Zajímavosti v Severní Koreji – památky a zajímavá místa k navštívení

5196

Dostanete-li se do Severní Koreje, poznáte úplně jiný svět, ve kterém stále vládne totalita. Většina lidí po poznání této země netouží, ale najdou se tací, pro něž je obrovským lákadlem. Patříte mezi ně? Neodrazuje vás to, co slyšíte o Severní Koreji, ale naopak byste alespoň něco z toho chtěli vidět na vlastní oči? Jaké turistické cíle má tato země?

Zajímavosti o Severní Koreji

  • Pokud se ocitnete jako turista v Severní Koreji, počítejte s tím, že budete pod neustálým dozorem průvodce, který vám vše zorganizuje. Obyvatelé země mají zakázáno s turisty mluvit.
  • V zemi není rok 2017. Počátkem kalendáře je datum narozením Kim Ir-sena (15. 4. 1912).
  • Oficiálně není Severní Korea od roku 2009 komunistickou zemí. Státní ideologií je „Čučche“ („absolutní soběstačnost“). Jejími hlavními principy je sebeobrana, ekonomická soběstačnost a nezávislá politika.
  • V zemi je legální marihuana. Není vůbec vnímaná jako droga. Ovšem užívání a distribuce jiných drog je zde přísně trestáno.
  • Obyvatelé v Severní Koreji mohou sledovat jen „jejich“ TV kanály a lidé jsou svázáni mnoha dalšími příkazy a zákazy (musí jim doma vise portréty velkých vůdců, nesmí nosit džíny, bavit se s turisty, číst Bibli, mohou si vybrat jen ze schválených střihů vlasů…).
  • Na kole mohou v Severní Koreji jezdit jen muži.

Zajímavá místa a památky v Severní Koreji

Pchjongjang (Pyongyang)

Pchjongjang představuje hlavní město Korejské lidově demokratické republiky. Jste-li příznivcem klasickým historických památek, zde se moc nepokocháte, ale chcete-li vidět pozoruhodné stavby a zažít ještě pozoruhodnější atmosféru města, jste na správném místě.

A kam se vydat? Jistě neminete bronzovou sochu Kim Ir Sena v Mansu Hill Grand Monument. Jde o dvacetimetrový monument. Dále by vaše kroky mohly vést k Vítěznému oblouku (Arch of Triumph). Jde o památku vítězství nad japonskými okupanty v roce 1945. Podobá se pařížské pamětihodnosti, ale je o 10 metrů vyšší.

Z dalších zajímavých míst si ještě uveďme Kim Ir-senovo mauzoleum (Kumsusan Palace of the Sun), 170 metrů vysoký symbol ideálů Čučche Věž Čučche (Juche Tower), Velkou lidovou studovnu na Kim Ir-senově náměstí (Grand People’s Study House), Stadion 1. máje Rungrado (Rungrado 1st of May Stadium) či Hotel Rjugjong, což je nejvyšší stavba ve městě. Hotel stále není dokončen.

Posvátná hora Myohyangsan (Mount Myohyangsan)

Máte-li rádi nádherné přírodní scenérie, vydejte se na posvátnou horu Myohyangsan („mjohjang“ v překladu „tajemná vůně“). Hora Myohyangsan se pojí s legendou o Tangunovi (praotec korejského lidu). Patří mezi světové biosférické rezervace.

Užijete si tu nádherné výhledy, přírodu a z architektonických památek stojí za pozornost hlavně buddhistický chrámový komplex Pohyon Temple, který vznikl v jedenáctém století. Jde o jeden z pěti největších chrámů v zemi.

Komplex hrobek dynastie Koguryo

Komplex hrobek dynastie Koguryo (Complex of Koguryo Tombs) je pozůstatkem království Koguryo, které se rozprostíralo na území severovýchodní Číny a na Korejském poloostrově. Zaniklo v 7. století.

V Komplexu hrobek dynastie Koguryo si prohlédnete hrobky zdobené nástěnnými malbami znázorňující výjevy z každodenního života či mýtické příběhy. Tato památka je na seznamu UNESCO a najdete ji v provincii South Pyongyang, což je jihozápadně od Pchjongjangu. Další hrobky si můžete prohlédnout na území Číny. Obě země vedou spory o tom, čí předkové Kogoryo jsou.

Město Kesong

Město Kesong leží nedaleko od demilitarizované zóny tvořící hranici s Jižní Koreou. Mimo jiné jde o průmyslovou zónu, v níž pracují lidé ze Severní i Jižní Koreje.

Historické památky a místa Kesongu jsou na seznamu UNESCO, a to od roku 2013. Dříve šlo o hlavní město korejské feudální říše Korjo vládnoucí na tomto území od desátého do čtrnáctého století.

Původní architektonické stavby najdete ve čtvrti mezi řekou a hlavní třídou. Z těch konkrétních si uveďme most Sondžuk a Nammun (Jižní brána). Město je také proslulé pěstováním ženšenu.

Přístav Nampo (Port of Nampo)

Přístav Nampo je zajímavý svou soustavou přehrad. Leží zhruba 50 km jihozápadně od hlavního města země. Dříve šlo o rybářskou vesnici, později se stala přístavem a od konce druhé světové války se vyvíjí v moderní město. Jde o čtvrté největší město v KLDR. Malebným místem nedaleko od města je Waudo National Pleasure Ground. Je tvořené pláží, kopci…Zkrátka vás tu čekají nádherné scenérie. Nachází se tu rekreační zařízení, lázně, jezero T’aesang, farma Chongsan Cooperative Farm atd.

Vesnička Pchanmundžom

Vesničku Pchanmundžom najdete na jihu země. Zajímavá je kvůli demilitarizované zóně, která odděluje Jižní a Severní Koreu. Patří mezi nejděsivější místa světa a jistě i na vás dýchne svou ledovou atmosférou. Bylo zde podepsáno americkými a severokorejskými veliteli v roce 1953 příměří ukončující korejskou válku, v níž během tří let zahynulo 4 miliony lidí.

A právě proto je také zajímavou turistickou atrakcí. Spíše se sem dostanete z Jižní Koreje, a to organizovaným autobusem ze Soulu.

A jak působí Severní Korea na vás? Jste zděšeni, jak se v ní žije, a nechcete s ní mít nic společného, nebo vás naopak tato odlišnost udivuje a chcete poznat kulturu, ale i zajímavé památky této země? Nepatří k nejnavštěvovanějším místům, ale ti, kteří by rádi poodhalili roušku tajemství Severní Koreje, se bezpochyby najdou.

Předchozí článekZajímavosti ve Středoafrické republice – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekZajímavosti v Rovníkové Guineji – zajímavá místa a památky k vidění