Zajímavosti Vanuatu – památky a zajímavá místa k navštívení

2233

Dnes se podíváme do tropické Oceánie a navštívíme malý ostrovní stát Vanuatu, kterému se oficiálně říká Vanuatská republika. Jako mnoho okolních ostrovů v Melanésii byly i tyto vytvořeny pomocí sopečné činnosti. Pobřeží a značná část menších přiléhajících ostrůvků jsou tvořeny korálovými útesy, které slibují exkluzivní podívanou při potápění a šnorchlování. Vanuatu tak patří mezi jedinečné tropické ráje, na kterých zažijete tu pravou exotickou dovolenou.

Zajímavosti o souostroví Vanuatu

  • I přesto, že patří ostrovy Vanuatu mezi turisticky málo objevené, najdete zde spíše hotely a hostely, než chatky či místa k postavení vlastního stanu. Většina pozemků je totiž v soukromém vlastnictví.
  • Mezi ostrovy se můžete přepravovat na lodích, které vozí turisty i místní zcela zdarma.
  • Mezi tradiční nápoje patří kava. Pozor, nepleťte si ji s kávou, kofeinovým nápojem známým po celém světě. Kava je nápoj z mletých kořenů rostliny kava-kava, odkud také dostal své jméno. Pití kavy je po celých ostrovech velice oblíbené a dopřát si ji můžete nejev v restauracích a barech, ale také na tržnicích.
  • Na ostrovech vyznávají muži ojedinělou zábavu – bungee jumping. Jedná se o rituál, kdy nejodvážnější muži a chlapci skáčou z výšky až 20 m jištěni na liáně tak, aby se při skoku těsně dotkli vlasy země.
  • I přesto, že se turisté těší hlavně na potápění a osvěžení, se na ostrově Tanna můžete naložit do horkých termálních pramenů, které mají léčivé účinky zejména na pohybový aparát.

Zajímavá místa a památky na Vanuatu

Návštěva hlavního města Port Vila

Hlavní město Port Vila vás překvapí zejména architekturou, ve které jde vidět silný vliv koloniální Británie a Francie. Na hlavní třídě najdete spousty duty-free obchodů, kde se prodávají hlavně suvenýry a tradiční řemeslné výrobky. Port Vila není nijak velkou metropolí a potěší vás příjemnou pohodovou atmosférou, kde lidé nikam nespěchají. Za návštěvu určitě stojí Národní museum tradičních řemesel (National Museum).

Prohlídka městečka Luganville

Město Luganville na největším vanuatském ostrově Espiritu Santo nabízí nádherný pohled na okolní ostrovy i romantickou promenádu a přístav. Město je skvělé pro velký počet možností ubytování, i pro výběr kaváren a restaurací. Najdete zde několik dobrých potápěčských škol a dalších vodních atrakcí, jako je zázemí pro surfaře a milovníky kitesurfingu.

Výlet na nejznámější vodopády na ostrovech

Jako téměř všechny tropické ostrovy i Vanuatu se mohou chlubit krásnými vodopády, které tvoří nekonečné kaskády končící tyrkysově modrou lagunou. Ty nejznámější a dle místních obyvatel nejkrásnější se jmenují Kaskády Mele (Mele Cascades). Dostanete se k nim asi hodinovou procházkou, která vede po stezce uprostřed džungle.

Region Roi Mata

Asi půl hodinku jízdy od hlavního města Port Vila se nachází region, který patří na seznamu památek UNESCO. Na malém prostoru zde najdete tradiční vesnice, Národní muzeum a mnohé historické a kulturní památky, které souvisejí se životem místních domorodých kmenů.

Výlet na sopku Gaua

Na ostrově najdete několik sopek, které jsou stále činné. Sopek je zde opravdu dostatek, vy si však k návštěvě vyberte tu nejzajímavější. Tou může být třeba sopka Gaua s unikátním jezerem přímo uvnitř kráteru. Další vulkánem, na který se můžete vydat, je známá Mt. Yasur, na východu ostrova Tanna. Výstup můžete absolvovat se skupinou jako zájezd, s průvodcem, nebo na vlastní pěst. Pozor, tato sopka je stále činná.

Potápění a pláže

Určitě si nenechejte ujít možnost prozkoumat podmořskou hladinu zdejších vod. Najdete zde spousty jedinečných míst, jako jsou podmořské jeskyně, tunely, propasti a samozřejmě spousty krásných ryb a dalších živočichů žijících v korálových útesech.

Jedním z nejoblíbenějších míst, kde se dá potápět i šnorchlovat, je ostrov Mystery Island, který je téměř neobydlený. Najdete zde optimální podmínky pro šnorchlování i potápění, společně s krásnými zlatými plážemi i džunglí, která nabízí útočiště mnohým živočichům.

Další jedinečnou lokalitou je ostrov a rezervace Hideaway Island Marine Reserve, který najdete v blízkosti hlavního města. Jedná se o vodní rezervaci, která nabízí ohromné možnosti pro potápění, šnorchlování i relaxaci na pláži.

Prohlídky domorodých vesnic

Pokud se chcete dozvědět více o místních tradicích a zvycích domorodých obyvatel, musíte navštívit malé vesnice a městečka. Lidé jsou zde opravdu pohostinní, nabídnou vám občerstvení i prohlídku u sebe doma. V některých tradičních vesnicích vás přivítá samotný náčelník kmene, což je velká pocta.

Líbit se vám bude třeba tradiční rybářská vesnice Port Olry, která je ideálním místem také pro potápění a šnorchlování. Tato vesnice je oblíbeným výchozím bodem pro plavbu na okolní opuštěné ostrůvky (absolvovat ji můžete také na kánoi či kajaku).

Vanuatu, souostroví v Pacifiku a místo neposkvrněné davy turistů. Opuštěné pláže, starobylá kultura, bohatství korálových útesů, zelená džungle, i ráj pro potápění, to je jen malá část toho, co Vanuatu nabízí. Kde jinde byste se mohli podívat do kráteru činné sopky, a ještě týž den se vykoupat ve vlnách u zlatých písečných pláží? Ochutnat místní tradiční pokrmy a nápoje s náčelníkem kmene? Šnorchlovat na místech, kde budete úplně sami? Jistě je takovým míst na Zemi několik, Vanuatu ale paří mezi ty, na které opravdu nezapomenete.

Předchozí článekDovolená na Rhodosu – zajímavá místa, památky a další zajímavosti řeckého ostrova
Další článekZajímavosti na Trinidadu a Tobagu – zajímavá místa a památky k vidění