Zajímavosti v Saudské Arábii – zajímavá místa a památky k vidění

10064

Blízkovýchodní monarchie, země s obrovskými zásobami ropy, druhý největší stát arabského světa a kolébka islámu. Tak by se dala charakterizovat Saúdská Arábie, země zabírající přibližně dvě třetiny Arabského poloostrova.

Saúdská Arábie je teokratickou, hluboce nábožensky konzervativní zemí, kde hlavní zdroj legislativy tvoří nechvalně proslulé právo šaría. Země se díky svým zásobám a produkci ropy může pyšnit poměrně velkým bohatstvím, jehož část často poskytuje ostatním arabským zemím v rámci zahraniční rozvojové spolupráce. Saúdská Arábie zabírá velmi lukrativní část Arabského poloostrova a sousedí s Jordánskem, Irákem, Katarem, Kuvajtem, Spojenými Arabskými Emiráty, Ománem a Jemenem i s významnými vodními plochami, kterými jsou Rudé moře a Perský záliv. Jedná se o poměrně mladou zemi s velmi bohatou historií, na jejímž území lze najít dvě svatá místa islámu – Mekku a Medinu a řadu dalších významných památek a zajímavých míst.

Islám, jehož vyznavači tvoří téměř 100 % obyvatelstva, velmi ovlivňuje i místní kulturní prostředí. V zemi je zakázán prodej alkoholu a nenajdete zde žádná divadla ani některá další kulturní zařízení. Ve zdejších městech se často harmonicky snoubí zajímavá historie, která je zastoupena významnými stavbami a bohatá přítomnost, kterou reprezentují moderní výškové budovy. Kromě historického i moderního bohatství se Saúdská Arábie může pyšnit také krásnou přírodou. Ačkoliv většinu území zabírají nehostinné pouště, najdete zde i místa doslova přetékající životem. Mezi zvířecí obyvatele země patří například vlci, dikobrazi, paviáni či lovem značně zredukovaní levharti. Saúdská Arábie je velmi zajímavou zemí, která je pro nás do značné míry obestřena tajemnem, jež nás nepřestává fascinovat. Pojďte společně s námi nahlédnout pod roušku tajemství, která tato země ukrývá.

Fakta a zajímavosti o Saúdské Arábii

  • Saúdská Arábie je se svou rozlohou 2 149 690 kilometrů čtverečních největší zemí Blízkého východu a třináctou největší zemí na světě.
  • Ve městě Džidda byla zahájena stavba mrakodrapu Jeddah Tower, který by měl již za pár let vzít světové prvenství dosavadní nejvyšší budově světa, mrakodrapu Burdž Chalífa – nový mrakodrap by měl měřit neuvěřitelný jeden kilometr.
  • Saúdská Arábie je považována za jeden z nejméně demokratických režimů na světě – monarchie je ovládána pouze potomky prvního krále Ibn Saúda, Korán je zde považován za ústavu země a hlavním zdrojem legislativy je právo šaría.
  • Saúdská Arábie má zavedeny velmi přísné tresty za nejrůznější zločiny a přestupky – hříšnící, kteří se provinili například opilstvím, se mohou “těšit” na několik ran bičem; za vážné zločiny, mezi které patří například vražda, obchod s drogami, znásilnění, ale také přechod k jinému náboženství či homosexualita, hrozí tělesné tresty (například useknutí ruky či chodidla) a v nejhorším případě i trest smrti – pokud má však provinilec dostatečné množství peněz, může se s rodinou oběti dohodnout na finančním vyrovnání a vyhnout se tak trestu.

Zajímavá místa a památky v Saudské Arábii

Mekka

Mekka je svatým místem a jedním z pěti pilířů islámu. Dominantou města je obrovská mešita Al-Masjid Al-Haram (Great Mosque of Mecca), která se může pyšnit devíti minarety. V centru mešity se nachází pro muslimy pravděpodobně nejdůležitější místo na světě. Je jím Ka’ba (psáno také jako Kába či Kaaba), která byla postavena Abrahamem a v jejích útrobách je uložen posvátný černý kámen.

Mekka je údajným rodištěm proroka Mohameda a pouť do tohoto města by měl alespoň jedenkrát absolvovat každý muslim. Věří se, že pouť do Mekky očistí každého muslima od všech hříchů, které za svůj život spáchal. Co je však pro muslimy téměř povinností, to je ostatním odepřeno. Nemuslimové mají přísně zakázán nejen vstup do města, ale také pobyt v jeho okolí delší než tři dny. Že se jedná o jedno z provinění, za které hrozí ty nejvyšší tresty, zřejmě není nutné zmiňovat.

Medina

Dalším ze svatých míst je pro muslimy město Medina. Ta je s více než 1,3 miliony obyvatel čtvrtým největším saúdskoarabským městem. Muslimové absolvují pouť do tohoto města, aby zde navštívili hrob proroka Mohameda. Stejně jako Mekka je i Medina přístupná pouze muslimům.

