Zajímavosti ve Venezuele – zajímavá místa a památky k vidění

7828

Venezuela – jihoamerická perla na pobřeží Karibiku. Od roku 2013, kdy zemřel autoritativní a diktátorský prezident Hugo Chavéz, se Venezuela mění před očima. Přestože v zemi turismus existuje a je opravdu co obdivovat, tak byl zaměřen pouze na obyvatele Venezuely. To se ovšem dnes mění a Venezuela otevírá své brány celému světu. A na co láká turisty? Především na nekonečné karibské pláže a ostrůvky, kde si budete připadat jako v ráji. Na travnaté pláně, kde volně pobíhají stáda divokých zvířat, na túry amazonským pralesem nebo ke zdolání vrcholků And či k obdivování stolových hor, které doslova trčí z placaté savany.

Zajímavosti o Venezuele

  • Venezuelané mají nejlevnější benzín na světě. Za jeden litr zaplatíte $0.01, což je 0,25 kč. Napomáhá tomu fakt, že Venezuela má největší světové zásoby ropy.
  • Označení Venezuela bylo odvozeno z názvu Little Venice (česky Malé Benátky), neboť když Amerigo Vespucci uviděl domy postavené na kůlech, připomínaly mu právě Benátky.
  • Venezuela má nejvíce slečen, které vyhrály soutěž Miss Universe či Miss World, než kterákoliv jiná země.

Zajímavá místa a památky ve Venezuele

Andělské vodopády Salto Ángel (Angel Falls)

Andělské vodopády Salto Ángel se pyšní titulem nejvyšší vodopády světa! Čímž se z nich stává turistická atrakce číslo jedna. Není se čemu divit. Pohled na 979 metrů padající masu vody je dech beroucí. Tento světový unikát se nachází v národním parku Canaima, což je ráj deštných pralesů a domov indiánského kmene Pemon, jehož lidi cestou k vodopádům neminete. Zastavit u nich a podívat se, jak v dnešní moderní době stále existují lidé, kteří žijí v těsném sepětí s přírodou, živí se sběrem plodin a řemeslnou výrobou, je opravdu zážitek.

Salto Aponguao

Ve stínu svého slavnějšího kolegy se v národním parku Canaima nachází impozantní vodopád Salto Aponguao, který byste při své cestě taktéž neměli vynechat. Přestože je jen 105 metrů vysoký, tak je opravdu nádherný. Jen samotná cesta k němu skrz džungli je dobrodružství. Ovšem vaše námaha bude odměněna. Pod vodopádem se můžete vykoupat a užívat si okolní nádhernou flóru a faunu. Společnost vám budou dělat opice, pestrobarevní papoušci, hadi, ale i místní kmeny indiánů, kteří vám ochotně pomohou, pokud cestou k vodopádům zabloudíte.

Mérida

Mérida, celým jménem Santiago de los Caballeros de Mérida, je město, kam by měli zavítat všichni milovníci sportu. V okolních kopcích jsou turistické trasy, které lákají na fantastické výhledy. Ve městě se nachází hned několik univerzit, proto město vyzařuje mladým a uvolněným dojmem. Mérida je nádherné městečko, které láká outdoorové nadšence na sportovní aktivity jako je rafting, canoeing, jízda na horském kole, pěší turistika a paragliding. Zároveň to je místo, kde se nachází nejvyšší a druhá nejdelší lanovka na světě. Rychlé tempo města a divoký noční život vás vtáhnou do víru místního života, kde pocítíte tu nezaměnitelnou venezuelskou atmosféru.

Coro

Malé městečko Coro se nachází na západním pobřeží a je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Takové pocty se mu dostalo díky řadě koloniálních staveb, které vynikají svou španělskou a nizozemskou architekturou, neboť město bylo až do roku 1527 pod nadvládou Španělů. Zároveň je Coro považováno za jedno z nejstarších měst západní Venezuely vůbec. Kromě toho se může Coro pochlubit krásným muzeem a katedrálou.

