Zajímavosti ve Svazijsku – zajímavá místa a památky k vidění

2647

Přestože je Svazijsko v porovnání se svými sousedy malý stát, tak toho má na svém území hodně co nabídnout. Národní parky jsou úchvatné a často ukrývají ještě krásnější vodopády. Svazijsko je zkrátka stát pro milovníky divoké přírody. Je to zároveň místo pro dobrodruhy, kteří se nebojí na vlastní pěst procházet či projíždět na kole africké safari. Svazijsko je unikátní tím, že místní obyvatelé dodnes dodržují všechny zvyky a tradice. Na vlastní oči tak máte šanci vidět kulturu a historii Svazijského království.

Zajímavosti o Svazijsku

  • Svazijsko je absolutní monarchie, v níž vládne král Mswati. Ten má naprostou autoritu a určuje zákony.
  • V současné době má král 15 žen a 24 dětí. První dvě manželky mu vybrala národní rada. On sám si může vzít ženu za manželku až poté, co otěhotní. Tím dokáže, že je schopna dát králi dědice.
  • Více než polovina populace Svazijců je mladších 21 let.
  • Svazijsko má největší počet nakažených HIV. Touto nemocí je infikováno až 27,7% populace.

Zajímavá místa a památky ve Svazijsku

Skála Sibebe (Sibebe Rock)

Sibebe je největší žulový masiv na světě. Podobným útvarem je už snad jen hora Uluru v Austrálii. Ovšem s tím rozdílem, že ve Svazijsku rozhodně nepotkáte davy turistů. Po pěších turistických stezkách se dostanete až nahoru. Odměnou vám budou dechberoucí výhledy, které jsou se stoupající výškou stále úchvatnější. Při túře si vzpomeňte, že právě kráčíte po 3 miliardy let staré skále.

Přírodní rezervace Mbuluzi (Mbuluzi Game Reserve)

Tato rezervace je domovem žiraf, zeber, antilop, krokodýlů a hrochů. V parku jsou dobře značené turistické stezky, které vás provedou skrz husté lesy, skály a bažinaté terasy tak, abyste viděli to nejlepší z přírody. Kdo by měl strach prozkoumávat džungli na vlastní pěst, může se do rezervace vydat na kole a nebo se zkušeným průvodcem v autě. Večer se můžete ubytovat ve zdejších luxusních obydlích a zaposlouchat se do nočních zvuků džungle.

Horský kemp Shewula (Shewula Mountain Camp)

Horský kemp Shewula byl první komunitní atrakcí pro turisty. Nachází se v nádherné oblasti přírodní rezervace Shewula (Shewula Nature Reserve), z které je úchvatný výhled na celou oblast Mbuluzi. Abyste si vyzkoušeli život místních, tak se nocuje v obydlí typickém pro svazijské kmeny. Tomu je přizpůsobený i program během dne. Abyste pochopili jejich zvyky a tradice, tak navštívíte přírodního léčitele, zazpíváte si zdejší písně a zkusíte místní tance. Nebo se můžete jen tak procházet po vesnici a pozorovat pozoruhodný životní styl místních obyvatel.

Královský národní park Hlane (Hlane Royal National Park)

Tento přírodní skvost je největší přírodní rezervací v celém Svazijsku. Do parku je nejlepší vydat se v doprovodu zkušeného řidiče, který vás zaveze na místa, kde se vyskytují smečky lvů, stáda slonů a skupiny žiraf. Ovšem dobrodruzi se mohou vydat do parku na vlastní pěst. Turistické trasy jsou dobře značené a část z nich je sjízdná i na kole. Součástí rezervace jsou dva kempy, které jsou ideálním místem odkud se vydat na noční průzkum divočiny.

Vesnice Mantenga (Mantenga Cultural Village)

Pro ty, co rádi pozorují život místních kmenů a obdivují jejich netradiční tance, zvyky a tradice byla vybudována vesnice Mantenga. Navíc zde ochutnáte všechny tradiční pokrmy připravené výhradně z lokálních surovin a prohlédnete si skromné ubytování, ve kterém místní lidé skutečně žijí. Pár minut od vesnice se nachází neuvěřitelné vodopády Mantenga Waterfalls. Jen samotná cesta k nim skrz divokou džungli je nezapomenutelným zážitkem.

Lobamba

V samém srdci údajně nejkrásnějšího údolí celého Svazijska, které se nazývá Ezulwini, leží ukryté městečko Lobamba. Nejen, že je to domov celé monarchie, ale je to také velmi spirituální a duchovní místo. K vidění je budova parlamentu (Parliament Building) či národní muzeum (National Museum). Pokud byste si vyžádali audienci u krále, setkáte se s ním právě zde. Každoročně se zde koná tradiční Reed Dance Festival. Jedná se o kulturní událost, kterou jinde na světě neuvidíte. Místní kmeny slaví sklizeň a oslavují královskou rodinu tancem a zpěvem. Je zvykem, že na konci festivalu si král vybere svoji další manželku.

Sklárna Ngwenya (Ngwenya Glass Factory)

Jednou z turisty nejoblíbenějších atrakcí celého Svazijska je továrna na výrobu foukaného skla. Součástí továrny je i sbírka s již hotovými exponáty, kde lze vidět sklo ve tvaru zvířat, různých figurek, váz a nádobí. To vše je vyrobeno recyklováním již použitého skla. Během všechních dnů tak můžete sledovat dělníky přímo při foukání rozžhaveného skla. A to je rozhodně zážitek, který stojí za to vidět.

Swazi Candles Centre

Velmi populární je také továrna na svíčky. Výroba svíček je jedním z nejrozšířenějších řemesel v celé jižní Africe. Ideální místo pro sběratele suvenýrů. Nakoupíte tady svíčky všech barev a velikostí. Samozřejmostí je výběr různých zvířecích tvarů. Jak se taková svíčka ve tvaru zvířete vyrábí tak můžete sledovat na vlastní oči. Součástí továrny je také řemeslný trh, kde místní vytváří vlastnoručně nejrůznější umělecké předměty, které si můžete zakoupit.

Svazijsko proslulo tím, že si až do dnešní doba dochovalo všechny své původní zvyky a tradice. Zdejší tance a zpěvy společně s místními barevnými oděvy vytváří tu pravou atmosféru exotické Afriky. K tomu všemu je území Svazijska pokryté hustými lesy, které tvoří jedinečnou džungli, jež se stala domovem pro spoustu exotických zvířat. Ta si můžete prohlédnout buď z bezpečí automobilu nebo pro dobrodruhy je šance vydat se do větších národních parků skrz dobře značené turistické stezky na kole či pěšky. Málokde se naskytne taková šance, jak poznat kouzlo té pravé Afriky.

Předchozí článekZajímavosti v Togu – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekZajímavosti ve Spojených arabských emirátech – památky a zajímavá místa k navštívení