Zajímavosti v Nikaragui – památky a zajímavá místa k navštívení

5387

Nikaragua je krásnou zemí nacházející se ve Střední Americe. Jedná se o zemi s velmi zajímavou a bouřlivou minulostí. Nikaragua je jedinou latinskoamerickou zemí, která byla kolonizována Španělskem i Velkou Británií. Obě tyto země zde zanechaly hmatatelný odkaz, který je v místním kulturním prostředí patrný dodnes. Místní kultura a každodenní život jsou ovlivněny také nelehkou a dlouhotrvající diktátorskou érou. Hlavním a největším městem je Managua, která je zároveň domovem pro přibližně jednu pětinu obyvatel.

Nikaragua je překrásnou zemí, kterou si zamiluje nejeden návštěvník. Někteří, včetně několika známých umělců, spisovatelů i myslitelů, si ji zamilovali natolik, že se zde rozhodli strávit část svého života. Nikaragua sousedí pouze se dvěma zeměmi, a to s Hondurasem a Kostarikou. Dalšími sousedy už jsou jen rozsáhlé vodní plochy – Karibské moře na východě a Tichý oceán na západě. Nikaragua se pyšní také hustou sítí řek a množstvím jezer, z nichž za zmínku určitě stojí Lake Managua a Lake Nicaragua. Lake Nicaragua je se svou rozlohou 8157 kilometrů čtverečních největším jezerem Střední Ameriky. Na území Nikaraguy se však nenacházejí pouze třpytící se vodní plochy. Lze zde najít několik krásných a zároveň drsných pohoří i fascinující sopek, z nichž některé jsou stále aktivní. Ty se nacházejí zejména na západě země, kde od sebe oddělují hojně se vyskytující údolí. Ty úplně nejvyšší hory poté můžete najít na severu země, kde leží i nejvyšší bod Nikaraguy, hora Mogotón vysoká 2103 metrů.

Na své si zde kromě milovníků vody a horských túr přijdou také milovníci krásné přírody a v ní se vyskytujících volně žijících zvířat. Přibližně jednu třetinu území Nikaraguy pokrývají husté lesy, které jsou plné zajímavých rostlin a zvířat. Lesy jsou tvořeny velmi vzácnými cedry, mahagony a množstvím dalších druhů stromů. Mezi zástupce zvířecí říše žijící ve zdejších lesích patří pumy, jaguáři, oceloti, různé druhy opic, jeleni, široké spektrem ptačích druhů od orlů přes pelikány až k papouškům ara a samozřejmě také řada plazů, včetně různých hadů, ještěrek a krokodýlů. Nikaragua zkrátka má svým návštěvníkům co nabídnout. Pojďte společně s námi poznat alespoň některé z jejích krás.

Zajímavosti o Nikaragui

  • Nikaragua je považována za jednu z nejbezpečnějších destinací ve Střední Americe.
  • Nikaraguu by měl navštívit každý milovník krásných orchidejí – je totiž domovem více než 100 druhů této květiny.
  • Nikaragua byla zařazena mezi top 10 zemí vhodných pro surfování (kvůli ideálním vlnám a krásným plážím).
  • Nikaragua je jedinou zemí na světě, kde si můžete vyzkoušet tzv. “Volcano Boarding”, tedy sjíždění aktivní sopky na snowboardu či jiném vybavení.
  • Lake Nicaragua a River San Juan jsou domovem jediného známého druhu sladkovodního žraloka bělavého, respektive žraloka býčího.

Zajímavá místa a památky v Nikaragui

Monumento Nacional Cañon de Somoto

Nejdelší řeka střední Ameriky, která je známá pod názvem Coco nebo také Wankgi, tvoří hned na svém počátku fascinující podívanou. Řeka zde totiž tryská z podzemí a razí si svou cestu 3 kilometry dlouhou, 160 metrů hlubokou a necelých 10 metrů širokou roklí. Pohled na kaňon je vskutku nádherný a jeho návštěvu byste určitě neměli vynechat. Můžete zvolit tři způsoby prohlídky – od té nejméně náročné, tříhodinové prohlídky parku až po 13 kilometrů dlouhý okruh, který zahrnuje také návštěvu netopýřích jeskyních, plavání skrz peřeje i skok do zaplavené díry v zemi.

Parque Nacional Volcán Masaya

Jedinečný národní park plný sopečných kráterů, které patři mezi nejlépe přístupné aktivní sopky v zemi. Toto místo, které bylo Španěly popsáno jako brána do pekel, působí vskutku impozantním dojmem. V parku se nacházejí dvě sopky Masaya a Nindirí, které vytvářejí celkem pět kráterů. Kráter Santiago je doposud aktivní a často můžete pozorovat, jak z něj vychází kouř a pára. Z vrcholu nejvýchodnější sopky, kterou je Volcán Masaya, se vám naskytne jedinečný výhled na okolní krajinu. Spatřit můžete například útvar Laguna de Masaya či město Masaya. Nenechte si ujít lávové tunely, ani Plaza de Oviedo, kráter pojmenovaný po španělském mnichovi, který uvěřil, že bublající láva je ve skutečnosti zlato, sestoupil do kráteru a k obrovskému překvapení z něj vyšel živý a zdravý.

