Zajímavosti v Ugandě – zajímavá místa a památky k vidění

4727

Uganda leží na východě afrického kontinentu. Na místní poměry se nejedná o velkou zemi, přesto její rozloha činí 241 038 km2 a počet obyvatel se odhaduje na přibližně 35 milionů. Hlavním a největším městem je Kampala. Ačkoli Uganda není českými turisty nijak zvlášť vyhledávána, jde o jeden z největších klenotů Afriky. Divoká příroda, přátelští lidé i dobrá bezpečnostní situace totiž zajišťují, že si vzpomínky na tuto zemi nepochybně uchováte po celý život.

Zajímavosti o Ugandě

  • Uganda leží v oblasti, kde v minulosti dominovali lidé svahilské kultury. I dnes je svahilština vedle angličtiny oficiálním jazykem země.
  • Země není právě nejbohatší, přesto je situace v ní stabilizovaná. Výraznější nebezpečí tak představuje pouze AIDS, tedy nemoc, která je tu velmi rozšířena.
  • Uganda nadchla mnoho lidí, kteří ji v minulosti navštívili. Mezi ně mj. patří britský politik Winston Churchill, jenž ji v roce 1908 označil „Perlou Afriky“.
  • Co se týče náboženství, v zemi jsou 2/3 křesťanů (katolíci i protestanti), ale také muslimové a zhruba pětina obyvatel vyznává domorodou víru.
  • Uganda je domovem mnoha rostlinných a živočišných druhů. Žije tu obrovské množství ptáků, ale také lidoopi, hrochové či krokodýli. Nachází se zde proto řada národních parků.

Zajímavá místa a památky v Ugandě

Hlavní město Kampala

V Kampale žije zhruba 1,5 milionu obyvatel a jedná se o jednoznačně největší město v Ugandě. Postaveno přitom bylo na sedmi kopcích, z nichž historicky nejvýznamnější je Kasubi (viz níže). Ve městě můžete očekávat bujarý noční život a k dispozici jsou i různá rozptýlení jako kasina. Ubytovat se přitom lze v mnoha kvalitních hotelech. K návštěvě vybízí oblíbený trh Nakasero (Nakasero Market) a především Ugandské muzeum (Uganda Museum), ve kterém naleznete řadu zajímavých sbírek.

Hrobky bugandských králů v Kasubi (Tombs of Buganda Kings at Kasubi)

Kampala byla centrem království Buganda, dnes ovšem patří k ugandskému distriktu. Přesto se v její těsné blízkosti, konkrétně na kopci Kasubi nacházejí hrobky bugandských králů, jež byly postaveny ze dřeva, rákosí a dalších místních materiálů. Jedná se o jediné místo v Ugandě na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Hrobky jsou totiž dokladem tradičního stavitelství z 19. století, takže milovníci historie toto místo budou chtít nepochybně navštívit.

Národní park Bwindi (Bwindi Impenetrable National Park)

Národní park Bwindi leží na jihozápadě země a tvoří jej především prales. Obdivovat lze velké množství stromů a rostlin, ale také ptáků (včetně 23 endemických druhů) a další zvířeny. Park je ovšem znám především tím, že se jedná o domovinu ohrožených horských goril, které tady lze pozorovat. Trek za gorilami také patří k největším atrakcím celé Ugandy. Povolení si je ovšem nutné zajistit předem, protože počet lidé je z pochopitelných důvodů omezený. Park Bwindi byl přitom zařazen na Seznam světového přírodního dědictví UNESCO.

Národní park Rwenzori (Rwenzori Mountains National Park)

Na západě Ugandy doporučujeme navštívit národní park Rwenzori, což je jedna z nejkrásnějších oblastí v zemi. Ne náhodou je rovněž na Seznamu světového přírodního dědictví UNESCO. Žijí tu ohrožené druhy zvířat a rostlin, ale obdivovat lze rovněž horské ledovce, jezera a vodopády. Dominantou tohoto parku jsou ovšem vysoké horské masivy. Úctyhodná je především hora Stanley (Mount Stanley), která bývá nazývána také Margherita Peak a měří 5 109 m. Jde tedy po Kilimandžáru a Mount Kenya o třetí nejvyšší vrchol celé Afriky.

Národní park Queen Elizabeth (Queen Elizabeth National Park)

Úchvatné zážitky pak slibuje i návštěva národního parku Queen Elizabeth právě u pohoří Rwenzori, který upoutá především svou rozmanitostí. Vydat se můžete na plavbu po kanálu Kazinga (Kazinga Channel), při které lze zahlédnout obrovské množství zvířat, včetně hrochů, slonů a buvolů. V parku lze spatřit i stovky druhů ptáků, především ale lvi na planině Ishasha, kteří loví z korun stromů. Takový pohled se vám tedy jen tak někde nenaskytne. Navíc se zde můžete setkat i s místními domorodými skupinami, jež stále alespoň částečně žijí tradičním způsobem života.

Viktoriino jezero (Lake Victoria)

V Ugandě jsou k vidění také velezajímavé vodní plochy, a to včetně Viktoriina jezera, které však leží rovněž v Tanzanii a menší částí i v Keni. Není se také čemu divit, neboť jeho rozloha činí 68 800 km2. Jedná se tedy o druhé největší sladkovodní jezero světa a největší jezero na celém africkém kontinentu. Dříve se navíc jednalo o domov mnoha vodních živočichů, nicméně v roce 1954 zde britští vědci vysadili rybu robalo nilský („nilský okoun“), která způsobila ekologickou katastrofu. Pobřeží jezera i ostrovy v něm však rozhodně stojí za vidění. Právě Viktoriino jezero je navíc považováno za jeden ze zdrojů řeky Nil.

Snad jsme vám dokázali alespoň částečně přiblížit, proč je Uganda „Perlou Afriky“. Zejména místní divoká příroda totiž dokáže uchvátit cestovatele z celého světa. Chcete-li tedy např. spatřit proslulé horské gorily, které kromě parku Bwindi žijí v menším množství ještě v parku Mgahinga, vydejte se na východ „černého“ kontinentu. Místní fauna a flóra vás okouzlí na první pohled, takže byste v Africe jen těžko hledali zajímavější destinaci k návštěvě.

Předchozí článekZajímavosti v Uruguayi – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekZajímavosti v Lotyšsku – památky a zajímavá místa k navštívení