Dovolená na Rhodosu – zajímavá místa, památky a další zajímavosti řeckého ostrova

15432
Pohled na pobřeží řeckého ostrova Rhodos | freeartist/123RF.com
Pohled na pobřeží řeckého ostrova Rhodos | freeartist/123RF.com

Zavřete na chvíli oči a představte si olivové háje, dlouhé písečné pláže, zpěněné mořské vlny, tropické palmy a kaktusy, majestátní hory ve vnitrozemí, malebné vesničky propojené křivolakými silničkami a středověká kamenná města. Hotovo? Právě jste se ocitli na řeckém ostrově Rhodos.

Rhodos je největším z Dodekanéských ostrovů a čtvrtý největší z celého Řecka. Především ale patří k nejslunečnějším místům na světě a právem se pyšní přízviskem Ostrov slunce. Snad je to jeho dobrou polohou v jižním Egejském moři. Možná – pokud věříte na pověsti – by vás mohlo uspokojit jiné vysvětlení. Podle staré řecké báje Zeus věnoval Rhodos svému synovi – bohu slunce Heliovi.

Na Rhodu je ročně až 300 slunečných dní. Období bouřek a dešťů trvá od prosince do poloviny března, největší horko je v červenci a srpnu. Ideální je proto vyrazit buď na jaře, kdy ostrov zastihnete svěží v plném rozkvětu. Anebo na podzim, když je moře ještě teplé. V obou případech oceníte menší množství turistů i příhodnější podmínky pro aktivnější způsob dovolené.

Největší perlou řeckého ostrova Rhodos je jeho stejnojmenné hlavní město. Obzvlášť významná je středověká čtvrť „Staré město“ obehnaná hradbami v samotném srdci Rhodu. Staré město je živoucím dědictvím křižáckých rytířů řádu svatého Jana. Ti ostrov využívali jako ústřední základnu v letech 1309 až 1522.

Zachovalé kamenné hradby a pískovcová středověká architektura, opěrné oblouky klenoucí se nad dlážděnými uličkami a exotické panorama protkané minarety a palmami vás okouzlí. Nebudete prvními ani posledními. Ostatně už v roce 1988 se město Rhodos zapsalo na seznam světového dědictví UNESCO.

Nezapomeňte kousek Rhodosu také ochutnat. Skvělou pověst si vybudovala místní zemitá vína. Stejně jako ve všech ostatních koutech Řecka tu najdete lahodný extra panenský olivový olej, lisovaný z olivovníků, které zdobí celý ostrov.

Ostrov toho kromě pozoruhodného hlavního města nabízí mnohem víc. Bezpochyby se proto vyplatí vyčlenit si na dovolenou dostatek času. Ať už zamíříte do hornatého vnitrozemí objevovat zapomenuté vesničky a trasy na vrcholy pohoří Ataviros nebo vaše cesta povede podél východního pobřeží posetého písečnými plážemi a rybářskými přístavy, můžete si být jistí, že zpátky na pevninu se vám chtít nebude.

Zajímavosti, které vás na Rhodosu možná překvapí

  • Ostrov je plný koz. Doslova. Na jejich stáda narazíte mimo města častěji než na lidi.
  • Řekové mají populární úsloví „siga-siga“. V překladu znamená „pomalu-pomalu“. A v duchu tradice ho ctí. Není nic lepšího, než se v rámci dovolené naladit na místní uvolněnou vlnu. Když ale není nazbyt, můžete opáčit „grígora-grígora (rychle-rychle)“.
  • Celé Řecko trpí problémem s úzkými starými odpadními trubkami. Z toho důvodu všude narazíte na cedulky s upozorněním, že toaletní papír nesmíte splachovat. Místo toho ho házejte do připravených odpadkových košů.
  • Řecky se české „ano“ řekne „ne“. (A české „ne“ je potom „óchi“.)

7 míst na Rhodosu, kam vyrazit

Adrenalin na pláži Prasonisi a Polibek dvou moří

Polibek dvou moří na poloostrově Prasonisi | baldion/123RF.com
Polibek dvou moří na poloostrově Prasonisi | baldion/123RF.com

Poloostrůvek Prasonisi (neboli Pórkový ostrov) leží na nejjižnějším cípu Rhodosu. S pevninou jej propojuje stejnojmenná písčitá pláž. Zatímco ze západu úzký pás bílého písku omývá Egejské moře, z východu na něj doráží vlny moře Středozemního. Za přílivu pláž zmizí pod hladinou a právě tehdy můžete sledovat jedinečný přírodní jev, který poetičtí Řekové pojmenovali „Polibek dvou moří“.

