Zajímavosti na Maledivách – památky a zajímavá místa k navštívení

4129

Pokud existuje nějaký ráj na zemi, jsou jím nepochybně Maledivy. Jedná se o jedinečnou ostrovní zemi nacházející se v Indickém oceánu, která se skládá z téměř 1200 korálových ostrůvku, z nichž obydlených je zhruba 200 a jen 20 z nich se pyšní populací větší než 1000 obyvatel. Jednotlivé ostrovy jsou charakteristické svými krásnými písečnými plážemi, úchvatnými lagunami a před žhnoucím sluncem se zde můžete ukrýt ve stínu bujně vzrostlých palem. Kdo by neznal obrázky pohádkově krásných přístřešků situovaných nad hladinou průzračně čistého moře, které je domovem řady mořských živočichů. Narazit zde můžete nejen na různé druhy ryb, ale také na mořské želvy a množství dalších vodních zvířat.

Hlavním městem je město Male, které se nachází v centrální části Malediv a které je jediným hustěji osídleným místem v zemi. Maledivy jsou jednou z nejchudších zemí na světě. Místní ekonomika je založena na rybaření, turismu a stavbě i opravě lodí. Zejména kvůli turistům, na kterých je země značně závislá, se zde nacházejí moderní hotely a ubytovací resorty. Ty jsou každoročně cílem mnoha cestovatelů z celého světa. Vydejte se i vy na putování jednotlivými ostrovy, které vám nabízejí vše, co od krásné exotické dovolené očekáváte.

Ať už se chcete povalovat na pláži či spíše toužíte po špetce dobrodružství, Maledivy si určitě brzy zamilujete. Ostrůvky snad neuspokojí pouze horolezce a milovníky horských túr. Nenachází se zde totiž žádné hory. Pro všechny ostatní však budou Maledivy rájem na zemi.

Zajímavosti o Maledivách

  • Maledivy jsou nejmenší zemí v Asii a zároveň nejmenší muslimskou zemí na světě.
  • 99 % rozlohy Malediv tvoří vodní plocha.
  • Maledivy jsou nejníže položenou zemí na světě – průměrná nadmořská výška činí 1,5 metrů, nejvyšší bod se tyčí do výšky 2,3 metrů a najdete ho na ostrově Villingili Island (jsou tak zároveň nejvíce plochou zemí na světě).
  • Pozorovat delfíny a velryby je zde velmi snadné – nachází se zde 1500 – 2500 jedinců těchto vodních živočichů.
  • Ve vodách v okolí Malediv bylo identifikováno více než 2000 druhů ryb, přičemž sedm z nich asi nežije na žádném jiném místě na světě.

Zajímavá místa a památky na Maledivách

Ari Atoll

Krásný Ari Atoll, který leží jihozápadně od hlavního města Male, je známý zejména pro své úchvatné pláže a jedinečné podmínky k potápění. Atol je situován kolem přepychově nádherné oválné laguny a je poset útesy. Místní vody, které jsou velmi bohaté na nejrůznější živiny, často přitahují velké vodní tvory z otevřeného moře. Okolí atolu je tak učiněným rájem pro potápěče, kteří se sem sjíždějí z celého světa. Jižní část atolu je považována za jedno z nejlepších míst na světě, kde lze pozorovat majestátní žraloky obrovské, jedny z největších ryb.

South Malé Atoll

Na rozdíl od svého rušného severního souseda je South Malé Atoll učiněnou oázou klidu. Klid, který zde panuje, je způsoben zejména nedostatkem obyvatel – obydleny jsou pouze tři ostrůvky, z nichž všechny se nacházejí na východním okraji atolu a pyšní se jen velmi řídkou hustotou osídlení. Největší z místních ostrovů, okouzlující a přátelský Maafushi, je opravdovým rájem pro turisty. Během hlavní sezóny se zde počet turistů vyrovnává počtu trvalých obyvatel ostrova. Z důvodu velkého přílivu turistů se jedná o nejvíce kosmopolitní a progresivní místo ze všech obydlených ostrovů.

Nilandhoo

Jedinečný ostrov Nilandhoo, který se nachází na jižním okraji atolu Faafu, nabízí svým návštěvníkům prohlídku druhé nejstarší mešity v celé zemi. Mešita nesoucí název Aasaari Miskiiy byla postavena již za vlády Mohammeda Ibn Abdullaha v letech 1153 – 1166. Mešita je postavena z kamene a její interiér je zdoben dřevěnými řezbářskými pracemi. Je možné, že kameny použité na stavbu mešity pocházejí z trosek dřívějších pre-islámských struktur.

