Zajímavosti ve Středoafrické republice – zajímavá místa a památky k vidění

2293

Patříte mezi cestovatele, kteří rádi prozkoumávají místa, do nichž se až tolik turistů nedostává? Pak je pro vás jistě velkým lákadlem Afrika. Možná jste už i některá její místa poznali. Pokud chcete objevovat Afriku v celé její nespoutané kráse, vydejte se do Středoafrické republiky. Budete obdivovat především tamější nádhernou a divokou přírodu.

Zajímavosti o Středoafrické republice

  • Ve Středoafrické republice je tropické podnebí. Období dešťů tu trvá od dubna do listopadu, kdy jsou často záplavy. Zbylá část roku je suchá.
  • Patří mezi nejchudší země Afriky.
  • Středoafrická republika byla do získání nezávislosti v roce 1960 pod nadvládou Francie. Proto je tu úředním jazykem francouzština.
  • Sousedí s Demokratickou republikou Kongo, Kamerunem, Konžskou republikou a Čadem.
  • Pro vstup do země musíte mít povinně očkování proti žluté zimnici. Doporučují se však i další očkování (proti tetanu, žloutence A a B, břišnímu tyfu a meningokokové meningitidě).
  • Budete potřebovat vízum. Požádejte si o něj na Velvyslanectví SAR ve Francii.

Zajímavá místa a památky Středoafrické republiky

Sangha Trinational

Sangha Trinational je oblast tvořená třemi parky. Jsou jimi Dzanga-Ndoki (Dzanga-Ndoki National Park) ve Středoafrické republice, Národní park Lobéké (Lobéké National Park) v Kamerunu a Národní park Nouabalé-Ndoki (Nouabal-Ndoki National Park) v Konžské republice. Parky jsou z velké části pokryté deštným pralesem a celá oblast je na seznamu UNESCO.

Národní park Dzanga-Ndoki byl založený roku 1990. Navštívíte-li ho, můžete se těšit na tropický lesní ekosystém a rozmanitou faunu i flóru. Velký výskyt je tu především goril, ale také mnoha dalších živočichů (sloni, antilopy, bizoni ad.).

Národní park Manovo-Gounda Saint Floris (Manovo-Gounda St Floris National Park)

Národní park Manovo-Gounda Saint Floris se nachází poblíž hranic s Čadem. Je na seznamu nejen UNESCO, ale i na seznamu světového dědictví v ohrožení, a to kvůli vzácným a vymírajícím živočichům, kteří zde mají svůj domov. V parku si prohlédnete bohatou faunu, např. slony, gepardy, leopardy, gazely, nosorožce atd. V záplavových části řeky žijí také rozmanité druhy vodních ptáků.

Bangui

Chcete-li poznat kulturní centrum Středoafrické republiky, zamiřte do jeho hlavního města. Je jím Bangui ležící na řece Ubangi. Pokud byste se rádi dozvěděli více o tamější kultuře, navštivte muzeum Musée de Boganda. Seznámíte se s místními tradicemi, ale i uměním. Bez zajímavosti není ani velká sbírka hudebních nástrojů.

Z dalších míst, které stojí v Bangui za návštěvu, si uveďme ještě Katedrálu Notre-Dame (Notre-Dame of Bangui Cathedral). Jde o katolický římský chrám. Je postaven z červených cihel a zaujme svou elegantností. Dalším kostelem je Church of Fatima.

Vodopády Boali Falls

Rádi se necháváte fascinovat padající vodou v podobě vodopádů? Zamiřte k vodopádům Boali Falls nacházejících se na řece Mbali. Jsou široké 250 metrů a vysoké 50 metrů. Jde o oblíbený cíl turistů. Pokud si chcete tuto podívanou skutečně užít, vydejte se sem v období dešťů. V blízkosti vodopádů se můžete ubytovat. Stejnojmenné město (Boali), v jehož těsné blízkosti se Boali Falls nacházejí, leží cca 100 km od Bangui.

Bouar

Bouar představuje město ležící v západní části Středoafrické republiky v nadmořské výšce téměř 1 000 metrů n. m. Město je významné především skupinou megalitů, které najdete v jeho okolí. Byly vytvořeny pravděpodobně v době neolitu. Nejvyšší megality dosahují výšky 5 metrů. Dohromady jich je kolem 70.

Z dalších měst tohoto státu si ještě uveďme Bambari, Berbérai, Bimbo či Carnot.

Řeka Sangha

Budete-li ve Středoafrické republice a budete-li se chtít kochat tamější krajinou, zvažte plavbu řekou Sangha, nejlépe na kánoi. Nabídne vám krásné výhledy do okolí – nejen na přírodu pralesa, ale také na tamější obydlí. Sangha je v období sucha jen malou říčkou. V období dešťů se však významně rozšiřuje.

Řeka protéká rovněž Konžskou republikou, částečně tvoří hranici s Kamerunem a její délka je 790 km. Zdoláte alespoň její část?

Středoafrická republika nepatří mezi nejvyhledávanější cíle turistů, přesto má svůj potenciál, především pro dobrodruhy, kteří chtějí odhalovat tajemství nepoznaného a kochat se nádhernou a nespoutanou přírodou. I vy máte duši dobrodruha? Naplánujte si svou cestu do Středoafrické republiky.

Předchozí článekMěsto Kutná Hora – zajímavosti, památky a zajímavá místa v okolí
Další článekZajímavosti v Severní Koreji – památky a zajímavá místa k navštívení