Dovolená v Lloret de Mar ve Španělsku – zajímavá místa, památky a tipy na výlety do okolí

2455

Kouzelnému pobřeží, úchvatným památkám a slunnému počasí Lloret de Mar, španělského města situovaného v turisticky oblíbené oblasti Costa Brava, nelze odolat. Zdejší hlavní písečná pláž patří mezi ty nejnavštěvovanější v celém regionu, což pravděpodobně podporuje i fakt, že si každoročně uchovává ocenění Modrá vlajka udělované Nadací pro environmentální vzdělávání za čistotu a provoz v souladu s životním prostředím.

Pláže ale nejsou tím jediným, co vám Lloret de Mar může nabídnout. Město i jeho okolí má za sebou dlouhou historii, o které si můžete udělat přehled při návštěvě jeho památek nebo v některém z místních muzeí. V okolí najdete vyžití i ve formě různých venkovních aktivit a sportů, přičemž si své večery můžete zpříjemnit ochutnávkou lokálních pochoutek za poslechu hudebního doprovodu v pravém španělském stylu.

Zajímavá místa a památky v Lloret de Mar ve Španělsku

Farní kostel Sant Romà (Parish Church of Sant Romà)

Kdo by si pomyslel, že kostel, který v 16. století sloužil jako úkryt před tureckými a alžírskými útoky, se o pár stovek let později stane jednou z nejoblíbejnějších památek v Lloret de Mar. Venkovní fasáda kostela tvořená barevnou pruhovanou mozaikou, která se rozprostírá nejen po zdech ale i po věžích, je hotovou pastvou pro oči. Přestože stavba odráží styl islámské architektury, jedná se o stavbu gotickou, a to konkrétně z roku 1522. Během španělské občanské války byla velká část původního kostela poničena, ale naštěstí se zachovala nejsvětější kaple, která je dnes otevřená široké veřejnosti.

Hrad Sant Joan (Castle of Sant Joan)

Na pomezí Lloret de Mar a pláže Fenals se tyčí skalnatý kopec, jehož strategicky výhodná pozice se stala základem gotického kamenného hradu Sant Joan. Jeho základy byly položeny již na konci 11. století a obzvláště velký význam měl v dobách, kdy bylo Španělsko pod útokem Muslimů. Vliv východní kultury můžete zpozorovat na jeho exteriéru, především v jeho obvodových stěnách a kruhovém půdorysu jeho původní věže, který byl tehdy typický spíše pro muslimské než pro křesťanské stavby.

Poté, co se situace uklidnila, podstoupil rozsáhlou gotickou přestavbu a stal se královským palácem. I později však musel čelit několika útokům, a to především v 19. století, kdy byl natolik poničen, že je od té doby spíše zříceninou.

Pláž Cala Boadella (Cala Boadella Beach)

Milujete atmosféru malých, odlehlých pláží, ale zároveň potřebujete dostatek prostoru? Pláž Cala Boadella, situovaná jen pár kilometrů jižně od centra Lloret de Mar, představuje ideální kompromis. Po celém svém obvodu je obklopena skalnatými útesy a zároveň dosahuje délky 250 metrů, a tak svým návštěvníkům přináší dostatek soukromí i prostoru k opravdovému odpočinku. Křišťálově čisté vody Středozemního moře vybízejí k plavání, potápění i veslování, a pokud byste si chtěli dopřát ještě více pohybu, můžete sem dorazit pěšky po označené trase, která vám umožní vychutnat si chvíli ve stínu zdejších borových lesů.

Zahrady Santa Clotilde (Santa Clotilde Gardens)

Při cestě z pláže Cala Boadella se nezapomeňte zastavit v rozlehlých zahradách Santa Clotilde, které se nachází na vrcholku útesu, a tak vás obklopují zelení a současně vám poskytují jedinečný výhled na mořský obzor. Jejích 24 000 metrů čtverečních vás přesvědčí o tom, že se nejedná o ledajaký park, ale o jedinečnou ukázku zahradní architektury odrážející tzv. novecentistický směr, který byl počátkem 20. století v Katalánsku velmi rozšířený, a to hlavně v literatuře.

