Zajímavosti v Singapuru – památky a zajímavá místa k navštívení

6110

Krásná příroda, chutná a rozmanité kuchyně i jedinečné propojení historie se současností, které se projevuje zejména v městské architektuře. Takový je Singapur, městský stát ležící na jižním cípu Malajského poloostrova, který byl  turisty dlouhou dobu přehlížen a považován pouze za obyčejné přestupní místo během cesty za atraktivnějšími destinacemi. Dnes je vše jinak a Singapur byl právem zařazen mezi top destinace, které jsou cílem mnoha cestovatelů z celého světa. Singapur se skládá ze stejnojmenného ostrova a dalších asi šedesáti menších ostrůvků.

Singapur je nejvýznamnějším přístavem v jihovýchodní Asii a zároveň jedním z nejrušnějších přístavů na světě. Toto postavení si vysloužil zejména díky své strategické poloze u Malackého průlivu, který spojuje Indický oceán a Jihočínské moře. Během své zajímavé historie byl Singapur britskou kolonií i součástí Malajské federace. V roce 1965 se však stal nezávislým, samostatným státem a členem britského Commonwealthu. Singapur je velmi urbanizovanou zemí s vysokou hustotou obyvatel a jednou z nejvyspělejších ekonomik na světě. Za zmínku stojí také velmi zajímavé kulturní prostředí v zemi. Singapur se vyznačuje velkou rozmanitostí obyvatelstva, které je tvořeno Číňany, Malajci, Indy a zástupci řady dalších národů. Z tohoto důvodu je velmi zajímavá místní kultura, která je ovlivněna významnými civilizacemi.

Pokud se rozhodnete pro návštěvu Singapuru, určitě se nemusíte obávat žádného náročného a kopcovitému terénu. Přibližně dvě třetiny hlavního ostrova se nacházejí v nadmořské výšce do patnácti metrů a nejvyšší vrchol Singapuru, kterým je Bukit Timah, měří pouhých 162 metrů. Na co se v Singapuru těšit zaručeně můžete, je panensky krásná příroda. Ačkoliv se zde nachází jen zlomek z původní krásné a rozsáhlé vegetace, zachovalé stále zelené deštné lesy jsou vskutku jedinečné. Pohled na krásně kvetoucí exotické květiny si jistě brzy zamilujete. Pokud budete mít štěstí, můžete zde narazit i na některé zástupce zvířecí říše – makaky, outloně a mravenečníky. V korunách stromů se mohou skrývat také zajímavé druhy exotických ptáků, včetně majn a luňáků. Na zemi se poté můžete setkat s nejrůznějšími plazy. Mezi nejčastější obyvatele Singapuru patří různé druhy ještěrek i obávaných kober. Krásné korálové útesy nacházející se u pobřeží zase obývají pestrobarevné mořské rybky. Vypravte se za poznáním této zajímavé země, která si již nadále nezaslouží být pouze bezvýznamným mezipřistáním, ale měla by se stát také cílem některé z Vašich cest.

Zajímavosti o Singapuru

  • Singapur je jednou z nejmenších zemí na světě – jeho celková rozloha činí pouze 718 kilometrů čtverečních (rozloha Prahy je 496 km čtverečních).
  • Singapur se během pouhých padesáti let transformoval ze země třetího světa na moderní zemi s velmi rozvinutou ekonomikou.
  • V Singapuru platí množství zákazů a nařízení, za jejichž porušení Vám může být udělena pokuta – např. pokud žvýkáte žvýkačku na veřejnosti či nespláchnete veřejnou toaletu.
  • V Singapuru je možné stavět budovy vysoké maximálně 280 metrů – jedná se o bezpečností opatření zavedené kvůli vzletům a přistáním letadel na letišti Changi.
  • Na světě existují již jen tři městské státy – Singapur, Monako a Vatikán.

Zajímavá místa a památky v Singapuru

Gardens by the Bay

Singapurská botanická zahrada 21. století, která je plná high-tech vynálezů. Najdete zde Flower Dome, který je jedinečnou replikou suché středomořské zahrady i Cloud Forest, který je tropickou oázou ve které nechybí ani kompletní vodopád. Navštívit můžete také OCBC Skyway, odkud se Vám naskytne jedinečný výhled na zahrady, město i Jihočínské moře. Zahrady jsou jedinečným místem, které Vás seznámí s fascinujícím kulturním dědictvím Singapuru i jednotlivými kulturami třech hlavních etnických skupin – čínské, malajské a indické. Park je plný uměleckých děl a najdete zde spoustu krásných míst vhodných k příjemnému odpočinku.

Bukit Timah Nature Reserve

Jedinečná přírodní rezervace, která je tvořena fascinujícím deštným pralesem. Rezervace je velká 163 hektarů a můžete zde najít spoustu zajímavých míst, včetně hory Bukit Timah, která je nejvyšším bodem celého Singapuru. Rezervace se vyznačuje zejména krásnou přírodou plnou volně žijících zvířat. Najdete zde dokonce více druhů stromů, než v celé Severní Americe. Ze zvířat zde můžete pozorovat například zajímavé makaky, hroznýše a desítky ptačích druhů. V roce 2016 bylo opětovně otevřeno místní návštěvnické centrum, které vás seznámí s minulostí i současností této oblasti a dozvíte se zde spoustu zajímavostí o místní fauně a flóře.

