Zajímavosti v Čadu – zajímavá místa a památky k vidění

4561

Návštěva Čadu, vnitrozemského afrického státu s oficiálním názvem Čadská republika, rozhodně není pro slabé povahy. Dokonce i u Afričanů si tato země, s hlavním městem N’Djamena, vysloužila přívlastek extrémní, a to především kvůli množství destinací, jejichž návštěva vás bezpodmínečně přiměje opustit vaši zónu komfortu.

V době současných konfliktů, ale i během mírových období, by se do země měli odvážit pouze skuteční dobrodruzi. Výběr pohodlného hotelu a bezpečné trasy se může stát pořádným oříškem. Totéž platí pro místní klima s teplotami, které během horkých období mohou vystoupat až na 45 °C.

Asi si teď pokládáte otázku: „Proč by někdo chtěl navštívit Čad?” Odpovědí by mohly být ohromné písečné duny saharské pouště, ojedinělé zvířecí druhy v místních národních parcích nebo průzkum okolí Čadského jezera, jež je čtvrtým největším jezerem afrického kontinentu. Když k tomu přičteme seznámení s kulturou jednoho z nejchudších míst na světě, mohli bychom říci, že čas, který tu strávíte, bude spíše životní zkouškou než poklidnou dovolenou.

Zajímavosti o Čadu

  • Je největším z 16 vnitrozemských států Afriky.
  • Zhruba ⅓ celkové rozlohy země pokrývá Sahara.
  • Jeho národními symboly jsou koza a lev.
  • Oficiálními jazyky jsou arabština a francouzština.
  • Vzhled jeho státní vlajky byl inspirován designem té francouzské, pod jejíž nadvládou byl až do 60. let.

Zajímavá místa a památky v Čadu

Národní park Zakouma (Zakouma National Park)

Tento národní park s rozlohou téměř 3 000 čtverečních kilometrů se rozprostírá na jihovýchodě Čadu, asi 800 kilometrů od hlavního města. Patří mezi hrstku posledních míst ve střední Africe, které jsou skutečnými útočišti pro divokou zvěř, a tak se považuje za jeden z úspěšných pokusů o ochranu místní přírody. Turisté tu mohou na vlastní oči spatřit početné skupiny žiraf, pakoňů, lvů, slonů a primátů pohybovat se v jejich přirozeném prostředí. K dispozici mají i aktivity jako jízdy na koni a túry s průvodcem. A pokud by jednodenní návštěva nestačila, mohou složit hlavu v místním hotelu a výlet si prodloužit.

Plošina Ennedi (Ennedi Plateau)

Za tímto pískovcovým valem bychom se museli vydat do stejnojmenného regionu Ennedi obklopeného horkým pískem saharské pouště. Z převážně rovinaté krajiny vyčnívá několik přírodou vytvořených uměleckých děl ve formě monumentálních kamenných oblouků a sloupů. Spolu s několika zachovalými jeskynními malbami se tato jedinečná panoramata stala obrovským lákadlem pro turisty.

Nicméně kvůli drsným klimatickým podmínkám tuto oblast dokážou překročit pouze karavany a několik odvážných jedinců. Před její návštěvou je totiž třeba pečlivě naplánovat trasy a připravit si dostatek zásob jídla a vody, jinak byste už nikdy nemuseli spatřit civilizaci. I přes její nehostinné prostředí je domovem štíra smrtonoše, který je vybaven nejúčinnějším jedem na světě, a také několika zvířecích druhů jako například pouštních krokodýlů, fenků nebo pouštních antilop adax.

Národní muzeum N’Djamena (Chad National Museum)

Čadské národní muzeum, jak napovídá jeho název, najdeme v hlavním a největším městě celé země – v N’Djamena. Zajímavé artefakty a různé historické předměty, jež jsou součástí expozice, vám poskytnou ojedinělý náhled do minulosti tohoto rozmanitého státu. Velkou pýchou čadských obyvatel je především lebka toumaiského muže, jehož považují za jejich nejstaršího předka. Kromě toho se muzeum může pochlubit velmi širokou sbírkou hudebních nástrojů.

Čadské jezero (Lake Chad)

Za touto významnou vodní plochou se musíme přesunout do jižní části Čadu, k západním hranicím s Nigérií a Nigerem. Když byla v 19. století objevena Evropany, řadila se, vzhledem ke své tehdejší rozloze o více než 26 000 km², mezi největší jezera světa. Jezero, v důsledku globálního oteplování, přišlo za posledních 60 let o 95 % vodních zásob a jeho průměrná hloubka klesla na pouhých šest metrů. Stále však slouží k lodní dopravě, rybaření a především je hlavním zdrojem vody a obživy pro 20 miliónů lidí ze všech čtyř států, do kterých zasahuje. Pro jeho návštěvu zvolte období mezi srpnem a prosincem, protože tehdy je největší pravděpodobnost, že tu spatříte samotářské hrochy nebo krokodýly.

Pohoří Tibesti

Tibesti, impozantní pohoří vulkanického původu, se rozprostírá na území severního Čadu, ale částečně zasahuje i do Libye. S celým Čadem a Saharou sdílí tentýž nejvyšší vrchol, kterým je neaktivní sopka Emi Koussi o výšce 3 415 metrů. Větší nadmořská výška zajišťuje podstatně vlhčí klima než ve zbytku pouště a vyschlá říční koryta, která se zde linou, jsou důkazem toho, že dříve bylo ještě mnohem vlhčí. V místních jeskyních navíc zůstaly zachovány nástěnné malby s tématikou lovu, jejichž stáří se odhaduje na tři až pět tisíc let.

Čad sice není zrovna místem pro trávení rodinné dovolené, avšak právě s ním spojené riziko, ať už po stránce nevlídného počasí, kulturních odlišností nebo nebezpečných zvířat, by v mnohých mohlo vyvolat jistou zvědavost a touhu překonat vlastní síly. Není tedy pochyb o tom, že ti odvážní z nás si z těchto cest odnesou dobré, špatné a hlavně jedinečné vzpomínek.

Předchozí článekZajímavosti v Srbsku – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekZajímavosti v Kuvajtu – památky a zajímavá místa k navštívení