Zajímavosti na Seychelách – památky a zajímavá místa k navštívení

3384

Ačkoli Seychely mnozí lidé považují za oblast v Karibiku, ve skutečnosti se jedná o stát, který se rozkládá na souostroví v Indickém oceánu, a to konkrétně na severu od ostrova Madagaskar. Celková rozloha zemského povrchu Seychelské republiky činí pouze 459 km2 a žije zde přes 90 000 obyvatel. Hlavním a zároveň největším městem je Victoria. Seychely mají pověst nádherného tropického ráje, do něhož se také každoročně vydává velké množství turistů.

Zajímavosti o Seychelách

  • Seychelská republika se skládá z celkem 115 ostrovů. Zatímco Vnitřní ostrovy na severovýchodě tvoří skaliska, Vnější ostrovy jsou ploché korálové atoly.
  • Obydleno je celkem 33 ostrovů. Většina lidí přitom žije na Vnitřních ostrovech a zhruba 80 % z nich naleznete na nejrozlehlejším ostrově Mahé, kde se nachází i Victoria.
  • Pokud by vás zajímalo etnické složení obyvatel na Seychelách, vězte, že zhruba 87 % místních lidí jsou míšenci, konkrétně potomci afrických otroků a francouzských kolonistů.
  • Seychelské souostroví bylo až do roku 1976 kolonií Velké Británie, která ho získala od Francie během napoleonských válek. V současné době se jedná o republiku v Britském společenství národů.
  • Seychely patří mezi bohatší země, a to minimálně v rámci Afriky. Největší zdroj financí přitom přináší právě turistický ruch.

Zajímavá místa a památky na Seychelách

Hlavní město Victoria

Hlavní město Victoria leží na největším ostrově Mahé. V hlavním městě žije cca 1/3 všech obyvatel republiky. Nachází se zde mezinárodní letiště, kde při případné návštěvě Seychel přistanete. Samotná Victoria následně rozhodně stojí za prohlídku. Symbolem města je Clock Tower, tedy hodinová věž, která je zmenšeninou londýnského Big Benu. Navštívit pak můžete i místní tržiště (Victoria Market), v jehož blízkosti stojí mj. poměrně nečekaná stavba, totiž hinduistický chrám Tempio Hindu, který dokládá zdejší kulturní rozmanitost.

Národní park Morne Seychellois (Morne Seychellois National Park)

V severní části ostrova Mahé se nalézá tento největší národní park Seychel s rozlohou 3000 hektarů. K jeho poznávání můžete využít hned 12 turistických stezek, takže se jedná o výtečné místo pro milovníky pěší turistiky. Na své si v tomto parku navíc přijdou i milovníci výšek, neboť mohou zdolat nejvyšší horu souostroví, která nese rovněž název Morne Seychellois a její vrchol se nachází ve výšce 905 m n. m.

Přírodní rezervace Vallée de Mai (Vallée de Mai Nature Reserve)

Tato přírodní rezervace je jedno ze dvou míst na Seychelách, jež bylo zapsáno na Seznam přírodního dědictví UNESCO. S 20 hektary je přitom vůbec nejmenší lokalitou na tomto soupisu. Vallée de Mai leží na ostrově Praslin, který se rozkládá zhruba 50 km severovýchodně od Mahé. Obdivovat zde můžete zbytky tropického pralesa v téměř původním stavu. Pro tuto oblast je charakteristická lodoicea seychelská, tedy endemická palma s největšími semeny ze všech rostlin světa. Jejich rozměry činí 30 × 20 cm a mohou vážit až 17 kg!

Atol Aldabra (Aldabra Atoll)

Atol Aldabra tvoří čtyři korálové ostrovy obklopující vnitřní lagunu. Vzhledem k tomu, že je geograficky izolován a panuje zde nedostatek pitné vody, lidské osídlení byste hledali marně. Obdivovat lze proto unikátní ekosystém. V blízkosti atolu Aldabra se vyskytuje pestrá mořská fauna, a to včetně několika druhů žraloků. Za zmínku ale stojí zejména želva obrovská. Právě zde se totiž nachází největší světová populace tohoto ohroženého druhu. I díky tomu je Aldabra druhým místem Seychel na Seznamu přírodního dědictví UNESCO.

Ostrov La Digue (La Digue Island)

Hned vedle výše zmíněného oslova Praslin leží třetí největší ostrov La Digue. Jedná se o velmi oblíbenou turistickou destinaci, a to přesto, nebo právě proto, že je z Vnitřních ostrovů Seychel nejméně rozvinutý. Vyhledáván je přitom zejména páry na romantické dovolené. Údajně se zde totiž nacházejí nejkrásnější pláže celého Seychelského souostroví, z nichž musíme jmenovat pláž Grondos. Pobyt si je ovšem vzhledem k oblíbenosti zajistit se značným předstihem.

Ostrov Frégaté (Frégaté Island)

Východně od ostrova Mahé se rozkládá Frégaté, který bývá často označován nejizolovanějším ostrovem celých Seychel. Stejně jako na atolu Aldabra se zde v rámci přírody setkáte jen s minimálními lidskými zásahy. Jeho odlehlost pak dokládá i fakt, že v 17. století plnil funkci úkrytu pirátů. Dnes je možné obdivovat překrásné pláže jako Anse Victorin a velezajímavou flóru a faunu, a to včetně jedinečných druhů ptáků i obřích brouků.

Seychelská republika je skutečným přírodním rájem, který obývá mnoho endemických druhů. Ty tedy nikde jinde na světě neuvidíte. Takové konstatování platí především pro Vnitřní ostrovy, jež jsou až do dnešních dnů posety tropickým lesem a krásnou faunou a flórou. Jestliže tedy toužíte poznat všechna místa světa, která mohou i v současné době okouzlit takřka nedotčenou přírodou, na Seychelách byste se měli v každém případě zastavit.

Předchozí článekZajímavosti v Portugalsku – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekZajímavosti ve Velké Británii – zajímavá místa a památky k vidění