Zajímavosti na ostrově Svatá Lucie – zajímavá místa a památky k vidění

2490

Jedním z oblíbených karibských rájů je Svatá Lucie, ostrovní stát nacházející se v Karibském moři, konkrétně v souostroví Malé Antily. Jedná se o druhý největší ostrov ze skupiny Návětrných ostrovů. Ostrov je dlouhý přibližně 43 kilometrů a jeho maximální šířka činí necelých 21 kilometrů. Nejbližšími sousedy Svaté Lucie jsou ostrovy Martinik a Svatý Vincent. Hlavním městem a zároveň nejvýznamnějším přístavem v zemi je Castries.

Svatá Lucie je velmi zajímavým místem, a to nejen díky svým jedinečným bílým plážím a průzračně čistému Karibskému moři, ale také kvůli nádherné přírodě. Celý ostrov, který je sopečného původu, je od severu k jihu rozpůlen centrálním hřebenem zalesněných hor. V této oblasti lze najít také nejvyšší bod země, horu Mount Gimie, která se tyčí do výše 958 metrů. V těchto horách také pramení několik říček, které poté procházejí přes okolní úrodná údolí. Další zajímavé místo lze najít na jihozápadě země. Zde se nacházejí dvě obrovské pyramidy tvořené horami (Gros a Petit Piton), které prudce stoupají od moře a vytvářejí menší zátoku. V blízkosti Petit Piton, v kráteru bývalé sopky se nacházejí sirné vroucí prameny, které jsou oblíbenou turistickou atrakcí.

Na území Svaté Lucie se nacházejí také husté lesy plné života. Jejich rozsah byl sice značně zredukován, přesto jsou stále domovem exotických rostlin i zvířat. Pozorovat zde můžete mimo jiné také několik ptačích druhů, včetně trupiála svatolucijského, kněžíka černého a amazoňana mnohobarvého, který je ohroženým druhem a také národním ptákem Svaté Lucie. Svatá Lucia se však nepyšní pouze přírodním bohatstvím, ale také tím kulturním. Pojďte se společně s námi vydat na putování touto jedinečnou zemí, která i přes svou poměrně malou rozlohu má hodně co nabídnout.

Zajímavosti o Svaté Lucii

  • Rozloha ostrova činí pouhých 616 kilometrů čtverečních, což je o něco méně než společná rozloha Prahy a Plzně.
  • Svatá Lucie je světově jediným domovem amazoňana mnohobarvého.
  • Svatá Lucie je sídlem jednoho z nejvýznamnějších lihovarů – Roseau Valley, který produkuje více než 21 druhů rumu.
  • Ve Svaté Lucii žije přibližně 176 000 obyvatel, přesto již získala dvě Nobelovy ceny – Arthur Lewiss (ekonomika) a Derek Walcott (literatura).

Zajímavá místa a památky na ostrově Svatá Lucie

Soufrière & The Pitons

Pokud existuje místo, bez jehož návštěvy nemůže být pobyt ve Svaté Lucii kompletní, je to právě tato oblast. Jedná se o jedno z nejnavštěvovanějších míst v zemi, které se pyšní množstvím krásných míst. Najdete zde pozůstatky staveb pocházejících z koloniální éry, které jsou vyskládány podél rušného pobřeží i dvě hornaté pyramidy známé jako Pitons, které se jako věže tyčí vysoko k oblakům a hlídají město pod nimi. V této oblasti najdete vše od jedinečných pláží přes krásnou přírodu až k fascinujícím historickým památkám.

Mimo jiné zde najdete také Sulphur Springs, jeden z mála sopečných kráterů na zemi, ke kterému se můžete přiblížit doslova na dosah. Nejedná se sice o klasický kráter plný bublající magmy, přesto jde o strhující podívanou. Když přijdete ke kráteru blíže, budete mít pocit, jako byste se ocitli na povrchu měsíce. Pokud přistoupíte ještě blíže, budete moci z plošin obklopených otvory, ze kterých unikají oblaka plynu, sledovat bublající bahno. Najdete zde také termální řeku, která byla přehrazena tak, aby vznikl bazének s vodou bohatou na nejrůznější minerály. Zde si můžete dopřát příjemnou koupel a aplikovat bahenní zábal na obličej.

