Thajský ostrov Phuket – památky, zajímavá místa a tipy na výlety do okolí

9833

Takzvaná perla Andamanského moře a největší ostrov Thajska – Phuket – se rozprostírá nedaleko jihovýchodního pobřeží Thajska v místě, kde hraničí pevninská šíje Kra s počátkem Malajského poloostrova. S thajskou pevninou jej propojují dva mosty, Sarasin a Thao Thep Krasatri, a i když se jedná o ostrov, z vašeho úhlu pohledu si toho skoro ani nevšimnete, a to kvůli jeho rozloze, která dosahuje 576 čtverečních kilometrů.

Podél celého obvodu ostrova najdete ty nejkrásnější pláže s bílým pískem, které si dovedete představit, a abyste si jich užili na plno, ideálně byste si měli naplánovat dovolenou v rozmezí listopadu a února. Tehdy tu totiž panuje chladné období, kdy je nejpříznivější počasí jak na cestování po ostrově, tak na plavání, lenošení u vody a spoustu dalších aktivit, které vám tato exotická země nabízí.

Zajímavá místa a památky na ostrově Phuket v Thajsku

Město Patong

Stěžejním turistickým letoviskem ostrova je město Patong. Obývá stejnojmenný záliv na východním pobřeží Phuketu, který lemují fantastické pláže jako například Rajská pláž (Paradise Beach), pláž Kalim (Kalim Beach) a samozřejmě i hlavní patongská pláž (Patong Beach). Tato metropole v roce 2004 utrpěla velké škody poté, co se jejími ulicemi prohnala ničivá vlna tsunami.

Z těch se však poměrně rychle vzpamatovala, a tak dnes v jejích ulicích opět pulzuje život, což pro místní restaurace, kluby a go-go bary, platí dvojnásob. Takových zábavních zařízení jsou tu stovky, proto si tu dovolenou užijí zejména milovníci večírků a divoké noční zábavy. A když jsme u toho rozptýlení, za vaši návštěvu rozhodně stojí živé vystoupení kabaretu Simon (Simon cabaret), kde přes všechny třpytivé kostýmy, tanec a hudbu ani nezaznamenáte, že umělci na pódiu jsou vlastně muži.

Velký Buddha (Big Buddha Phuket)

Na vrcholku jednoho z kopců Nakkerd vyčnívajících nad vesničkou Kata se tyčí 45 metrů vysoká socha meditujícího Buddhy. Díky použití barmského bílého mramoru působí velmi čistým dojmem a pro svou pozici a velikost je viditelná na deset kilometrů daleko. Její stavba započala v roce 2007 a už tehdy se mezi místními obyvateli stala nejoblíbenějším projektem vůbec. Z terasy, jež sochu obklopuje, dohlédnete až k jižním břehům Phuketu, abyste se tam ale dostali, je třeba projít místním muzeem věnovaným historii velkého Buddhy.

Phuket FantaSea

Návštěvu tématického zábavního parku Phuket Fantasea v Kamale si zaručeně užije každý člen rodiny. V rámci tří hlavních okruhů, divadla o třech tisících místech, tématické restaurace a ulice plné obchodů, zachycuje kouzlo tradiční thajské kultury a exotiky.  Zlatým hřebem celého parku je divadelní show nabitá akrobatickými kousky a pyrotechnikou, kterou kromě 400 různých umělců utváří i několik desítek slonů, koz a kuřat, trojice tygrů a stovky holubů. Kromě hlavních sekcí je v areálu i herní městečko, přehlídka zdejších zvířat a několik dětských hřišť.

Wat Chalong

Základy prvních buddhistických chrámů v komplexu Chaithararam, který je situovaný v oblasti Chalong, byly položeny v roce 1837. Podle této oblasti získal své druhé, mnohem častěji používané jméno Wat Chalong. Slovo “wat” v doslovném překladu znamená škola, ačkoliv v thajštině pojmenovává všechna místa určená k uctívání kromě muslimských mešit.

V Thajsku má ze všech náboženství největší zastoupení buddhismus, proto na Phuketu najdete asi třicet watů, nicméně Wat Chalong je tím největším a nejvíce navštěvovaným z nich. Nejvyšší budovou komplexu je chrám Phra Mahathat Chedi, který tu stojí od roku 2002. Věří se, že špička jeho 61 metrů vysoké věže obsahuje úlomek kosti samotného Buddhy, který sem byl přivezen o tři roky dříve ze Srí Lanky. Prohlídku chrámu můžete absolvovat pouze bosí a pro ženy platí, že by jejich oděv měl zahalovat ramena a kolena, v opačném případě budou moci obdivovat chrámy pouze zvenčí.

Národní park Sirinat (Sirinat National Park)

Na severozápadě ostrova, nedaleko mezinárodního letiště Phuket, se nachází národní park, který byl založen před více než 35 lety pod názvem Nai Yang a u příležitosti jeho rozšíření v roce 1992 přejmenován na dnešní Sirinat. Na jeho devadesáti kilometrech čtverečních rostou nejrůznější exotické stromy a rostliny, jejichž rozmanitost mile překvapí i ty největší přírodní nadšence. Jeho součástí je i pobřeží se čtyřmi nádhernými, nenarušenými plážemi – Hat Nai Thon, Hat Nai Yang, Hat Sai Kaeo a Hat Mai Khao, která je známým místem, kam mořské želvy chodí klást svá vejce. Zdejší krásy však nenajdete jen na souši, ale i pod mořskou hladinou, kde se skrývají sasanky, rohovitky a další organismy, jež utvářejí zdejší korálové útesy.

Kam na výlety do okolí?

Záliv Phang Nga (Phang Nga Bay)

Před koncem vašeho pobytu rozhodně vyrazte na plavbu po zálivu Phang Nga, jež splývá s národním parkem Ao Phang-nga (Ao Phang-nga National Park) a odděluje severovýchodní část ostrova od thajské pevniny. Na palubě kánoje budete proplouvat okolo desítek malých i větších, kamenných ostrůvků obrostlých mangrovníkovými lesy a, pokud voda nevystoupá příliš vysoko, i skrze podvodní jeskyně. Nejpopulárnějším z ostrovů je nepochybně Ko Tapu, v jehož okolí se natáčel film Muž se zlatou zbraní, a tak se mu neřekne jinak než ostrov Jamese Bonda. Některé společnosti, které organizují tyto plavby, vás vezmou i do muslimské vesničky Ko Panyi, kterou nad vodní hladinou drží pouze dřevěné kůly.

Ostrovy Phi Phi (Phi Phi Islands)

Šestice ostrovů Phi Phi mají sice blíže spíš k pevnině než k Phuketu, ale jejich úchvatné pláže a téměř nedotčené přírodní bohatství, které z nich dělá jedny z nejnádhernějších ostrovů Jižní Asie, za tu dálku rozhodně stojí. Největším z nich je Ko Phi Phi Don, který se prakticky skládá ze dvou ostrovů propojených úzkou šíjí a disponuje vším, co byste od turistického letoviska mohli očekávat. Menší Ko Phi Phi Leh si můžete pamatovat z amerického filmu Pláž (The Beach), a to především jeho romantickou zátoku Maya (Maya Bay).

Jestliže jste už připsali ostrov Phuket na seznam destinací, které byste během svého života chtěli navštívit, můžete se spolehnout na to, že každý váš krok bude provázen pestrými barvami, sluncem a exotikou a vy tak okusíte veškerou zábavu a dobrodružství, které vám Thajsko může poskytnout.

Předchozí článekZajímavosti Anglie – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekZajímavosti ve Skotsku – zajímavá místa a památky k vidění