Zajímavosti ve Skotsku – zajímavá místa a památky k vidění

9834

Skotko je lákavou zemí s nádhernou přírodou. Učarují vás nádherné hory, skály, jezera… Jejich nedotčenost i drsnost si zamilujete stejně jako mnozí cestovatelé před vámi. Ať už vás lákají menší procházky, či si troufnete na několikadenní náročné túry, najdete si to své. Oblíbí si to tu však i příznivci historických staveb, především středověké architektury. Z některých staveb (hradů a zámků) se vám bude tajit dech.

Co by to bylo za výlet do Skotska, kdybyste neochutnali pravou skotskou whisky. A určitě během svých cest zažijete mnoho zajímavého, na co budete rádi vzpomínat.

Zajímavosti o Skotsku

  • Skotsko je jednou ze čtyř zemí tvořící Spojené království Velké Británie a Severního Irska. Dále to jsou Anglie, Severní Irsko a Wales.
  • Ve Skotsku se bude líbit příznivcům hradů a zámků. Je jich tu kolem 3 000.
  • Mluví se zde skotskou keltštinou, skotskou angličtinou a skotštinou.
  • Vlajka Skotska je nejstarší užívanou národní vlajkou na světě. Je tvořená bílým křížem ve tvaru písmene X na modrém podkladě.
  • Příznivci lihovin jistě rádi ochutnají pravou skotskou whisky. Vyrábí se z ječmene, kvasnic, vody a je 2x destilovaná.
  • Ve Skotsku vznikl golf. Jste-li jeho příznivcem, můžete si ho zahrát na jednom z mnoha krásných skotských golfových hřištích.

Zajímavá místa a památky ve Skotsku

Edinburský hrad a další památky Edinburghu

Edinburský hrad (Edinburgh Castle) je nejdůležitější dominantou hlavního města Skotska – Edinburghu. Tyčí se na skále, která je sopečného původu. Nejstarší stavbou hradu je kaple Sv. Margaret z 12. století.

Odtud se vám mimo jiné naskytne i nádherný výhled na město. K hradu můžete vystoupat z West Princes Street Gadrenst. Je možné se částečně nechat vyvézt linkovou dopravou.

Z dalších významných památek Edinburghu si ještě uveďme královský palác Holyrood Palace, historický trh Grassmarket, presbyteriánský kostel Tron Kirk, kostel Greyfriars Kirk, Královské muzeum (Royal Scottish Museum) a Národní galerii (National Gallery of Scotland).

Národní park Loch Lomond a The Trossachs

Národní park Loch Lomond a The Trossachs (Loch Lomond and The Trossachs National Park) představují národní park rozkládající se kolem jezera Loch Lomond. Spadá do něj několik hřebenů kopců, včetně Trossachs. Jde o čtvrtý největší park na irských ostrovech.

V parku máte mnohé možnosti pro pěší turistiku. Během svých cest se budete kochat jezery, horami a celkově se vám budou otevírat nádherné scenérie. Jednou z nejvýznamnějších cest je West Highland Way, což je dálková turistická trasa měřící 154,5 km.

Glasgow

Chcete-li navštívit moderní metropoli v této zemi, zamiřte do Glasgow. Jde o největší skotské město, zároveň je třetím největším ve Spojeném království. Líbit se tu bude především příznivcům umění. Užívat si ho tu můžete plnými doušky, především v divadlech a galeriích. Je tu také obrovský počet muzeí a potěší vás, že do všech je vstup zdarma.

Jde rovněž o místo konání mnohých festivalů. Jmenujme si alespoň Jazz Festival, Glasgowský filmový festival, Mezinárodní festival dudáckých kapel a Glasgow Comedy Festival.

Hrad Stirling

Jak už jsme si uvedli, ve Skotsku je velké množství hradů a zámků. Jedním z těch nejvýznamnějších je Stirling (Stirling Castle). Patří mezi nejkrásnější v celé zemi. Rozprostírá se nad městem stejného jména (konkrétně na skále Castle Hill), které bylo dříve hlavním městem Skotska. Najdete ho nedaleko měst Edinburg a Glasgow. Překrásná stavba hradu a jeho majestátnost vás uchvátí. Většina hlavních budov hradu pochází z 15. a 16. století. Avšak první zmínka o něm je již z 12. století. Je spjat s mnohými historickými událostmi země. Za pěkného počasí se vám vyskytne nádherný výhled do okolí a navštívit můžete i tamější vojenské historické muzeum.