Southern Ridges

Tvořený řadou parků a kopců, které spojují West Coast Park a Mt. Faber. Southern Ridges je jedinečným místem, které vámi umožní návštěvu krásné a divoké džungle, aniž byste museli doopravdy opustit město. Najdete zde krásné lesy protkané malebnými chodníčky, parky plné zeleně, tématicky upravené zahrady i spoustu prostoru k posezení a odpočinku. Údajně úplně nejkrásnějším úsekem je čtyřkilometrová trasa vedoucí z Kent Ridge parku k hoře Faber. Během této cesty budete mít možnost překročit jedinečný most Henderson Waves, který se klene ve výšce 36 metrů nad zemí.

Singapore ZOO

Singapurská zoologická jedinečná zahrada je nádherným místem vhodným k pozorování i těch nejméně obvyklých druhů zvířat. Zvířata jsou zde umístěna v krásném prostředí, které působí velmi přirozeným dojmem. Zblízka si můžete prohlédnou orangutany, jedinečné malajské kaloně, lemury, outloně a řadu dalších zajímavých živočichů. Zoologickou zahradu, která je krásným odpočinkovým místem, obývá více než 2800 jedinců. Kromě fascinujících zvířat zde můžete obdivovat také repliku africké vesnice a další zajímavé stavby a místa.

Singapore Botanic Garden

Jednou z největších singapurských atrakcí je tato 74 hektarů velká botanická zahrada, která je zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO. Zahrada, která byla založena v roce 1860, je opravdovou oázou klidu plnou třpytících se vodních ploch, trávníků a tematických zahrad. Zahrada je domovem kousku vzácného pravěkého pralesa i Národní zahrady orchidejí, ve které najdete více než 1000 druhů těchto krásných exotických květin.

National Gallery Singapore

Pokud zavítáte do Singapuru, určitě byste si neměli nechat ujít návštěvu Národní galerie, která sídlí v historických budovách bývalé radnice a Nejvyššího soudu. Galerie se pyšní prvotřídními sbírkami umění pocházejícího z oblasti jihovýchodní Asie. Kromě děl současného moderního umění zde najdete i významná díla z 19. století, která pocházejí od významných singapurských, indonéských, barmských, filipínských i dalších umělců.

Další památky, jejichž návštěvu byste neměli vynechat

  • St Andrew’s Cathedral – jeden z nejlepších singapurských zástupců anglické gotické architektury. Krásná katedrála stojící v obklopení kontrastních moderních budov vyrobených ze skla a oceli. Původní stavba byla dokončena v roce 1838, ta byla však poničena a současná katedrála pochází z roku 1862. Katedrála je velmi oblíbeným místem pro pořádání svatebních obřadů.
  • Thian Hock Keng Temple – nejstarší hokkienský chrám nacházející se v čínské čtvrti. Chrám byl postaven v letech 1839 – 1842. Dříve byl chrám oblíbeným místem čínských námořníků plavících se po nedalekém moři. Chrám zdobí několik symbolických ozdob – lvi u vchodu mají za úkol odhánět zlé duchy, malovaní fénixové a pivoňky v hlavní hale symbolizují mír a dobrá poselství.
  • Sri Mariamman Temple – nejstarší hinduistický chrám v Singapuru, který se paradoxně nachází v centru čínské čtvrti. Chrám byl původně postaven v roce 1823, k následné přestavbě poté došlo v roce 1843. Dominantou chrámu je vysoká, pohádkově malovaná věž zdobená náboženskými motivy, která pochází ze 30. let minulého století. Vnější stěny chrámu jsou zdobeny sochami posvátných krav.
  • Istana – bílý, neoklasický palác, který je domovem singapurského prezidenta. Palác byl postaven Brity v letech 1867 – 1869, aby sloužil jako vládní budova. Pro návštěvníky je dům otevřen pětkrát do roka – mimo jiné se sem můžete vypravit na Svátek práce 1. 5. či na čínský Nový rok.

Singapur je jedinečnou zemí, kterou byste určitě měli zařadit na seznam svých cestovatelských destinací. Čeká zde na Vás krásná příroda, zajímavé historické památky i moderní a luxusní stavby. To vše mnohdy těsně vedle sebe. Vzhledem k tomu, že celý Singapur je jen o něco málo větší než naše hlavní město, je možné se mezi jednotlivými místy přepravovat poměrně rychle. Snadno tak můžete nasednou na některý z městských autobusů a vyjet se podívat na zábavné opice do deštného lesa, zatímco v dalším okamžiku již pojedete vstříc krásným starobylým památkám ukrytým ve stínu vysokých mrakodrapů. Nezapomeňte navštívit některý z místních trhů, kde můžete poznat opravdovou a fascinující Asii.

Předchozí článekPlovdiv v Bulharsku – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekZajímavosti ve Vietnamu – zajímavá místa a památky k vidění