Zajímavosti v Togu – památky a zajímavá místa k navštívení

1896

Togo, malý Africký stát, o kterém se příliš nemluví, neboť leží ve stínů okolních větších států. O tom, že se jedná o jeden z nejmenších afrických států svědčí fakt, že má na šířku pouhých 100 km. Přesto se nachází na jeho území spousta zajímavostí, které stojí za to navštívit. Togo má bohatou historii a pestrou přírodu. Jako bývalá koloniální země si Togo zachovalo spoustu historických budov, na kterých se podepsal vliv Němců, Portugalců a Francouzů. A o tom, že je příroda opravdu pestrá, svědčí dlouhé písečné pláže, savany a národní parky, v kterých se prohánějí divocí sloni, bůvoli a antilopy.

Zajímavosti o Togu

  • Togo se oficiálně nazývá Tožská republika.
  • Úředním jazykem je francouzština. Přesto mluví každý kmen svým dialektem jako je ewština či hauština.
  • Očekávaná délka života mužů je 52 let a žen 56 let.
  • Každá žena má průměrně 5 dětí.

Zajímavá místa a památky v Togu

Lomé

Lomé je hlavní město Toga, které proslulo jako betonová džungle s obrovským množstvím tržnic. Pokud se v Lomé octnete, tak neváhejte a na tržnici se vydejte, protože právě zde pocítíte tu pravou atmosféru Afriky. A jelikož založili v roce 1800 město právě Evropané, tak se skloubí kouzlo Afriky s evropskými rysy. Pokud byste si chtěli vybrat jen jedno tržiště, tak zamiřte ke Grand Marche. Obrovský třípatrový bazar je plný stísněných stánků se suvenýry, lokálními potravinami a oblečením.

Koutammakou

Oblast Koutammakou je považována za světové kulturní dědictví a je tak chráněna organizací UNESCO. Není se čemu divit. Koutammakou je domovem původního kmene Batammaribů. Ti žijí v izolaci od moderního světa, takže si dodnes zachovali své původní zvyky a rituály. Ovšem čím tato oblast proslula, jsou věžové hliněné domky. Jejich netradiční vzhled je natolik jedinečný a úchvatný, že nebudete stačit zírat. Tyto kmeny žijí v úzkém sepětí s přírodou, takže pokud se vám naskytne šance některou z vesnic navštívit, tak neváhejte ani minutu a poznejte fascinující způsob života kmene Batammaribů.

Národní park Fazao Malfakassa (Fazao Malfakassa National Park)

Fazao Malfakassa je největším národním parkem v celém Togu. Těsně za ním stojí národní park Kéran a Fosee aux Lions. Divoká zvěř a přírodní safari jsou jednou z nejoblíbenějších atrakcí a častým cílem turistů. Na území Toga nalezneme mangrovníkové bažiny, tropické deštné lesy a savany. Při projížďce parkem můžete pozorovat slony či šimpanzy, jak se chovají ve svém přirozením prostředí.

Togoville

Nedaleko Lomé se nachází skvostné město Togoville. Nejen, že se nachází na břehu jezera Togo a jeho vzhled je značně ovlivněn koloniální architekturou, tak městečko proslulo jako centrum obchodu s otroky. Ze zdejšího přístavu Porto Seguro vyplouvaly velké námořní lodě s otroky. Právě odtud se rozšířilo vúdú až na Haiti. Věci potřebné k těmto rituálům seženete v každém zdejším stánku. Za shlédnutí stojí také katedrála Notre Dame, kterou postavili za nadvlády Němci.

Kpalimé

Přestože se městečko Kpalimé nachází nedaleko hlavního města, tak připomíná naprosto jiný svět. Kpalimé je ukryté mezi zalesněnými kopci a cestou k němu narazíte na ty nejkrásnější výhledy jaké můžou v Togo být. Zkrátka ideální místo pro pěší turistiku, kde můžete dojít až k nádhernému vodopádu. V městečku narazíte na typický evropský kostel obklopený chatrčemi. Pohled na něj je neskutečný. Součástí města je zajímavý trh, kde to opravdu žije. Zakoupit zde můžete vše. Především věci potřebné k vúdú, vyřezané či keramické výrobky a co byste si měli zakoupit jako suvenýr je tradiční místní káva a kakao.

Jeskyně Nano (Nano Caves)

Tyto jeskyně byly původně obývány mezi 17. a 19. stoletím, kde se lidé ukrývali během konfliktu v zemi. V jeskyních se našlo spousta zbraní a nejrůznějších předmětů. Jako turisté si tak můžete prohlédnout netypickou architekturu hliněných domků ukrytých v jeskyních. Už jen samotná cesta k obydlí je vzrušující. Všudypřítomná zeleň, vodopád pod kterým se můžete vykoupat a místní obyvatelé vytváří to právě kouzlo.

Pláž Aného (Aného Beach)

Aného je městečko na pobřeží, které ještě více než koloniální architekturou proslulo nádhernou písečnou pláží a luxusními resorty. Krajina je tady opravdu nádherná. Navíc je pláž tak dlouhá, že si každý najde svůj malý kousek ráje v naprostém soukromí. Pláže v Togu stále připomínají tu pravou divokou Afriku, neboť jsou lemované kokosovými palmami a na pobřeží kotví dřevěné loďky místních obyvatel.

Togo je země, kterou ještě nezasáhla masová turistika, takže máte jedinečnou šanci poznat kouzlo divoké Afriky. Pozorovat život místních obyvatel, jak žijí v souladu s přírodou a v izolaci od moderního světa, je fascinující. Zejména jejich tradice a rituály, které si díky své izolovanosti dochovaly až dodnes. Stejně pozoruhodná jako život zdejších obyvatel je příroda. Nedotčené lesy a savany, na kterých se přímo před vašima očima budou prohánět divocí sloni. Togo je zkrátka nádherná a nezapomenutelná země.

Předchozí článekDovolená v Lloret de Mar ve Španělsku – zajímavá místa, památky a tipy na výlety do okolí
Další článekZajímavosti ve Svazijsku – zajímavá místa a památky k vidění