Národní park Cairngorms

Národní park Cairngorms (Cairngorms National Park) vznikl roku 2003 a nachází se v severovýchodním Skotsku. Najdeme ho na území správních oblastí Aberdeenshire, Highland, Angus, Moray, Perth a Kinross. Jeho celková rozloha činí 4 528 km2. Vydáte-li se některou z turistických tras, prohlédnete si hory, kopce, jezera, ale i vodopády. Široké možnosti výletů se budou zamlouvat všem příznivcům pěší turistiky. Krásná skotská příroda vás učaruje.

Ostrov Skye

Ostrov Skye je největším a nejnavštěvovanějším ostrovem v souostroví Vnitřní Hebridy ve Skotsku. Dostanete se sem z města Mallaig či po mostě. Užijete si tu především nádhernou skotskou přírodu. Z přírodních zajímavostí stojí určitě za zmínku skalní jehly Old Man of Storr. Nejvyšší skála tohoto útvoru dosahuje 55 metrů.  Další skalní jehlou je The Needle. Nachází se v sopečné oblasti Quiraing.

Na Ostrově Skye je mnoho dalších přírodních památek, ale k vidění je tu toho více, například hrady (Duntulm Castle, Dunvegan Castle, Konoc Castle…), Most Skye Bridge a navštívit můžete i některé z mnoha muzeí. Je tu rovněž palírna whisky.

Melrose Abbey

Rádi byste si prohlídli nějakou zajímavou historickou památku? Navštivte pozůstatky cisterciáckého kláštera Melrose Abbey, který byl založený již roku 1136. Během své historie několikrát změnil svou podobu. Snad největší přestavba se odehrála ve druhé polovině 14. století po útoku Richarda II. Toto místo má svou zajímavou atmosféru.

Stavba je rozsáhlá a vy tak můžete obdivovat jeho architekturu. Návštěvu kláštera spojte s prohlídkou areálu přilehlého hřbitova.

Ben Nevis

Ben Nevis se svou nadmořskou výškou 1344 m n. m. představuje nejvyšší horu nejen Skotska, ale také celého Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Jde o zajímavý cíl pro pěší turisty i horolezce.

Pěší turisté se vydají na výstup obvykle z údolí Glen Nevis (zároveň jde o turistické centrum, získáte tu potřebné informace k výstupu) na jižní straně hory – po Koňské stezce. Výstup tudy je nejjednodušší a nejbezpečnější. Počítejte však, že vám zabere až 5 hodin. Nepodceňte oblečení. I v létě je na vrcholku chladno. Celkově se řiďte bezpečnostními pokyny.

Jezero Loch Ness

Ve Skotsku je více jezer, ale určitě vám něco říká jezero Loch Ness. Kdo by neslyšel o lochneské příšeře. Co myslíte? Opravdu tu je? I když ji nespatříte, jezero stojí za návštěvu. Jde o druhé největší skotské jezero nacházející se v ledovcově-tektonické dolině Great Glen. Jezero je dlouhé 401 km a je hluboké kolem 300 m. Vydat se k němu můžete třeba z města Inverness.

Břehy jezera jsou vysoké a skalnaté. Budete-li tu, vydejte se na výlet do okolí, třeba do obce Fort Augustus, Drumnadrochitu a zajímavá je i zřícenina hradu Urquhart.

Z dalších skotských jezer si ještě uveďme Loch Katrine, Loch Lemond, Loch Awe, Loch Shin, Loch Maree, Loch Lochy, Loch Ericht atd.

Monument Williama Wallace

Monument Williama Wallace (Wallace Monument) se rozprostírá nedaleko města Stirling na vrcholku Abbey Craig. Připomíná Williama Wallace, skotského statkáře, který je považován za národního hrdinu 13. století. Byl jednou z hlavních postav skotských válek o nezávislost.

Stavba památníku byla dokončena roku 1869. Na vrchol věže se dostanete točitým schodištěm. Vevnitř si prohlédnete různé zajímavé artefakty, třeba Wallecův ocelový meč.  Ve Skotku najdete i další památníky připomínající zmíněného národního hrdinu.

Zní vám lákavě historické památky a další zajímavá místa Skotska? A co teprve až je budete sami poznávat. Naplánujte si cestu do této krásné země, udělejte si pěší výlet, pokochejte se středověkým hradem, ochutnejte whisky…Zkrátka užijte si to tu podle svých představ.

Předchozí článekThajský ostrov Phuket – památky, zajímavá místa a tipy na výlety do okolí
Další článekDovolená na Baleárských ostrovech – zajímavá místa a památky k navštívení