Jeddah

Město Jeddah, které je česky nazýváno také Džidda, se nachází v blízkosti svatých měst Mekky a Mediny a přístup sem je umožněn všem, včetně nemuslimů. Jedná se o druhé největší město v zemi a díky svému přístavu je zároveň velmi důležitým obchodním centrem země ležícím na břehu Rudého moře. Právě Rudé moře poskytlo stavitelům krásné korály, které byly použity k výstavbě tradičních domků situovaných v historickém centru města.

Archeologické naleziště Al-Hijr (Archaeological Site of Al-Hijr)

Archeologické naleziště známé také pod názvem Madain Saleh, které odhalilo jedinečný odkaz Nabatejské říše. Návštěvníci zde mohou obdivovat fascinující nabatejskou architekturu pocházející z období až jednoho století před naším letopočtem. Bylo zde nalezeno více než sto hrobek, z nichž některé jsou velmi bohatě zdobeny a také další architektonická díla, včetně několika studen. Naleziště bylo díky svému významu zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Přírodní krásy

Na území Saúdské Arábie vzniklo několik národních parků a přírodních rezervací, jejichž úkolem je ochrana původní přírody a jejich zvířecích obyvatel. Mezi nejvýznamnější z rezervací patří Urooq Bani Mu’ared či Al-Wa’el. Mezi přírodní krásy, které lze v Saúdské Arábii obdivovat, patří také nemnoho stálých či sezónních pramenů vyskytujících se v různých oblastech země. Kromě krásné scenérie vody proplétající se skalkami a rostlinami nabízejí některé prameny také možnost koupání i relaxace a najdete zde dokonce i termální prameny s blahodárnými účinky.

Vypravit se můžete také na některou z pouští, kde si můžete vychutnat nespoutanou jízdu terénními vozy, jízdu na velbloudech a lze zde spatřit také nádherné oázy lemované vzrostlými palmami a další zelení. Pokud chcete zažít opravdové dobrodružství, můžete se vypravit do vysoko se tyčících hor či do některé z tajemných jeskyní, kterých na území Saúdské Arábie naleznete hned několik.

Co navštívit v hlavním městě Rijád (Riyadh)

  1. Pevnost Masmak (Masmak Fortress) – jedna z nejoblíbenějších turistických atrakcí a historická dominanta města. Jedná se o hliněnou pevnost pocházející z období kolem roku 1865. Právě tady se začaly psát moderní dějiny Saúdské Arábie, protože zde Ibn Saud započal se svým obsazováním města a potažmo celé země.
  2. Burj al-Mamlakah – mrakodrap v Rijádu, který je známý také pod názvem Kingdom centre (nezaměňovat s Kingdom (Jeddah) Tower – budoucí nejvyšší budovou světa, která se nachází ve městě Džidda). Mrakodrap byl po nějakou dobu nejvyšší budovou Saúdské Arábie – o toto prvenství ho však připravily již dvě budovy a to mrakodrapy Burj RafalAbraj Al Bait. Budova měří 303 metrů a je jednou z nejvyšších budov na světě s otvorem v horní části stavby. Nachází se zde obchodním centrum, hotel Four Seasons a luxusní apartmány.
  3. Salam Park (Salaam Park Riyadh) – park, který je jedním z mála přírodních prvků v jinak zastavěném Rijádu. V centru parku se nachází rozlehlé jezero, na jehož břehu můžete najít množství odpočinkových míst.
  4. Národní muzeum (National Museum of Saudi Arabia) – nejnavštěvovanější muzeum v Saúdské Arábii a zároveň jedno z největších muzeí Blízkého východu. V muzeu jsou ukryty impozantní sbírky nejrůznějších artefaktů pocházejících z období dávných civilizací i novověku, přičemž hlavní důraz je zde samozřejmě kladen na historii Arabského poloostrova.

Saúdská Arábie je poměrně drsnou, přesto však velmi krásnou zemí, která se může pyšnit zajímavou přírodou, jedinečným historickým bohatstvím i moderními budovami, jaké uvidíte jen málokde na světě. Návštěvu zdejších měst by si určitě neměl nechat ujít žádný vášnivý cestovatel, jehož cílem je poznávání nových míst a kultur. Před cestou je určitě vhodné zjistit si zákony, zákazy a nařízení, která jsou velmi odlišná od těch, na které jsme u nás či u našich sousedů zvyklí. Nastudováním různých doporučení se vyhnete možným nepříjemnostem a budete si moci naplno vychutnat kouzlo Saúdské Arábie.

Předchozí článekDovolená v Anglii – jakou dovolenou si vybrat a kam jet?
Další článekZajímavosti v Srbsku – památky a zajímavá místa k navštívení