Mísení dvou moří s různou teplotou vody toho ale nabízí mnohem víc. Způsobuje totiž, že v Egejském moři bouří divoké a vysoké vlny, zatímco to Středozemní zůstává klidné jako laguna. Prasonisi se díky tomu stalo adrenalinovým rájem pro ďábelské wind- a kite-surfaře i pro úplné začátečníky.

Pokud místo chcete prozkoumat důkladněji, vyplatí se vyrazit na zelený poloostrov za pláží. Na nejjižnější konec dojdete přes kopce za méně než hodinu. Turisty málo prozkoumaná zákoutí vás zavedou k malebné pláži a na úplném konci ke starému bílému majáku se zelenou kupolí.

Barvité pláže východního pobřeží

Pláž Tsambika na ostrově Rhodos | missanzi/123RF.com
Pláž Tsambika na ostrově Rhodos | missanzi/123RF.com

Rhodos je plážemi posetý. Ty nejhezčí najdete, když se z hlavního města pustíte autem na jih podél východního pobřeží. Vyberte si ty, které jsou šité na míru vašemu vkusu:

  • Anthony Quinn – romantická plážička, dlouhá jen čtvrt kilometru, se dříve jmenovala Vagies. Současné pojmenování jí připadlo díky slavnému americkému herci, který si místo oblíbil, když tam na začátku devadesátých let natáčel snímek Děla z Navarone. Komorní atmosféra oblázkovo-písčité pláže vám utkví v paměti. V pěší vzdálenosti od ní navíc můžete navštívit další místní poklad – pláž Ladiko.
  • Ladiko – pláž je složená z drobnějších oddělených písčitých nebo oblázkových pláží. Místo můžete zaujmout i na některé z četných skalních plošin na okrajových útesech. Smaragdová voda a zelené kopce tyčící se nad pláží vás okouzlí. Zážitek si pravděpodobně spojíte i s pro Ladiko typickou pryskyřicovou vůni borovic. Chcete čas strávit aktivně? Půjčte si plachetnici nebo se jděte potápět, k vidění je toho dost i pod vodou.
  • Tsambika – mnozí ji považují za nejkrásnější pláž na Rhodosu. Zelené kopce i skalnaté útesy, které písčitou pláž obklopují, nabízí jedinečné výhledy. Ten nejmalebnější najdete u kláštera Moni Tsambika. Většinu pláže plní lehátka se slunečníky k pronájmu. Na okrajích ale místo najdou i lidé, kteří o pronájem nemají zájem.
  • Stegna – písčitá pláž u stejnojmenného městečka, ve kterém se zastavil čas. Pláž dlouhou necelý kilometr půlí malý ospalý přístav a v celé délce ji lemují rodinné taverny. Na levém okraji pláže se vyžijí potápěči se šnorchly. Kolem útesů se to hemží mořskými živočichy.
  • Charaki – členitá písčito-oblázková pláž patří ke staré rybářské baště. Na sever od Charaki nad moře ční zřícenina středověkého hradu Feraklos, ke které se po osvěžení můžete podívat. Průzračná voda uspokojí i potápěče.
  • Saint Paulus – záliv Saint Paulus přiléhá k okouzlujícímu městu Lindos. Z písčité pláže obklopené skalnatými útesy je prvotřídní vyhlídka na akropoli, která se majestátně tyčí na kopci nad městem. Mělký vstup do moře i plážové vyžití a služby tvoří ze zátoky ideální místo pro rodiny s dětmi. Jedinou vadou na kráse je, že v létě bývá přeplněná.
  • Plimiri – přírodní pláž u cesty mezi Lachanií a Katavií. Písčitá pláž s mělkým vstupem do moře se táhne na okraji 4 kilometry dlouhého pásu písečných dun s trsy zelených travin šumějících ve větru. Na pláži odloučené od civilizace jistě najdete klidný kout. Mimochodem – oblíbená je i mezi nudisty.
  • Mavros Kavos – zátoka na jižním konci východního pobřeží, kterou podobně jako Plimiri mnoho turistů ještě neobjevilo. Písečné duny a pozvolný vstup do moře, pláž ideální pro ty, kteří nepotřebují lehátka k pronájmu, slunečníky ani plážové bary.

Petaloudes – pohádkové Údolí motýlů

Údolí motýlů Petaloudes na Rhodosu | ianwool/123RF.com
Údolí motýlů Petaloudes na Rhodosu | ianwool/123RF.com

Zůstaňte na chvíli v klidu! Mohl by se vás dotknout motýl. Údolí motýlů je unikátní přírodní rezervací ve vnitrozemí ostrova. Vydejte se vzhůru temně zeleným údolím, kolem zurčící lesní říčky i překrásných vodopádů, až ke klášteru na kopci. Čím klidněji půjdete, tím lépe zaznamenáte všudypřítomné třepotání motýlích křídel, která se snaží maskovat mezi temně hnědými kmeny stromů.

