Zajímavosti v Lotyšsku – památky a zajímavá místa k navštívení

19942

Lotyšsko patří mezi pobaltské republiky. Její rozloha činí 64 589 km2 a žijí tu necelé 2 miliony lidí. Hlavním městem je Riga. Lotyšsko sice obecně nepatří mezi vyhlášené turistické destinace, nicméně ti, co jej navštívili, si tuto zemi nemohou vynachválit. Kromě Rigy a několika dalších zajímavých měst se zde totiž nachází krásná divoká příroda, na kterou jen tak nezapomenete. Chcete-li tedy poznat další část evropského kontinentu, vydejte se právě k Baltu.

Zajímavosti o Lotyšsku

  • Lotyšsko je jednou z postsovětských republik. Území ovšem hrálo důležitou roli i v minulosti, když zde např. ve středověku vybudovala svůj stát větev řádu německých rytířů.
  • V Česku působí Lotyšsko občas problémy díky svému originálnímu názvu. Ten totiž zní „Latvija“, což našinci spíše připomíná sousední Litvu.
  • Tato země je poměrně známá svou nedotčenou přírodou, která tvoří více než 50 % území, což není na evropského kontinentu zase tak obvyklé.
  • Do Lotyšska tedy samozřejmě míří milovníci přírody. Na druhou stranu příznivci horské turistiky se tu budou nudit, neboť se jedná o rovinatou zemi – nejvyšší vrchol Gaiziņkalns měří pouhých 312 m.
  • Turisty jsou vyhledávány i místní písečné pláže. Západní část země totiž omývá Baltské moře.

Zajímavá místa a památky v Lotyšsku

Hlavní město Riga

Rigu lze v některých ohledech srovnávat s Prahou. Nachází se tu totiž moderní budovy, ale také krásné památky. Historické centrum Rigy bylo dokonce zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. V minulosti se jednalo o důležité hanzovní město, které prosperovalo zejména ve 13. až 15. století. Za návštěvu jistě stojí Rižský zámek (Riga Castle), kde dnes sídlí prezident, Dům Černohlavců (House of the Blackheads), tedy bývalé sídlo cechu pro svobodné německé kupce, či kostel sv. Petra (St. Peter’s Church). Tyto stavby vznikly ve 13. a 14. století, a i když byly několikrát poškozeny či zničeny, díky rekonstrukcím stále stojí. V Rize se navíc nachází krásné secesní budovy.

Lázeňské město Jūrmala

Asi 25 km západně od Rigy se rozkládá největší lázeňské město Lotyšska  Jūrmala. Zatímco v hlavním městě budete zřejmě nejvíce obdivovat památky, sem si můžete vyrazit odpočinout. Nachází se zde totiž termální prameny, ale také nádherné písečné pláže. Baltské moře je v této oblasti sytě modré a je skutečnou potěchou pro oko. V Jūrmale se navíc rozkládá i lesní park Dzintari (Dzintari Forest Park), plný mohutných borovic. V parku se navíc tyčí k nebi 33,5 metrů vysoká rozhledna, která nabízí úchvatný výhled po okolí.

Národní park Kemeri (Kemeri National Park)

Město Jūrmala leží u národního parku Kemeri, jehož centrem je lázeňské městečko stejného jména. V parku jsou přítomny minerální vody a léčivé bahno, takže jej opět vyhledávají lidé, kteří trpí různými zdravotními neduhy. Vydávají se sem ovšem rovněž milovníci přírodních krás, jež láká nádherná příroda. V Kemeri se nalézají mokřady, řada lagunových jezer a také lesy včetně nejstaršího lotyšského pralesa. Botanikové sem proto míří i kvůli tomu, že zde roste řada chráněných rostlin.

Národní park Gauja (Gauja National Park)

Gauja je největším národním parkem Lotyšska, když disponuje rozlohou přes 900 km2. Protéká jí řeka stejného jména, resp. park dostal jméno podle řeky Gauja, kterou si lze sjet na kánoi. Pro turisty jsou tu připraveny stezky, z nichž mohou obdivovat nádhernou přírodu. Za návštěvu nepochybně stojí především Gutmanisova jeskyně (Gutmanis Cave), což je největší jeskyně v celém Pobaltí. Kromě toho se v parku nacházejí i historické památky jako např. hrad Krimulda (Krimulda Castle) ze 14. století, jenž je sám o sobě obdivuhodný, ale navíc nabízí překrásný výhled po okolí.

Vodopád Venta Rapid (Venta Waterfall)

Na řece Ventě lze navštívit jednu z nejzajímavějších přírodních zajímavostí Lotyšska, tedy vodopád Venta Rapid. Ten vám doporučujeme i přes skutečnost, že je vysoký pouze kolem 2 metrů. Jeho výjimečnost však spočívá v něčem jiném. Jedná se totiž o nejširší vodopád v celé Evropě. Dle stavu vody je široký od 249 do 270 metrů! Venta Rapid konkrétně naleznete v městečku Kuldīga, jež leží zhruba 150 km západně do Rigy. Doplňme, že v okolí vodopádu se samozřejmě můžete vykoupat.

Zámek Rundāle (Rundāle Palace)

Zámek Rundāle je jedním ze skvostů architektury v Lotyšsku. Ne náhodou mu bývá někdy přezdíváno „baltské Versailles“. Nachází se u Pilsrundāle na jihu země a postaven byl v 18. století italským barokním architektem působícím v Rusku Bartolomeem Rastrellim, který mimochodem stojí i za proslulým Zimním palácem v Petrohradu. V interiéru Rundāle je možné navštívit dobové místnosti i zámecké muzeum a vynechat byste neměli ani přilehlé francouzské zahrady, které jsou neméně nádherné.

Lotyšsko je zemí, které má poměrně specifickou atmosféru, když snoubí zajímavé památky z různých období historie s přírodou, jež zatím nepoznala zásahy člověka. Vzhledem k tomu, že vzdálenost z Prahy do Rigy činí pouze něco málo přes 1 300 km, není Lotyšsko z České republiky vůbec daleko. Pokud tedy toužíte poznat evropskou zemi, která je v lecčem specifická, můžete svou cestovatelskou aktivitu napříště nasměrovat k Baltskému moři.

Předchozí článekZajímavosti v Ugandě – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekZajímavosti na Tchaj-wanu – zajímavá místa a památky k vidění