Zajímavosti v Srbsku – památky a zajímavá místa k navštívení

10796

Až neuvěřitelně živá země plná přátelských lidí, přírodních i historických krás a zajímavých pozůstatků Osmanské říše. Takové je Srbsko, součást bývalé Jugoslávie a vnitrozemská země ležící v západní části Balkánu. Co se rozlohy a počtu obyvatel týče, Srbsko je velmi podobné naší domovině. Území Srbska zahrnuje autonomní oblast Vojvodina. Sporná je otázka Kosova, které dříve bylo součástí Srbska, v roce 2008 však vyhlásilo nezávislost. Většina zemí nezávislost Kosova uznala, jiné země, včetně Srbska, odmítají akceptovat samostatnost země.

Hlavním i největším městem Srbska a zároveň největším městem bývalé Jugoslávie je Bělehrad ležící na soutoku Sávy a Dunaje. Ve městě se nachází množství památek i řada vyhlášených restaurací, které na své tradiční srbské pokrmy lákají gurmány z celého světa. Za zmínku stojí také druhé největší město, Novi Sad, které je vyhlášeným kulturním centrem země a cílem mnohých cestovatelů proudících do Srbska.

Milovníky přírody jistě nadchne místní krajina, která je zejména v centrální části velmi hornatá a kopcovitá. V západní části země poté můžete obdivovat vysoko se tyčící hory patřící do pohoří známého pod názvem Dinárské Alpy. Krásná příroda je obývána zajímavými druhy evropských i středomořských zvířat. Srbsko je bezesporu velmi zajímavou zemí, která má svým návštěvníkům co nabídnout. Pojďte se společně s námi podívat, jaká je její nabídka zajímavých míst a památek.

Zajímavosti o Srbsku

  • Srbsko se může pyšnit delší tradicí ve výrobě hodin než Švýcarsko.
  • Celosvětově používané slovo “vampýr” údajně pochází ze srbštiny.
  • Srbsko je světově největším vývozcem malin (kontroluje více než 90 % světové produkce).
  • Srbský Bělehrad byl časopisem The Economist zvolen jihoevropským “městem budoucnosti”.
  • Bělehrad je jedním z nejstarších měst v Evropě – prvními obyvateli města byli několik set let před naším letopočtem Keltové.

Zajímavá místa a památky v Srbsku

Petrovaradínská pevnost (Petrovaradin Fortress)

Jedinečně dochovaná monumentální barokní pevnost, která tvoří dominantu města Novi Sad, na jehož předměstí je situována. Jedná se o původně rakouskou pevnost, jejímž úkolem byla ochrana města před nepřátelskými útoky. Pevnost se může pyšnit obrovskou rozlohou nejen na povrchu zemském, ale také pod ním. V podzemí je totiž ukryta rozlehlá síť chodeb a katakomb. Dnes je pevnost známá zejména díky hudebnímu festivalu Exit, který se těší mezinárodní oblibě a který se každoročně koná právě zde.

Drvengrad

Vesnička Drvengrad, kterou proslavilo natáčení filmu Život je zázrak režiséra Emila Kustorica, jistě okouzlí každého milovníka přírodních materiálů i romantických scenérií. Vesnička je totiž vystavěna celá ze dřeva, což se promítá také v jejím názvu. Můžete zde obdivovat malebné domky, poobědvat či povečeřet v některé z místních restaurací, vychutnat si šálek lahodné kávy v kavárně a navštívit kino či galerii.

Komplex Felix Romuliana

Na území Srbska můžete navštívit i jeden z nejdůležitějších pozůstatků římského impéria. Je jím starověký komplex Felix Romuliana, který nabízí množství chrámů a paláců rozptýlených na ploše o rozměru čtyř hektarů. Stavby, které dle archeologů vznikly na přelomu 3. a 4. století našeho letopočtu, byly vzhledem ke svému významu zapsány na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Nišská pevnost (Niš Fortress)

Další zastávkou, kterou byste během své cesty určitě neměli minout, je krásné město Niš, které patří mezi jedno z nejstarších dosud existujících měst v celém regionu. Dominantou města je Nišská pevnost pocházející z 18. století, která je situována v historickém centru. Pevnost sídlí v rozlehlém areálu, jehož součástí jsou také turecké lázně, mešita a známá věž Ćele kulu, v jejíchž zdech jsou umístěn lebky bojovníků za svobodu.

Jeskyně Stopica (Stopica Cave)

Jedinečná říční jeskyně nacházející se u hory Zlatibor. Jeskyní, která se může pyšnit třemi části a délkou více než 1,5 kilometru, protéká potok Trnavski. Ten zde tvoří množství kaskády a vodopádů, které vytváří jedinečnou scenérii. Největší vodopád měří více než devět metrů a je nazýván “Zdroj života”.

Národní park Fruška Gora (National Park Fruska Gora)

Fruška Gora je jedním z pěti srbských národních parků. Najdete ho ve stejnojmenném pohoří ležícím na území oblasti Vojvodina. Kromě nádherné přírody, která je domovem několika druhů chráněných rostlin i zvířat, zde můžete obdivovat téměř dvě desítky krásných klášterů obklopených zelení.

Co navštívit v Bělehradu

  1. Chrám svatého Sávy (Church of Saint Sava) – největší balkánský pravoslavný kostel a jeden z největších kostelů svého druhu na světě. Úchvatná monumentální stavba, která byla kvůli četným přerušením prací dokončena až po roce 2000, interiér na své dokončení však stále čeká. Chrám je nejúchvatnější v noci, kdy je krásně osvětlen.
  2. Kalemegdan – největší bělehradský park, jehož dominantu tvoří známá Bělehradská pevnost (Belgrade Fortress). Pevnost nabízí jedinečný výhled na město i na soutok Dunaje a Sávy. V parku můžete najít sportovní plochy, množství míst určených k odpočinku, restaurace nabízející příjemné posezení, válečné pomníky, malebnou zoologickou zahradu i poučné vojenské muzeum.
  3. Muzeum Nikoly Tesly (Nikola Tesla Museum) – vzhledem k tomu, že je Nikola Tesla pravděpodobně nejvýznamnějším srbským rodákem, nemůže zde chybět jemu věnované muzeum. V muzeu můžete obdivovat jedinečné vynálezy tohoto vědce, mezi kterými je i dobře známá televize TESLA. Prohlídky jsou nabízeny v srbském a anglickém jazyce. Muzeum ročně navštíví více než 70 000 tisíc návštěvníků.
  4. Titovo mauzoleum (Josip Broz Tito Mausoleum) – v Bělehradu můžete najít také hrob bývalého jugoslávského prezidenta J. B. Tita i jemu věnované muzeum. Mramorový hrob je umístěn v objektu známém pod názvem “Dům květin”. Muzeum 25. května obsahuje sbírky předmětů souvisejících s Titovo vládou, informace o soukromém životě zde však nenajdete.

Srbsko je velmi zajímavou zemí, která láká turisty na historické i přírodní krásy, vyhlášenou kuchyni a zajímavou kulturu ovlivněnou přítomností významných státních celků – Osmanské říše a Jugoslávie. Navštivte krásná města plná života a jedinečných památek, vysoko se tyčící hory plné divokých zvířat, zajděte do některé z restaurací na chutný oběd či večeři a poznejte Srbsko do toho nejmenšího detailu.

Předchozí článekZajímavosti v Saudské Arábii – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekZajímavosti v Čadu – zajímavá místa a památky k vidění