Zajímavosti v Uruguayi – památky a zajímavá místa k navštívení

6100

Uruguay je stát na jihovýchodě Jižní Ameriky s rozlohou 176 215 km2. Žije zde kolem 3,5 milionu obyvatel, z čehož cca 40 % lidí obývá hlavní město Montevideo. Pokud bude většina cestovatelů přemýšlet o návštěvě jihoamerického kontinentu, právě Uruguay asi nebude v jejich hledáčku na prvních místech. To je ovšem škoda. Jedná se totiž o zajímavou zemi, ve které je možné obdivovat zajímavou koloniální architekturu, ale lze tu provozovat i další aktivity, tedy relaxovat na plážích, vydat se na pampu za gauči, případně si zatančit candombe.

Zajímavosti o Uruguayi

  • Ačkoli je Uruguay po Surinamu druhým nejmenším státem Jižní Ameriky, stále je více než dvakrát rozlehlejší než Česká republika.
  • Uruguay patří mezi ekonomicky nejvyspělejší země kontinentu, a to zejména díky stabilní politické situaci. Pro HDP země je však důležitý i cestovní ruch.
  • Vzhledem k výše uvedeným okolnostem asi nepřekvapí, že se zároveň jedná o velmi bezpečný stát. Pro turisty zde tedy neexistují žádná zvýšená rizika.
  • I když lze v Jižní Americe nalézt taková pohoří jako Andy, Uruguay je tvořena především nížinami a pahorkatinami. Nejvyšší vrchol Cerro Catedral také leží jen ve výšce 514 metrů n. m.
  • Uruguay je známá jako země masa. Vyskytuje se zde např. třikrát více krav než lidí.

Zajímavá místa a památky v Uruguayi

Hlavní město Montevideo

Montevideo leží na samém jihu země, a to na pobřeží Atlantského oceánu. Turisté by samozřejmě tuto metropoli Uruguaye neměli vynechat. Ačkoli zde stojí moderní budovy, rozkládají se tu pláže a lákavý je i bujarý noční život, největší zajímavostí jsou historické památky, pro něž je někdy město přezdíváno „Athény Jižní Ameriky“. Památky se vesměs nacházejí ve Ciudad Vieja (Staré město). Zmiňme např. náměstí Plaza Independencia, které bylo postaveno v 19. století a dnes je nejvýznamnější ve městě. Na náměstí pak doporučujeme navštívit především impozantní palác Salvo (Salvo Palace), jenž měří 95 metrů na výšku.

Historická část města Colonia del Sacramento

Nejvíce památek je sice v Montevideu, nicméně pro milovníky historických staveb bude asi nejzajímavější zastávkou koloniální přístav Colonia del Sacramento, resp. historická část města, jež bylo založeno na konci 17. století portugalskými kolonisty. Dodnes tu lze totiž obdivovat úchvatnou koloniální architekturu, přičemž musíme jmenovat alespoň velezajímavý padací most Portón de Campo z 18. století. Colonia del Sacramento je ostatně jediným místem v Uruguayi, jež bylo zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. Jistě na vás tedy dýchne atmosféra starých časů.

Město Punta del Este

Punta del Este je městem, které neodkazuje ke koloniální minulosti Uruguaye, ale naopak zračí současný hospodářský rozkvět. Město 140 km východně od Montevidea, které má pouhých 10 tisíc obyvatel, je totiž luxusním střediskem, kde bydlí smetánka i z okolních států. V Punta del Este se nacházejí moderní mrakodrapy a turisticky oblíbené jsou rovněž nádherné pláže. Město je vyhlášené rušným nočním životem a zajímavý pohled nabízí i „flotila“ luxusních jachet na moři.

Město Tacuarembó

Tacuarembó se nachází 390 km severně od Montevidea a jedná se o centrum dobytkářské oblasti. Chcete-li tedy poznat život místních gaučů, tzn. pasáků dobytka na pampách, vyrazte právě sem. V okolí města jich žije opravdu mnoho a přímo v Tacuarembó navíc lze navštívit muzeum (Museo del indio y del gaucho), které jim bylo věnováno. Odpočinout si zároveň můžete u blízkého jezera Laguna de las Lavanderas.

Přímořská lokalita Punta del Diablo

Vesnice Punta del Diablo leží zhruba 300 km východně od Montevidea u hranic s Brazílií. Ještě v roce 2004 zde žilo zhruba 400 lidí, dnes je to více než dvojnásobek a během hlavní turistické sezóny tady pobývá až 25 tisíc lidí. Již z toho je patrné, že se jedná o oblíbenou turistickou destinaci. Ptáte se proč? Vesnice Punta del Diablo byla v roce 2008 časopisem Lonely Planet označena jako jedno ze 20 míst, které rozhodně stojí za návštěvu. V blízkosti lokality se totiž nacházejí malebné písečné pláže, jachtaři míří do místa zvaného Laguna Negra a pouze 5 km od vesnice lze obdivovat fauna a flóru v národním parku Saint Teresa (Saint Teresa National Park).

Pláže a fauna u vesničky Cabo Polonio

Pokud chcete v Uruguayi především odpočívat na plážích, doporučujeme vám navštívit i vesničku Cabo Polonio na jihovýchodě země. Jde o místo, které vyhledávají především milovníci klidu. Žije zde pouze pár desítek lidí a v oblasti ani není elektřina. Na místním pobřeží navíc žije kolonie lachtanů a narazit tu můžete i na tuleně, tučňáky a spatřit je možné i velryby. Území nebylo tedy vládou náhodně zařazeno mezi chráněná území.

Z výčtu nejzajímavějších lokalit v Uruguayi je jasně patrné, že se jedná o zemi, do které míří jak milovníci historie, tak příznivci bujarého nočního života. Vzhledem k oblíbenosti místních pláží je navíc patrné, že se turisté vydávají především na jih a východ Uruguaye k pobřeží Atlantského oceánu. I ve vnitrozemí se sice dají nalézt zajímavá místa (např. město Tacuarembó), nicméně přímořské oblasti jsou z hlediska turistického ruchu zkrátka daleko významnější.

Předchozí článekZajímavosti v Zimbabwe – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekZajímavosti v Ugandě – zajímavá místa a památky k vidění