Celé zahrady jsou provázány mnoha alejemi, chodníky a schodišti, kde celou atmosféru doplňují mramorové renesanční sochy. Zahrady jsou sice turisticky velmi oblíbené, ale i tak si určitě najdete prostor na to, abyste se nadechli čerstvého vzduchu a vychutnali si chvíli klidu na některé z jejích teras.

Socha rybářovy ženy (Monument to the Fisherman’s Wife)

Socha rybářovy ženy, které se španělsky říká Dona Marinera, je výtvorem španělského sochaře Ernesta Maragalla, postaveným v roce 1966 u příležitosti výročí založení města. Vyjímá se na vrcholku útesu, který ukončuje hlavní lloretskou pláž, odkud vyhlíží na širé moře a vítá všechny připlouvající lodě. Od jejího postavení se stala neodmyslitelným symbolem Lloret de Mar, díky čemuž se jí mnohdy přezdívá Lloretská Venuše. Říká se, že pokud se dotknete její nohy, pohlédnete směrem k horizontu a budete si něco přát, vaše přání se vám zanedlouho vyplní. Tak co, vyzkoušíte své štěstí?

Kam na výlety do okolí?

Barcelona

Nepříliš dlouhá cesta vás z Lloret de Mar zavede do překrásné Barcelony, která je hlavním městem Katalánska a také neopomenutelným centrem umění jak výtvarného, tak i múzického. Stala se inspirací pro mnoho umělců, mezi které patřil například Pablo Piccasso, jemuž bylo zasvěceno barcelonské Picassovo muzeum, nebo také architekt Antoni Gaudí, po němž tu zůstalo výtvorů hned několik. Jedním, a tím nejproslulejším z nich, je obrovská bazilika Sagrada Familia. Tato stavba je natolik vysoká a komplexní, že od jejího počátku v roce 1882 stále nebyla dokončena a jejího konce se dočkáme až během příštích třiceti let.

Pokud vás Gaudího styl zaujme, určitě se vydejte do parku Guëll, který tento umělec navrhoval jako zahradní město, které však pro nedostatek zájemců nikdy nebylo nedokončeno, a tak bylo později prohlášeno za městský park. Jeden z domů vlastnil sám Gaudí a právě ten je dnes sídlem muzea Anoni Gaudího. A když už jsme u těch muzeí, neměli byste si nechat ujít ani stálou expozici Národního muzea katalánského umění (Museu Nacional d’Art de Catalunya), které najdete na vrcholku kopce Montjuïc, jež Barceloně dominuje.

Girona

Asi hodinu cesty od Lloret de Mar, v místě, kde se setkávají řeky Ter, Onyar, Galligants a Güell, leží malebné město Girona. Často se o ní mluví jako o zmenšenině nedaleké Barcelony, přestože byla významným obchodním centrem ještě před tím, než do Španělska v 6. století našeho letopočtu vpadli Římané, zatímco Barcelona si na svůj rozkvět počala téměř o 600 let déle.

Probíhající obchod městu přinesl značné bohatství, které umožnilo stavbu mnoha zdejších náboženských a kulturně historických památek. Takovou je například Katedrála Panny Marie (Catedral de Girona), jejíž výstavba se protáhla na neuvěřitelných 700 let, a tak z části zachycuje téměř každý umělecký sloh, který se sem rozšířil. Po celé historické části města se navíc můžete kochat pozůstatky kamenných hradeb a věží, a když už tu budete, neměli byste si nechat ujít ani návštěvu benediktýnského kláštera Sant Pere de Galligants.

Na cestě po zajímavostech, které vám nabízí Lloret de Mar, budete mít příležitost zplna nasát atmosféru tohoto rozmanitého místa, a to nejen při putování po zdejších historických monumentech, ale i z útulného zahradního posezení některé z kaváren v městském centru nebo v obklopení přírodou a s výhledem na okolní skály a sluncem zalité moře.

Předchozí článekDovolená v Tossa de Mar ve Španělsku – zajímavá místa, památky a tipy na výlety do okolí
Další článekZajímavosti v Togu – památky a zajímavá místa k navštívení