Zajímavosti v Palestině – památky a zajímavá místa k navštívení

4328

Palestina nepatří mezi rozšířené turistické cíle a ani příliš Čechů se sem nevydává. Pokud však hledáte něco nevšedního a chcete načerpat zážitky, které v chronicky navštěvovaných lokalitách nezískáte, možná i vy o této zemi uvažujete. Pojďme si uvést nějaká fakta o Palestině a doporučit si památky a zajímavá místa.

Zajímavosti o Palestině

  • Řekne-li se Palestina, můžeme mít na mysli název historického území na Blízkém východě. Dále rozlišujeme Stát Palestina (vznik v roce 1988 a je částečně uznaný, od roku 2012 má status nečlenského státu OSN). Dále také rozlišujeme Palestinskou autonomii tvořící Západní břeh Jordánu a Pásmo Gazy.
  • Území Palestiny je osídlené již od pradávna. Najdete místa, kde byli lidé již v době 8 000 let př. n. l.
  • Země sousedí s Izraelem, Egyptem a Jordánskem.
  • Palestina má dlouholeté problémy s Izraelem. Mezi zeměmi proběhly války a vztahy jsou stále napjaté. Spory se týkají především vymezení území.
  • Pokud se do Palestiny nechystáte na delší dobu než 90 dní, nemusíte mít vízum.
  • Vhodná roční doba pro cestování do Palestiny je jaro, konkrétně duben až červen.

Zajímavá místa a památky Palestiny

Jeruzalém (Jerusalem)

Jeruzalém je považován za hlavní město Státu Palestina. Izrael tento fakt však neuznává. Neoficiálním hlavním městem Palestinské autonomie je pak Ramalláh ležící cca 10 km od Jeruzaléma.

Uvedené město je důležitým turistickým cílem díky jeho velké náboženské významnosti. Návštěvníci míří především k Západní zdi (Western Wall) a do Starého města (Old City).

Do Starého Jeruzaléma se dostanete jednou ze sedmi bran. Dohromady jich tu je jedenáct. Uvnitř jsou čtyři čtvrti – muslimská, židovská, křesťanská a arménská. Ve všech jsou zajímavé památky.

Z konkrétních pamětihodností Jeruzalému si uveďme Chrámovou horu (Temple Mount), Skalní Dóm (Dome of the Rock) se svou charakteristickou zlatou kopulí, mešitu Al-Aksá (Al-Aqsa Mosque), Zeď nářků (Wailing Wall), do níž se vkládají přání a modlitby na lístečcích mezi kameny zdi, atd. Chcete-li si vychutnat pohled na celé Staré město, vydejte se na Olivovou horu (Mount of Olives).

Betlém (Bethlehem)

Betlém najdete v centrální části Západního břehu Jordánu, částečně uznávaného jako součást Palestinských území. A čím je toto město významné? To ví každé malé dítě – Narodil se tu přeci Ježíšek. Tuto událost si ve městě připomenete v Chrámu Narození Páně (Church of the Nativity). Právě sem směřuje nejvíce turistů. Jde o jedno z nejsvětějších míst křesťanství a je zapsáno na seznamu UNESCO. A nese si ještě jedno prvenství: Představuje nejdéle nepřetržitě fungující křesťanský kostel. Zároveň jde o ohroženou památku.

Z dalších zajímavých míst ve městě si uveďme kulturní centrum Bethlehem Peace Center (na náměstí Manger, najdete tu i turistické centrum), mešitu atd. Nedaleko centra města se rozprostírá Mléčná jeskyně (Milk Grotto), v níž se dle legendy ukrývala svatá rodina před vražděním neviňátek.

Jeskyně patriarchů (Cave of the Patriarchs)

Jeskyně patriarchů představuje komplex podzemních jeskyní. Jde o druhé nejposvátnější místo Židů, ale uctívají ho i muslimové a křesťané. Chcete prozkoumat toto místo? Vydejte se za ním do starobylého města Hebron nacházejícího se v oblasti Judsko, zhruba 30 km od Jeruzalému. Mají zde být pohřbeni Adam a Eva, Abrahám a Sára, Jákob a Lea a Izák a Rebeka.

Mauzoleum stojí nad místem jeskyně. Svatyně je rozdělená na čas židovskou a muslimskou (Abrahamova mešita – Ibrahimi Mosque). V roce 1994 zde došlo k masakru na modlících se Arabech. Jeho viníkem byl Baruch Goldstein snažící se zastavit mírový proces.

Z dalších zajímavostí Hebronu stojí ještě za zmínku Archeologické muzeum (obsahuje artefakty z kanajského až islámského období), Abrahamův dub v Mamre či Hrob Jišaje.

