Zajímavosti na ostrově Tonga – památky a zajímavá místa k navštívení

1691

Tonga je exotickým rájem a krásným ostrovním státem rozkládajícím se v Oceánii, v jižní části Pacifiku. Země je tvořena více než 170 ostrůvky, které jsou dle svého umístění rozděleny do třech skupin. Ostrovy ležící na jihu patří do skupiny ostrovů zvané Tongatapu, centrální část se nazývá Ha’apai a na severu leží oblast Vava’u. Existuje ještě několik izolovaných ostrovů ležících mimo tyto skupiny. Tonga je královstvím, jejímž hlavním městem je Nuku’alofa ležící na ostrově Tongatapu, který je největším obydlených ostrovem země.

Většina ostrovů je sopečného původu a na některých z nich se nacházejí dosud činné vulkány. U některých ostrovů můžete pozorovat krásné korálové a vápencové útesy, které jsou plné života a jsou tak ideálním místem pro potápění či šnorchlování. Pokud máte rádi sportovní aktivity spojené s pozorováním nádherné přírody, určitě si zde přijdete na své. Kromě již zmíněného potápění se zde můžete věnovat také hikingu. Některé ostrovy jsou totiž díky podmořské sopečné činnosti poměrně hornaté. Žádné velehory však nečekejte. Nejvyšší bod země nacházející se na ostrově Kao měří jen něco málo přes tisíc metrů. Určitě však narazíte na krásnou přírodu, a to například na ostrovech Eua, Kao a Tofua. Zde se totiž nacházejí původní lesy, které jsou domovem zajímavých rostlin i zvířat, zejména potom krásně barevných tropických ptáků. Za zmínku samozřejmě stojí také zajímavá polynéská kultura a kulturní památky, nádherné pláže obklopené průzračným mořem a řada krásných míst, která určitě stojí za návštěvu. Pojďme se nyní podívat alespoň na některá z nich.

Zajímavosti na ostrově Tonga

  • Zákony země zakazují nedělní uklízení domu či koupání se v moři – za porušení zákazu hrozí pobyt za mřížemi.
  • Je zde zvykem, že bratr a sestra nesmějí nikdy zůstat sami v jedné místnosti.
  • Obyvatelé Tongy jsou sužováni velkým strachem z duchů a ďábla – vše, co nelze vysvětlit jinak, je zde zásluhou ďábla.
  • Místním oblíbeným nápojem je nápoj připravený z Pepřovníku opojného zvaného Kava Kava – jedná se o opojný nápoj používaný také jako sedativum, který je tradiční součástí polynéské kultury.

Zajímavá místa a památky na ostrově Tonga

Ha’amonga ‘a Maui Trilithon

Jedinečný megalitický útvar s krkolomným názvem Ha’amonga ‘a Maui, kterému je často přezdíváno “pacifický Stonehenge”. Pokud se sem rozhodnete vypravit, můžete zde obdivovat monumentální bránu vytvořenou ze tří obrovských korálových desek ve tvaru kvádru, z nichž každá váží přibližně 40 tun. Brána je stará asi 800 let a desky, ze kterých je vytvořena, pravděpodobně pocházejí od pobřeží nacházejícího se nedaleko od útvaru. Pacifický Stonehenge je, stejně jako většina podobných útvarů, obestřen tajemnými legendami. Ty se týkají zejména jeho vzniku a využití. Podle jedné z nich bránu postavil samotný bůh Maui, který sem kameny dopravil od některého ze sousedních ostrovů na obrovských kanoích.

Jeskyně Anahulu (Anahulu Cave)

Nedaleko od pacifického Stonehenge a v bezprostřední blízkosti pláže Anahulu se ve východní části ostrova Tongatapu nachází další z turistických atrakcí, fascinující jeskyně Anahulu. Ta je tvořena několika velkými vápencovými jeskyněmi, které v sobě ukrývají několik jedinečných sladkovodních bazénů. Některé z bazénů jsou až osm metrů hluboké a nabízejí ideální podmínky pro koupání. Během pobytu v bazénu si můžete prohlížet zajímavé krápníkové obrazce, kterými je jeskyně vyzdobena.

Mapu’a a Vaca Blowholes

Na pobřeží ostrova Tongatapu se nacházejí nejznámější “blowholes” (neboli dutiny či průduchy) v jižním Pacifiku. Zde se nacházejí rovnou stovky takových dutin, které se táhnou přibližně pět kilometrů podél pobřeží. Pokud budete mít štěstí, můžete z některých z nich vidět stříkat gejzíry mořské vody až do výšky 30 metrů.

Ostrovní skupina Vava’u (Vava´u Group)

Skupina několika desítek ostrovů, která leží v severní části království. Návštěvu těchto ostrovů byste určitě neměli vynechat, a to z jednoho prostého důvodu. Řada cestovatelů i místních obyvatel je totiž považuje za nejkrásnější část Tongy. Nachází se zde několik přístavů, včetně významného Port of Refuge. Kromě krásných jachet kotvících v některém z přístavu tady můžete pozorovat fascinující keporkaky, kteří se na toto místo rok co rok vracejí. Na ostrovech patřících do skupiny Vava’u se nachází hned několik turistických atrakcí, z nichž za zmínku stojí například Národní park Mount Talau (Mt. Talau National Park) či krásná katedrála nesoucí název St. Joseph’s Cathedral, která pochází z 19. století a sídlí ve městě Neiafu.

Národní park ‘Eua (’Eua National Park)

Na ostrově Eua můžete obdivovat krásný tropický prales plný endemických druhů rostlin a zvířat. Prales je velmi významný, protože se jedná o původní dobře zachovalý les, který je jediným domovem vzácného jehličnatého stromu Podocarpus pallidus. Celý ostrov je velmi krásným místem, které určitě stojí za návštěvu.

Co navštívit v hlavním městě Nuku’alofa

  1. Královský palác (Royal Palace) – nejvýznamnější stavba ve městě Nuku’alofa. Palác byl postaven v 60. letech 19. století. Přístup do paláce není veřejnosti umožněn, z dálky si však můžete palác i zahrady, které ho obklopují, dobře prohlédnout.
  2. Královská hrobka Mala’ekula – v blízkosti královského paláce je umístěna také královská hrobka, kam jsou členové královské rodiny ukládáni k poslednímu odpočinku již od konce 19. století.
  3. Tržnice Talamahu (Talamahu Market) – jedinečná tržnice, kde na vás doslova dýchne atmosféra Tongy. Můžete zde zakoupit ovoce a zeleninu, ale také řemeslné a ručně vyráběné výrobky, včetně tkaných koberců a šperků. Navštivte tržnici v sobotu, která je zde nejrušnějším dnem v týdnu, a poznejte všechny tradiční vůně, chutě i výrobky této fascinující země.

Tonga je krásným exotickým rájem, kterému se prozatím podařilo zachovat si svou původní tvář. Na první pohled vás zde uchvátí nádherná příroda, zajímavé koloniálním stavby, všudypřítomná čistota i jedinečné pláže jako stvořené k příjemnému odpočinku. Vydejte se na krásnou procházku, poznávejte fascinující kulturu a vypravte se i za poznáním jedinečného podmořského života. Pokud si nutně potřebujete odpočinout od moderního hektického života, Tonga pro Vás bude tím pravým místem a opravdovým rájem na zemi.

Předchozí článekZajímavosti Sýrie – zajímavá místa a památky k navštívení
Další článekZajímavosti v Uzbekistánu – zajímavá místa a památky k vidění