Granada v Nikaragui

Nádherné město, které zdobí nepřeberné množství pohlednic a fotografií. Většina turistů si plánuje svou návštěvu Nikaragui tak, aby zde strávili alespoň jeden den. Nepodívat se sem by totiž byla obrovská škoda. Procházka malebnými dlážděnými uličkami vedoucími do centra města i krásná příroda obklopující město je zkrátka něco úžasného. Jen kousek za městem najdete jedinečné pláže, Volcán Mombacho, který je jako stvořený k dlouhým procházkám či Lagunu de Apoyo s krásně tyrkysovou vodou.

V nedalekém jezeru Lake Nicaragua pak můžete každý den navštívit nový ostrůvek, jelikož jich zde je celkem 365.

Reserva Silvestre Greenfields

Jedinečná soukromá přírodní rezervace nacházející se v blízkosti Kukra Hill v oblasti zvané Bluefields. Rezervace se pyšní rozlohou 284 hektarů a nabízí nejen příjemné ubytování uprostřed divočiny, ale také celou řadu aktivit, včetně kanoistiky, plavání a pěší turistiky. Můžete zde také využít služeb kyvadlové lodní dopravy a navštívit Kukra Hill.

Stará katedrála v Managua (Antigua Catedral de Managua)

Zajímavá starobylá katedrála nacházející se v hlavním městě Managua. Katedrála byla poničena při zemětřesení v roce 1972 a od té doby zůstala ve stejném stavu, ačkoliv byla slíbena její oprava. Přesto je katedrála stále krásnou stavbou a poničený vzhled jí dodává jakýsi punc tajemna.

La Fortaleza

Krásná fotogenická pevnost, jejíž celý název zní La Fortaleza de la Limpia Pura e Inmaculada Concepción. Pevnost byla postavena Španěly v letech 1673 – 1675 a poté byla kvůli pirátským útokům vždy po 200 letech opětovně přestavěna a opevněna. Dnes zde sídlí krásné muzeum informující o historii pevnosti.

Katedrála Nanebevzetí blahoslavené Panny Marie (Catedral de León)

Jedinečná katedrála nacházející se ve městě León, která je známá také pod svým oficiálním názvem Basílica de la Asunción. Jedná se o největší katedrálu ve Střední Americe. Současná katedrála je již čtvrtou verzí původní katedrály. Předchozí katedrály byly vždy zničeny při požárech či jiných katastrofách. Výstavba současné  katedrály, která je považována za barokní mistrovské dílo, byla započata v roce 1747 a trvala více než 100 let. Katedrála slouží také jako pantheon a jsou zde pohřbeny některé významné osobnosti nikaragujské historie. Katedrála je zdobena krásnými mramorovými sochami i jedinečnými malbami, včetně obrazu zobrazujícího Křížovou cestu a obrazu nazvaného El Cristo Negro de Pedrarias, který je možná nejstarším katolickým obrazem v Severní i Jižní Americe.

Muzea, která stojí za návštěvu

  • Museo Histórico Cultural de la Costa Caribe – krásné muzeum nacházející se ve městě Bluefields. Muzeum Vás seznámí s historií různých kultur obývajících karibskou oblast a najdete zde řadu exponátů pocházejících z předkolumbovské éry i z období britské nadvlády. Mezi vystavované exponáty patří například meč posledního krále Miskito či artefakty pocházející od skupiny původních obyvatel zvané Kukra.
  • Museo de Arte Fundación Ortiz-Gurdián – muzeum umění nacházející se ve městě León. Jedná se pravděpodobně o nejlepší muzeum současného umění v celé Střední Americe. V muzeu můžete obdivovat jedinečné sbírky děl pocházejících od nikaragujských i světových umělců, včetně Picassa a Chagalla. Najdete zde díla pocházející z období renesance, realismu, kolonialismu, romantismu, modernismu, postmodernismu a nechybí ani moderní latinskoamerické umění.

Nikaragua je jedinečnou zemí s nepřeberným množstvím krásných míst a památek. Vše od jedinečné koloniální architektury přes úchvatné pláže až po nádhernou přírodu plnou vulkanických sopek a hustých lesů vám zde učaruje a vezme dech. Během svého pobytu se můžete jeden den povalovat na krásné pláži a koupat se v průzračně čistém Karibském moři, zatímco ten druhý už budete pochodovat vstříc majestátním vrcholům místních hor. Nikaragua má své kouzlo pro každého bez ohledu na to, zda jste milovník historie a architektury či vášnivý pozorovatel divokých zvířat. Stačí si jen najít takovou aktivitu, která je Vašemu dobrodružnému srdci nejblíže.

Předchozí článekZajímavosti v Paraguayi – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekZajímavosti v USA – zajímavá místa a památky k vidění