším vývozcem kešu ořechů a druhým největším vývozcem rýže na světě.
  • Odhaduje se, že vietnamské silnice brázdí denně až 10 milionů motocyklů.
  • Pokud během návštěvy Vietnamu onemocníte, místní vám možná doporučí vietnamský všelék – Ruou Ran (v překladu hadí víno), rýžové víno obsahující nakládaného hada.
  • Vietnamská prasata zde patří k běžně chovaným domácím mazlíčkům.

Zajímavá místa a památky ve Vietnamu

Phong Nha-Ke Bang National Park

Nádherný národní park, který byl v roce 2003 zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Na území parku se nacházejí nejstarší krasové hory v Asii, které byly formovány již před 400 miliony let. Park je protkán fascinujícími jeskynními systémy (mnohdy mimořádného rozsahu a délky) i nádhernými podzemními řekami. Centrem regionu, ve kterém se národní park nachází, je vesnice Son Trach, kde můžete najít bankomat, řadu ubytovacích i stravovacích zařízení a snadno se odsud můžete dopravit do dalších částí centrálního Vietnamu.

Ha Long Bay

Jeden z nových přírodních divů světa zapsaný od roku 1994 na Seznamu světového dědictví UNESCO. To je Ha Long Bay, étericky krásná zátoka, jejíž dominantou jsou vápencové skály vystupující přímo z moře. Kromě těchto pilířů zde najdete malé rozptýlené ostrůvky porostlé hustými lesíky a obklopené smaragdovými vodami Tonkinského zálivu. Jedna se o jedno z turisticky nejatraktivnějších míst severního Vietnamu.

Lan Ha Bay

Další z krásných vietnamských zálivů je Lan Ha Bay ležící v blízkosti zátoky Ha Long a města Cat Ba. I zde můžete obdivovat krásné krasové ostrůvky a vápencové výběžky vyčnívající z moře. Turisté jsou do těchto míst přitahováni zejména četnými plážemi s panensky bílým pískem, které jsou omývány krásně čistým mořem. V moři můžete pozorovat nejrůznější druhy pestrobarevných ryb i měkkých korálů. Mezi největší obyvatele místních vod patří tuleni a delfíni.

Hoan Kiem Lake

Jezero Hoan Kiem, je krásným jezerem obestřeným legendami, které se nachází ve vietnamském hlavním městě Hanoj. Jedna ze slavných legend praví, že vietnamský král dostal kdysi od bohů vzácný meč, který mu sloužil k odrážení nepřátelských útoků během četných bojů o zachování nezávislosti země. Po ukončení bojů se král vypravil na vyjížďku kolem jezera, z jehož hlubin se vynořila obří želva a meč mu sebrala. Meč se tak údajně vrátil zpět k bohům a jezero získalo název Hoan Kiem, což v překladu znamená “jezero navráceného meče”. Jezero je obklopené krásnou přírodou a nachází se na něm několik ostrůvků, z nichž jeden zdobí velmi zajímavá stavba zvaná Tháp Rúa (Želví věž). Na dalším z ostrůvků stojí chrám Ngoc Son, na který se můžete dostat po krásně červeném dřevěném mostě. Jezero je učiněnou oázou klidu v jinak rušné Hanoji.

Temple of Literature

Chrám literatury, který byl založen císařem Ly Thang Tongem v roce 1070, je jednou z nejstarších památek nacházejících se v Hanoji. Chrám je věnován filozofovi Konfuciovi a jedná se o jedinečný příklad tradiční vietnamské architektury. V roce 1076 zde byla založena první vietnamská univerzita, která byla určena pouze pro studenty urozeného původu.

Po Nagar Cham Towers

Krásný buddhistický chrám, který byl postaven mezi 7. a 12. stoletím. Chrám nacházející se ve městě Nha Trang je stále používán k modlitbám čínskými a vietnamskými buddhisty. Předpokládá se, že toto místo sloužilo k modlitbám již ve druhém století našeho letopočtu. Dříve se jednalo o dřevěnou stavbu, která však byla později zbourána a nahrazena současnou stavbou vyrobenou z kamene a cihel. Původně se jednalo o komplex sedmi či osmi věží, z nichž se dodnes dochovaly pouze čtyři. Nejvelkolepější z nich je 28 metrů vysoká severní věž, která pochází z roku 817.

Japanese Covered Bridge

Nádherný malý most, který je symbolem města Hoi An. Most byl postaven japonskou komunitou koncem 16. století a jeho úkolem bylo propojení japonské a čínské čtvrti. Most je krásně zdoben a je představitelem tradičního japonského designu. Vstupy na most jsou střežený sochami zvířat – na jedné straně můžete najít dvě opice, na té druhé dva psy.

Nezapomeňte na návštěvu Ho Či Minova Města a jeho památek

  • Jade Emperor Pagoda – taoistický palác, který byl postaven v roce 1909 na počest nejvyššího taoistického boha. Jedná se o jeden z nejokázalejších atmosférických chrámů ve městě. Chrám je vyzdoben sochami bohů i groteskních hrdinů. Uvnitř můžete obdivovat také krásné výrobky ze dřeva.
  • Reunification Palace – palác sjednocení, který byl ještě před sjednocením Vietnamu známý pod názvem palác nezávislosti a byl sídlem prezidenta Jižního Vietnamu. Stavba pochází ze 60. let minulého století, kdy nahradila bombami zničenou budovu původního paláce. Budova je hluboce spjata s pádem Saigonu, protože právě sem dorazily v roce 1975 první tanky.
  • War Remnants Museum – Muzeum pozůstatků války, které dříve neslo název Muzeum čínských a amerických válečných zločinů. V muzeu se můžete důkladně seznámit s celou válkou, zejména pak s jejími dopady na civilní obyvatelstvo. Najdete zde informace o válečných vězeních, která byla vystavěna i o řadě nehumánních prostředků používaných během války. Můžete si zde prohlédnout také americká obrněná vozidla, dělostřelecké systémy, bomby i nejrůznější zbraně, které byly použity.

Vietnam je krásnou zemí, která mezi cestovateli konečně získává zasloužené obdivovatele. Aby taky ne. Vždyť se jedná o jedinečnou exotickou zemi plnou fascinující přírody, úhledných rýžových polí, malebných vápencových ostrůvků a zajímavých kulturních i historických památek. Ve Vietnamu můžete strávit jeden den na krásně čisté pláži, zatímco ten druhý se již vydáte vstříc vysoko se tyčícím vrcholkům hor. Poznejte krásu vietnamských měst, ve kterých se harmonicky snoubí historie se současností i vesniček, ve kterých jakoby se zastavil čas. Ať už se budete potulovat spíše neobjevenou přírodou či se vrhnete do víru velkoměst, jistě brzy zjistíte, že návštěva Vietnamu byla tou správnou volbou.

Předchozí článekZajímavosti v Singapuru – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekZajímavosti v Tádžikistánu – památky a zajímavá místa k navštívení