Národní park Médanos de Coro (Médanos de Coro National Park)

Na nezapomenutelnou podívanou lákají písečné duny v národním parku Coro, které se nachází poblíž stejnojmenného městečka. Některé duny jsou až 40 metrů vysoké a zbarvené v odstínech žluté a oranžové. Jelikož v oblasti fouká silný vítr, tak se duny neustále pohybují a mění tvar. Celá tato oblast je velmi suchá, takže zde není moc k vidění z místní flory a fauny. Ovšem to nevadí, protože samotný pohled do nekonečné písečné pouště je zážitek. Duny jsou vyhledávaným místem pro sandboarding (sjíždění písečných dun na prkně). A kdo neholduje tomuto sportu, může si vychutnat pohled na písečné duny z hřbetu velblouda.

Národní park Morrocoy (Morrocoy National Park)

Národní park Morrocoy se nachází v severozápadní části Venezuely. Vnitrozemí je tvořeno rozsáhlými plochami mangrovníků, kdežto pobřeží se člení na spoustu malých ostrůvků s nádhernými písečnými plážemi. Všechny ostrůvky se pyšní tyrkysově čistou vodou, z které až přechází zrak. Ideální místo pro odpočinek a dovádění v karibském moři. Nedílnou součástí podmořského světa jsou korálové útesy a pestrobarevné rybky, delfíni, mořské želvy, ale v okolí mangrovníků i kajmani.

Isla Margarita

Největší z venezuelských ostrovů Isla Margarita láká turisty na dovolenou v exotickém ráji. Typické karibské pláže s bílým pískem a průzračnou vodou obklopené zelenými palmami jsou splněným snem. Ovšem nejsou to jen pláže. Ostrov oplývá přírodními krásami. Ve vnitrozemí si můžete užít jeep safari, vyrazit do přírodní rezervace Los Roques či se vydat šnorchlovat na sousední ostrůvky vyhlášené krásnými korálovými útesy a bohatým podmořským životem.

Pohoří Roraima (Mount Roraima)

Roraima je nejvyšší stolová hora Jižní Ameriky, která se tyčí do výše 400 metrů nad okolním terénem. Se svou rozlohou 50 km2 zasahuje na území tří států – Guayany, Venezuely a Brazílie. Zároveň se všechny stolové hory této oblasti řadí mezi nejstarší geologické útvary na zemi, které vznikly před dvěma miliardami let. Nahoru vede pouze jedna jednoduchá turistická cesta. Zbytek je určený pro zkušené horolezce. Stejně úchvatný jako samotná cesta nahoru je výhled z vrcholu do okolí. Tím se dokonce nechal inspirovat Arthur Conan Doyle ve své knize Ztracený svět.

Orinoco Delta

Orinoco je jedna z nejdelších a nejvodnatějších řek v Americe. Delta této řeky vytváří úplně odlišnou krajinu, než jakou můžeme vidět na zbývajícím území Venezuely. Řeka a její okolí jsou domovem spousty zvířat. Obzvláště opic a pyraní. V okolí řeky se nachází hned několik kempů, které poskytují nocleh v dřevěné chatce, takže se můžete zaposlouchat do zvuků noční džungle. V okolí řeky žijí místní lidi kmene Warao. Setkat se s nimi a pozorovat jejich každodenní život, zvyky a tradice, které se tolik liší od našeho běžného života, je zážitek nezapomenutelný zážitek.

Venezuelané mají rádi hudbu a zábavu. Zkrátka si užívají života. Tuto nakažlivou atmosféru pocítíte na každém rohu. Avšak Venezuela je země mnoha tváří. Na svém území má karibské pláže, andské vrcholky, vodopády, mokřady a písečné duny. Je tedy jisté, že se při cestě po Venezuele rozhodně nudit nebudete.

Předchozí článekZajímavosti v Surinamu – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekZajímavosti v Turkmenistánu – památky a zajímavá místa k navštívení