Zajímavosti v Zimbabwe – zajímavá místa a památky k vidění

3392

Zimbabwe je jedinečnou zemí v jižní Africe. Chystáte se ji navštívit? Pak během vaší cesty určitě nevynechejte Viktoriiny vodopády. Jsou jedny z největších na světě. Ovšem i další přírodní památky vás uchvátí svým mocným kouzlem. Na své si v této zajímavé zemi přijdou také příznivci muzeí, galerií a dalších památek. Co byste ještě v Zimbabwe měli vidět a jaké zajímavosti a fakta je dobré vědět?

Zajímavosti o Zimbabwe

  • Zimbabwe sousedí se Zambií, Mosambikem, Jihoafrickou republikou a Botswanou.
  • Nejvyšším bodem země je hora Nyangani sahající do výšky 2 592 metrů n. m.
  • V Zimbabwe se domluvíte anglicky. Angličtina je tu úředním jazykem.
  • Zimbabwe je významným vývozcem tabáku. Dalšími důležitými produkovanými plodinami jsou obilí, kukuřice či cukrová třtina.
  • V zemi se střídá období dešťů a sucha. Deště tu jsou v letním období, které trvá od listopadu do března. Nejtepleji je v říjnu. I tak tu není více než 23oC. Naopak nejchladněji je v červnu.

Zajímavá místa a památky v Zimbabwe

Viktoriiny vodopády (Victoria Falls)

Bezpochyby nejzajímavější přírodní zajímavostí Zimbabwe jsou Viktoriiny vodopády. Nesou si pojmenování podle britské královny a leží na hranici se Zambií na řece Zambezi.

Jedná se o jedny z největších vodopádů na světě.  Světové prvenství si nesou svou šířkou (přes 1 700 metrů). Pohled na ně je skutečně úchvatný. Kromě nádherné podívané máte možnost věnovat se v této oblasti různým aktivitám. Mezi ně patří například jízda na slonech, vyhlídkový let helikoptérou, bungee jumping nebo jízda ve člunu.

Celkově se tu nudit nebudete, takže si ponechejte na zdejší zážitky více času, nejlépe několik dní. S oblibou se kocháte pohledem na vodopády? Potěší vás, že v Zimbabwe nejsou jen ty Viktoriiny.

Harare

Harare představuje hlavní město Zimbabwe. Rozkládá se na severovýchodě země a jde o významné obchodní, finanční i komunikační centrum. Nachází se tu nejstarší univerzita v zemi (University of Zimbabwe).

Nasajte atmosféru tohoto rušného města se třemi mezinárodními letišti a nezapomeňte navštívit alespoň některé zdejší památky. Patří mezi ně například Katedrála Panny Marie a všech svatých (The Cathedral of St. Mary and All Saints), jejíž stavba byla zahájena roku 1913. Mimo jiné tu jsou i muzea, galerie a za návštěvu stojí i tamější zoologická zahrada. Celkově jde o novodobé město, v němž kromě prohlížení památek můžete nakupovat v moderních obchodech i na trzích.

Přírodovědné muzeum v Bulawayo (Natural History Museum of Zimbabwe)

Přírodovědné muzeum je významné muzeum, které se řadí mezi vůbec nejlepší v Africe. Najdete ho ve městě Bulawayo, konkrétně v parku Centenary Park. Muzeum bylo vystavěno roku 1962. Kromě úchvatných sbírek vás zaujme i samotná budova. Je impozantní. Vedle veřejných galerií je v muzeu i přednáškový sál, kavárna a výzkumné oddělení.

Bulawayo je druhé největší město Zimbabwe. Nachází se v regionu Matabeleland. Ve městě se nachází ještě další muzea, hrad Nesbitt (Nesbitt Castle) a prohlédnete si tu i další zajímavá místa.

Zříceniny Velké Zimbabwe (Great Zimbabwe National Monument)

Pokud toto atraktivní místo komplexu zřícenin Velké Zimbabwe chcete vidět, vypravte se na jihovýchod země. Nachází se cca 30 km od města Masvingo.