Ramalláh

Jak už jsme si uvedli, Ramalláh (v překladu „Boží hora“) je neoficiálním hlavním městem Palestinské autonomie. Jedná se o moderní město s kancelářskými budovami a vícepatrovými domy. Jde o sídlo centrálních institucí palestinské samosprávy.

Zajímavou památku najdete na kruhovém náměstíčku Manara (Al-Manara Square). Jde o obří židli mající symbolizovat právo Palestiny na křeslo v OSN. Vedle něj je sousoší se čtyřmi lvy. Celkově tu však není příliš památek. Prohlédnou si tu však můžete nějaké kostely i minarety. Ramalláh splynul s městem Al-Bíra.

Náblus

Náblus je druhé největší město na Západním břehu Jordánu, konkrétně na severu Palestiny. Rozkládá se v nížině nad horami Gerizim a Ebal v nadmořské výšce 550 metrů n. m. Chcete-li si prohlédnout historické památky, zamiřte do Starého města. Kromě nich si vychutnejte procházku malými uličkami s různými obchůdky. Z konkrétních památek si uveďme Velkou mešitu (Great Mosque of Nablus), mešitu An-Nasr (An-Nasr Mosque), Hanbali mešitu (Hanbali Mosque), mešitu al-Anbia (al-Anbia Mosque). Z dalších zajímavých míst to je třeba Tuqan Palace. Také tu jsou turecké lázně a vydat se můžete na tamější tržiště.

Hora Gerizim (Mount Gerizim)

Hora Gerizim se tyčí nad městem Náblus (v blízkosti města se také nachází hora Ebal) a dosahuje nadmořské výšky 865 metrů. Jde o centrum samaritanismu, což je staré a méně početné náboženství. Hora má svůj biblický význam. V Bibli se o ní píše jako o hoře požehnání. Na horském hřebeni se nachází vesnice Samaritánů Kiryat Luza a izraelská osada Har Bracha. Oblast má také archeologický význam a zaujme i příznivce horské turistiky.

Vesnice Battir

Jedním z palestinských cílů, které byste neměli minout, je vesnice Battir v Judských horách. Určitě si ji nenechte ujít, budete-li v Jeruzalémě. Nachází se jen 7 km odtud. Dříve tu stálo starověké pevnostní město Bejtar. S menší obměnou tedy zůstal vesnici stejný název.

A čím je vesnice zajímavá? Ne nadarmo si zasloužila zapsání na seznam UNESCO (2014). Za pozornost stojí především zavlažovací starořímský systém na uměle vystavěných terasách. Byl vybudován již před dvěma tisíci lety a slouží k pěstování oliv a vína. Zajímavá je i tamější cisterna na vodu Ejn al-Balad dlouhá 65 metrů. Má vydatný pramen.

Jericho

Málokteré město na světě je tak staré jako právě Jericho. Na tomto místu bylo cca 20 po sobě jdoucích osad. Nejstarší tu byla pravděpodobně již 9 000 př. n. l. Chcete město prozkoumat? Vydejte se za ním na Západní břeh řeky Jordán, severovýchodně od Jeruzalému.

Město Jericho má biblický význam. Oblíbeným turistickým cílem jsou Hory pokušení (Džebel Karantal) s vytesaným pravoslavným klášterem Sarandarion z 19. století. Vypravíte se sem po svých, nebo využijete kabinové lanovky? Vydejte se i k vykopávkám původního osídlení, pramenům (největším pramenem je Ein-as-sultan) a vodovodům z dob římské nadvlády či k Sycamore Tree of Zacchaeus (stromu z biblických dob).

Wádí Qelt

Wádí Qelt (Vádí Kelt či Nachal Prat) je oblast, která zaujme především příznivce pěší turistiky. I tato lokalita je snadno dostupná z Jeruzalému. Leží mezi tímto městem a Jerichem. Do údolí Wádí Qelt můžete vstoupit z Jericha či z izraelské osady Mitzpe Yericha. Oblast je národním parkem, a to díky své ojedinělé fauně a flóře. Kromě toho tu na vás čekají i památky, například pozůstatky římského akvaduktu, klášter Sv. Jiřího (St. George’s Monastery) z 5. století (pravoslavný kostel, jeden z nejstarších v Palestině). Raději obdivujete přírodní skvosty? Pak si vychutnejte pohledy na tamější vodopády a jezírka a nedaleko osady Mitzpe Jericho je vyhlídka, z níž si prohlédnete celé údolí.

Jak z výše uvedeného vyplývá, země má turistický potenciál, především díky svým historickým a náboženským památkám. Lákají i vás, nebo raději poznáváte tradičnější destinace, které se hemží českými i jinými turisty? Je to jen na vás…

Předchozí článekZajímavosti v Rovníkové Guineji – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekZajímavosti v Zimbabwe – zajímavá místa a památky k vidění