Pokud zatoužíte po příjemném odpočinku na pláži, máte hned několik možností. Nachází se zde několik krásných pláží, včetně nejslavnější pláže na ostrově známé jako Sugar Beach. Tato krásná pláž se nachází přímo mezi dvěma pyramidami (Pitons) a pyšní se nejen jedinečným výhledem na tyto přírodní zázraky, ale také měkkým bílým pískem, který je dovážen ze zahraničí. Vyzkoušet můžete také pláž Anse Chastanet. Tuto malebnou pláž najdete v krásné zátoce, kde je chráněna vysokými útesy. Ty jsou plné života, což z nich činí velmi oblíbené místo ke šnorchlování.

Pigeon Island National Landmark

V nejsevernější oblasti země, která je známá jako Pigeon Island, se nacházejí pozůstatky nejrůznějších vojenských budov, které zde svým tajemným vzhledem vytvářejí efekt “města duchů”. Najdete zde například důstojnickou kuchyni pocházející z roku 1824 či ruiny kasáren, které byly původně postaveny v roce 1808. Můžete se procházet kolem zajímavých kamenných budov, vznešených stromů i pěstěných trávníků a vychutnat si ničím nerušený výhled na krásné pobřeží.

La Tille Waterfalls

La Tille je jedním z nejkrásnějších vodopádů, které na ostrově Svatá Lucie můžete najít. Můžete zde pozorovat silný proud čisté vody, který padá do krásného bazénku obklopeného zelení. Malebnou přírodu, kterou je vodopád obklopen a která je plná krásně kvetoucích rostlin, si můžete prohlédnout pokud se vydáte po příjemné naučné stezce, kterou zde vybudovali strážci parku.

St. Lucia Rum Distillery

Oblíbeným místem k návštěvě je místní proslulý lihovar, který se nachází v oblasti Marigot Bay. Během prohlídky lihovaru se dozvíte spoustu zajímavých informací o výrobě rumu, který zde můžete také ochutnat. Pokud Vás některý z rumů zaujme, můžete si ho za zvýhodněnou cenu zakoupit.

Co navštívit ve městě Castries

  • Fort Charlotte – pevnost, která stojí na vrcholu Morne Fortune. Jedná se o koloniální stavbu, jejíž výstavbu zahájili Francouzi a dokončili Britové. Právě zde spolu Francouzi a Britové bojovali během koloniální éry. U vchodu do pevnosti se nachází malá kamenná stavba, která je považována za nejstarší stavbu v zemi. Z pevnosti se Vám naskytne krásný výhled do vnitrozemí, výhled na sever k Pigeon Island je však zakryt zelení.
  • Cathedral of the Immaculate Conception – Katolická katedrála pocházející z roku 1897. Zvenčí se jedná o typický velký kamenný kostel. Interiér je krásně vyzdoben sloupy s iluzivními malbami (tzv. trompe l’oeil) a barevnými, krásně propracovanými biblickými výjevy. Svatá Lucie, která je patronem ostrova, je vyobrazena přímo nad oltářem.
  • Derek Walcott Square – centrální náměstí, které je pojmenováno po místním spisovateli, nositeli Nobelovy ceny za literaturu z roku 1992. Jedná se o velmi klidné místo, které je nějakým způsobem izolováno od ruchu okolních ulic. Na jižní straně náměstí se nachází několik atraktivních dřevěných staveb.

Svatá Lucie je krásnou zemí s tolika kulturními a přírodními krásami, které ji mohou závidět i o poznání větší země. Na poměrně malém území se skrývá tolik krásných míst a památek, až se to zdá být neuvěřitelné. Jedinečné kulturní prostředí, nádherná příroda a dech beroucí bílé pláže obklopené průzračně čistým mořem vytvářejí takovou kombinaci, kterou si rychle zamilujete. Poznejte všechny půvaby i tajemství této země, která vás překvapí svou velikostí, co se přírodních a kulturních krás týče.

Předchozí článekZajímavosti v Tádžikistánu – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekZajímavosti na ostrově Tuvalu – památky a zajímavá místa k navštívení