Zajímavosti v Sierra Leone – památky a zajímavá místa k navštívení

1506

Sierra Leone je přímořský stát, který se nachází v západní Africe. Přestože se mnohým z nás dostal do povědomí zejména epidemií eboly či dlouholetou občanskou válkou, tak dnes už to neplatí. Země pomalu ale jistě rozkvétá a každý rok ji navštěvuje stále více turistů. Není se čemu divit. Pobřeží Sierra Leone lemují nádherné pláže a ve vnitrozemí se nachází několik národních parků a přírodních rezervací včetně relativně neobjevených míst.

Řada lidí vyráží do Sierra Leone poznat jedinečnou kulturu místních obyvatel. Náboženské rituály a tradice jsou dodnes praktikovány ve velké míře. Pro klasického Evropana něco nového, neskutečného a možná trochu šíleného. A přesně proto je návštěva Sierra Leone zážitek na celý život.

Zajímavosti o Sierra Leone

  • V celé zemi je nedostatek lékařů a proto na jednoho lékaře připadá i několik tisíc obyvatel.
  • Země proslula prodejem „krvavých diamantů“, z kterých byli financovaní rebelové a jejich zbraně. Válka skončila teprve v roce 2002.
  • V době epidemie eboly byly v zemi zakázány jakákoliv setkání, dokonce i slavení Vánoc, aby se lidé nesetkávali ve větším počtu. Dokonce se zavřely i základní školy a vytvořila se tak ztracená generace dětí, které nikdy nedostanou základní vzdělání.

Zajímavá místa a památky v Sierra Leone

Národní park Outamba-Kilimi (Outamba-Kilimi National Park)

Národní park Outamba-Kilimi pokrývá rozlehlé území, na němž se střídají savany s džunglí. Svůj domov zde našly velké stáda divoké zvěře. Nejčastěji tak narazíte na šimpanze a kočkodany. Ovšem nejsou to jen primáti. Hrochy, antilopy, bůvoly a slony při projížďce safari zajisté neminete. Park je složen ze dvou částí. Severní Outamba je tvořena kopci, pastvinami a deštnými pralesy. Jižní Kilimi je více „placatá“. K přenocování jsou k dispozici dřevěné chatrče a přes den můžete sledovat divoká zvířata ve volné přírodě, navštívit pozorovatelny ptáků nebo sjet řeku v okolí hrochů na kanoi.

Šimpanzí rezervace Tacugama (Tacugama Chimpanzee Sanctuary)

V hustém pralese národního parku Western Area Forest Reserve se nachází záchranná stanice Tacugama. Ta vznikla za účelem chránit primáty a pomáhat jim s návratem zpět do přírody. Na vlastní oči tak uvidíte, jak celý proces resocializace probíhá a také jak se chovají šimpanzi vypuštění do hor. Turisté, kteří mají více času, si mohou projít jednu z mnoha lesních stezek popřípadě přenocovat v parku v typickém domečku místních obyvatel. Zážitek je to neskutečný, neboť uslyšíte všechny vzrušující zvuky noční džungle.

Národní muzeum Sierra Leone (Sierra Leone National Museum)

Uvnitř národního muzea se nachází hned dvě galerie. V první z nich je k vidění sbírka kulturních a historických artefaktů včetně bubnů, oblečení a mečů. Druhá část je věnována krátkodobým výstavám, které bývají zaměřené na fotografie. Samotné muzeum se nachází ve Freetownu, což je hlavní město Sierra Leone. Město založili v roce 1787 Britové. Jak už název napovídá, město bylo založeno pro osvobozené otroky, kterým byla udělena svoboda.

Ostrov Bunce (Bunce Island)

Někteří lidé mohou toto místo vnímat jako depresivní, ale tvoří neodmyslitelnou součást historie země. Kdo chce místním dějinám porozumět více, neměl by minout Bunce Island. Dozvíte se tady vše o obchodu s otroky a dopadem na ně. Ostrov byl totiž jedním z prvních míst v západní Africe, kde docházelo k vývozu otroků především do USA. Na ostrově se nachází stará otrokářská pevnost, která sice budí v některých turistech hrůzu, ale právě zde se odehrávala důležitá část historie země.