Možnost vidět koloběh motýlího života prakticky v přímém přenosu není tím jediným, čím je rezervace výjimečná. Údolí motýlů je také jediným evropským přírodním lesem orientálních stromů – ambroní východních. Sídlo v něm našla také noční můra přástevník kostivalový.

Za freskami starobylých klášterů

Klášter Moni Thari na Rhodosu | phototraveller/123RF.com
Klášter Moni Thari na Rhodosu | phototraveller/123RF.com

To nejlepší z hrstky cenných původních fresek, která zbyla, najdete nejjižněji. Kousek od vesnice Laerma leží kamenný klášter Moni Thari s velkým nádvořím, obklopený olivovníky i další zelení. Učaruje vám už zvenčí. Uvnitř pak najdete nejstarší dochované fresky na ostrově, pocházející z let 1300-1450. Jen o málo mladší pozdně byzantské fresky jsou k vidění ve vesnici Asklipio, kde stojí další kamenný kostel Kímisis Theotóku. Poslední z trojice dávnověkých duchovních míst, která byste neměli minout, je nejblíže hlavnímu městu. V klášteře Panagía Katholikí ve městě Afantou se před šesti lety podařilo zrenovovat a odhalit veřejnosti fresky Panny Marie, Jana Křtitele i dalších svatých.

Akropole v horské vesničce Lindos

Akropole v horské vesničce Lindos | dim0n/123RF.com
Akropole v horské vesničce Lindos | dim0n/123RF.com

Starobylá vesnice Lindos leží na přes sto metrů vysoké skále. Cestu do vísky, ve které trvale žije asi osm set starousedlíků, dodnes nachází zástupy turistů. Její jedinečný ráz a krásné domy, snoubící prvky byzantské i arabské architektury se snaží zachovat i řečtí památkáři. Co svádí pozornost k zapomenuté vesničce ve skalách? Pár metrů nad ní se tyčí majestátní akropole, jejíž stavba začala už 600 let před naším letopočtem. Výšlapu, který i vám odhalí zbylé sloupy helénské stoa nebo ruiny chrámu svaté Athény, nebudete litovat.

Lázně Kalithea

Lázně Kalithea na Rhodosu | nikolpetr/123RF.com
Lázně Kalithea na Rhodosu | nikolpetr/123RF.com

Původně na místě jen 9 kilometrů od hlavního města stály antické lázně. Zhruba před sto lety ruiny zaujaly italského architekta Pietra Lombardiho, který lázně v roce 1929 proměnil do stylu art-deco. I dnes si díky úspěšné rekonstrukci můžete opulentní dílo prohlédnout v jeho plné kráse. Oslňující bílé pavilony, klenuté oblouky, oblázkové mozaiky na nádvořích, zdobné sloupoví a dlouhé kolonády s výhledem na moře dělají z lázní Kalithea podívanou, která sebrala dech už pár generacím. Že je vám to všechno jaksi povědomé? Nedivte se. V prostoru se natáčely filmy stříbrného plátna jako Řek Zorba nebo Děla z Navarone.

Epta Piges – Sedm pramenů

Sedm pramenů na Rhodosu | ianwool/123RF.com
Sedm pramenů na Rhodosu | ianwool/123RF.com

Ve vnitrozemských kopcích, jen 4 kilometry od města Kolymbia, leží další malebný kout Rhodoské přírody. Vyvěrá tu v jednom místě sedm přírodních pramenů, které se stékají do zurčícího potůčku. Vydejte se po jeho proudu. Ovšem jen pokud netrpíte klaustrofobií. Zavede vás totiž do tunelu, který je asi dva metry vysoký a metr široký. Pro jednoho člověka tak akorát. Po kotníky ve vodě se můžete vydat tmou za světlem na konci tunelu, který ústí nad nádhernou přehradou uprostřed vzrostlých listnatých stromů. Ani tady vaše cesta nemusí skončit. Pod několik metrů vysokou hrází na vás čeká ledové jezero, obzvlášť v létě vybízející k otužileckému osvěžení.

Věčně prosluněný Rhodos nabízí směs toho nejlepšího, co se dá na řeckých ostrovech najít. Azurové moře, písečné i oblázkové pláže, majestátní hory a svěží zelené vnitrozemí, malebná města s unikátními památkami. To všechno protkané typickou řeckou pohostinností a uvolněností v tom nejlepším slova smyslu. Nechte se zlákat a vydejte se do ostrovního ráje.

Předchozí článekUbytování v Anglii – kempy, hotely, apartmány, domy, chaty i volné táboření
Další článekZajímavosti Vanuatu – památky a zajímavá místa k navštívení