Ruiny Velkého Zimbabwe dokládají civilizaci Bantuů a Šonů z doby 11. až 15. století. Můžete si prohlédnout tři části areálu – ruiny na kopci, ruiny v údolí a Velký areál. Celý monument se rozkládá na ploše 800 ha a jde o významnou archeologickou památku.

Na území Zimbabwe najdeme i další zbytky měst, ovšem zříceniny Great Zimbabwe jsou nejvýznamnější.

Jezero Kariba (Lake Kariba)

Nádherným místem, které by nemělo ujít žádnému milovníkovi přírody je jezero Kariba, což je přehradní nádrž nacházející se na řece Zambezi na hranici se Zambií. Místo je oblíbeným místem rybářů a také tu můžete obdivovat africkou zvěř a celkově zdejší přírodu.

Jezero Kariba má délku 223 km a maximální šířka činí 40 km. Hloubka zde dosahuje až 93 metrů. Na jezeře je několik ostrovů. Určitě nebude litovat, vydáte-li se na plavbu lodí.

Ruiny Khami (Khami Ruins National Monument)

Khami představují vedle Great Zimbabwe další ruiny města, které si můžete v zemi prohlédnout. Jde o natolik výjimečné místo, že se dostalo na seznam UNESCO. Najdete ho nedaleko města Bulawayo. Zajímavé jsou tamější kruhové stavby, především vzhledem k době výstavby zaslouží velký obdiv. Khami v minulosti představovalo důležité obchodní centrum.

Z dalších významných ruin, které jsou k vidění v Zimbabwe, si ještě uveďme Natatale Ruins či Dhlo-Dhlo Ruins.

Národní park Mana Pools (Mana Pools National Park)

V severním Zimbabwe najdete významný národní park Mana Pools. Patří mezi nejkrásnější v Africe. Leží při dolním toku řeky Zambezi. Jde o krásnou rezervaci, v níž můžete sledovat mnoho zvířat. I toto místo je na seznamu UNESCO. Pokud se sem dostanete, nenechte si ujít plavbu po řece Zambezi na kánoích. Nebo dáte přednost pěší výpravě? Pokud vás láká ta správná divočina, jste na správném místě. Nejvíce zvířat je k vidění před začátek dešťů, tj. v listopadu. Celkově je vhodné park navštívit v době sucha. Zvěř sem totiž směřuje za vodou. Řeka je také rájem pro rybáře.

Mana Pools je součástí větší oblasti Parks Wildlife Estate. Tvoří ji více parků, kterými protéká řeka Zambezi.

Národní park Hwange (Hwange National Park)

Národní park Hwange je největším parkem v Zimbabwe. Rozkládá se mezi Viktoriinými vodopády a městem Bulawayo. Chcete-li alespoň jeho část prozkoumat, vydejte se na západ Zimbabwe. Leží u hranic s Botswanou. Výchozím bodem je Main Camp, ve kterém se můžete i ubytovat. Přímo do parku se dostanete terénním vozem. K vidění je tu mnoho zvířat (málokde na světě najde tolik druhů savců na jednom místě) pohybujících se volně přírodou. Zajímavý je i samotný ráz krajiny, který je velmi různorodý.

Z dalších národních parků v Zimbabwe si uveďme ještě Chimanimami, Chizarira, Nyanga, Matusadona nebo Matobo.

Afrika je kontinent lákající především dobrodruhy toužící poznat odlišný svět, zajímavé památky i přírodní krásy tohoto drsného kraje. Některé její země jsou turisticky vytíženější, jiné méně. Vydáte-li se do Zimbabwe, zklamaní nebudete. Má co nabídnout. Jaká památka či zajímavé místo zaujme nejvíce vás?

Předchozí článekZajímavosti v Palestině – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekZajímavosti v Uruguayi – památky a zajímavá místa k navštívení