Banánové ostrovy (Banana Islands)

Ne příliš daleko od pobřeží se nachází tento neuvěřitelný kousek ráje. Shluk několika ostrůvku vytváří perfektní místo pro šnorchlování, potápění či rybaření. Bílý písek, tyrkysové moře a zelené palmy všude okolo vytváří to pravé kouzlo exotické Afriky. Ideální místo pro odpočinek a zároveň poznávání místní kultury. Ostrůvky nejsou určené jen k válení na pláži. U pobřeží jednoho z nich leží vrak lodi s děly, které časem obrostly korály. Na jiném se zase nachází ruiny kostela z 19. století.

Pohoří Loma (Loma Mountains)

Součástí pohoří Loma je vrchol Mount Bintumani (1945 m), což je nejvyšší vrchol v západní Africe. Cesta pohořím je dobrodružná a bude vyžadovat spoustu vaší energie, neboť pohoří Loma tvoří strmé útesy a rokle, přes které vedou lanové mosty spojující cestu. Odměnou bude nádherná příroda všude okolo včetně šimpanzů, kteří se vám budou neustále houpat nad hlavou. Jelikož je celá oblast chráněná přírodní rezervace, tak zde narazíte na spoustu dalších jedinečných živočichů i exotických rostlin.

Ostrov Tiwai (Tiwai Island)

Ostrůvek Tiwai je jedním z posledních míst v západní Africe s původním starým pralesem. Jedná se o nejpopulárnější a veřejnosti nejpřístupnější přírodní rezervaci, která se rozkládá na ploše 12 km2. Tiwai se řadí mezi největší vnitrozemské ostrovy v zemi. Celý ostrůvek je obklopen řekou Moa a na samotném území se kromě nedotčené panenské přírody nachází záchranná stanice Tiwai Island Wildlife Sanctuary, která je turisty velmi oblíbená. Celý ostrov je domovem spousty primátů a různých druhů rostlin. Z toho plyne, že jen samotná procházka džunglí bude nezapomenutelným zážitkem.

Pláž Tokeh (Tokeh beach)

Sierra Leone je přímořský stát a velká část jeho území je obklopena mořem s krásnými plážemi a prohřátým pískem. To vedlo ke vzniku spousty turistických letovisek a luxusních resortů. Jedním z nich je pláž Tokeh s tyrkysovým mořem a krásnými bílými písčitými plážemi. Příjemné podnebí, zábavní atrakce v okolí a blízkost hlavního města lákají už od roku 1980 spoustu turistů k návštěvě této pláže, kde pocítíte atmosféru právě exotické Afriky.

Bavlníkový strom (Cotton Tree)

Na první pohled zcela obyčejný bavlníkový strom, který má ovšem pro město Freetown a jeho obyvatele mimořádný význam. Je to symbol svobody Afričanů a připomíná zrušení otroctví, neboť právě na toto místo se vrátili afroameričané a zabydleli se zde. A přesně pod tímto bavlníkovým stromem dostali svou půdu. Takže se najednou octnete na místě, kde se psala historie. To si uvědomuji i místní, kteří se pod stromem dodnes scházejí, zpívají písně, děkují bohu a připomínají si minulost.

Bohatství Sierra Leone tvoří neuvěřitelné přírodní atrakce a několik měst. Přestože se Sierra Leone o demokracii snaží teprve krátce, vše je na dobré cestě. Místní lidé jsou přátelští a stále více otevření turistům. Sierra Leone je i velmi úrodná země. Proto kdekoliv si dáte banán, papayu nebo maniok, tak bude zaručeně čerstvý a zrovna sklizený.

Předchozí článekZajímavosti ve Švýcarsku – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekZajímavosti na Madagaskaru – zajímavá místa a památky k vidění