Kandhuvalu Mosque

Krásná starobylá mešita, která se nachází v oblasti Severního atolu (Northern Attols). Datum výstavby mešity vyrobené z kamene a dřeva není znám, nicméně je známo, že se zde v mládí modlíval pozdější vládce Malediv a národní hrdina Mohammed Thakurufaanu. Mešita tedy musela stát nejpozději od poloviny 16. století. Mešita se pyšní krásným interiérem vyrobeným z týkového dřeva. Vstup do mešity je však bohužel odepřen nemuslimům.

Utheemu Ganduvaru

S postavou maledivského národního hrdiny je spjata i další z místních památek, menší palác Utheemu Ganduvaru. Jedná se o místo, kde v dětství žil Mohammed Thakurufaanu, který se proslavil, když spolu se svými bratry svrhl v roce 1573 portugalskou vládu. Návštěvníci se mohou procházet kolem komplexu budov a spatřit také fascinující, skoro 500 let staré dřevěné interiéry, které jsou zdobeny složitě vyřezávaných dřevěnými sochami.

Zajímavá místa a památky v Male

  • Produce Market – rušné trhy, na kterých poznáte všechny skutečné chutě Malediv. Scházejí se zde lidé z celé země, aby zde prodávali domácí i dovážené ovoce a zeleninu. Kromě známých i méně známých druhů ovoce a zeleniny se zde prodává také populární betel, rostlinná droga, jejíž listy se zde s velkou oblibou žvýkají.
  • Muleeaage & Medhu Ziyaarath – palác, který byl počátkem 20. století postaven pro maledivského sultána. Sultán byl však sesazen dříve, než se stihl do paláce nastěhovat a palác byl po dobu 40 let používán jako sídlo úřadu vlády. Po vyhlášení republiky v roce 1953 začal být palác používán jako sídlo vlády prezidenta. V roce 1994 bylo sídlo prezidenta přesunuto jinam, ale od roku 2009 je opět Mulleeaage prezidentskou rezidencí.
  • Malé Friday Mosque (Hukuru Miskiiy) – nejstarší mešita v zemi. Mešita se pyšní krásnou konstrukcí vyrobenou z korálového kamene, do kterého jsou vyřezány složité dekorace a verše z Koránu. Interiér je zdoben propracovanými výrobky ze dřeva. Jeden z panelů pochází ze 13. století a znázorňuje příchod islámu na Maledivy.
  • Grand Friday Mosque – impozantní mešita, jejíž zlatá kopule je dominantou i symbolem města. Mešita byla slavnostně otevřena v roce 1984 a na její stavbu přispěly státy Perského zálivu, Pákistán, Brunej i Malajsie. Jednoduchá mešita postavená z bílého mramoru je největší měšitou v celé zemi. Hlavní modlitební sál je schopen pojmout až 5000 věřících. Interiér je zdoben řezbářskými pracemi ze dřeva, speciálními tkanými koberci i jedinečnými lustry. Nachází se zde Islámské centrum, které zahrnuje konferenční sál, knihovnu a učebny.
  • National Museum – muzeum sídlí v budově, která byla vystavena jako dar od Číny. Nachází se zde vynikající sbírka historických artefaktů, které slouží k pochopení historie ostrovů. Během protestů proti bývalému prezidentovi byly zničeny některé významné exponáty, včetně starobylého buddhistického korálové kamene s jedinečnými řezbářskými pracemi. Můžete zde obdivovat historické zbraně, rytiny i nejrůznější náboženské předměty.

Pokud se chcete projít po těch nejkrásnějších plážích na světě, zaplavat si v průzračně čistém moři a poznat fascinující podmořských svět, návštěva Malediv by pro vás měla být jasnou volbou. Panensky bílý písek a azurově modré moře zde tvoří tu nejdokonalejší dvojici, jakou si lze představit. Polehávání na plážích však není tím úplně nejlepším, co zde na vás čeká.

Vypravte se také pod mořskou hladinu, kde zažijete nezapomenutelný zážitek. Spatříte zde oslňující korálové útesy, jedinečné mořské jeskyně a úchvatné obyvatele vodní říše – pestrobarevné mořské rybky, želvy a v hlubších vodách také žraloky a velryby. Vychutnejte si Maledivy se vším všudy a prozkoumejte každý kousek těchto úchvatných a dech beroucích ostrovů.

Předchozí článekZajímavosti v USA – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekKam v Hannoveru – zajímavá místa a památky aneb co navštívit?