Zajímavosti na ostrově Samoa – památky a zajímavá místa k navštívení

2119

Samoa je jedním ze známějších polynéských států, který se nachází na západě Samojských ostrovů. Skládá ze dvou hlavních ostrovů, Upolu a Savaii, a několika menších ostrůvků, přičemž celková rozloha zemského povrchu činí 2 842 km2. Na nich žije necelých 200 000 obyvatel. Hlavním městem je Apia. Pokud se v každém případě chcete vydat do nějakého tropického ráje, právě Samoa vás ohromí svou překrásnou přírodou a na zdejší atmosféře se podílejí i věčné usměvaví domorodci.

Zajímavosti o ostrově Samoa

  • Samojské ostrovy tvoří dva státy. Jedním z nich je právě Samoa, která je nezávislá, a druhým Americká Samoa, jež patří mezi tzv. nezačleněná území Spojených států amerických.
  • Ostrovy jsou sopečného původu. V jejich okolí se nacházejí i nádherné korálové útesy, které můžete obdivovat při potápění.
  • V minulých dobách nemělo toto souostroví příliš dobrou pověst. Zatímco dříve měli domorodci pověst kanibalů, aktuálně se jedná o stále usměvavé lidi.
  • Přesto na ostrově Samoa jistá nebezpečí hrozí, neboť se jedná o oblast tajfunů. Jinak zde ale panuje příjemné tropické podnebí.

Zajímavá místa a památky na ostrově Samoa

Hlavní město Apia

Apia leží na ostrově Upolu. Vzhledem k tomu, že se tu nachází mezinárodní letiště a přístav, při cestě na Samou nejdříve dorazíte právě sem. Apia je bývalým koloniálním městem, které leží na rozhraní moře a zeleně, ale ulice zde nejsou právě nejčistší. Opravdové krásy tedy musíte hledat poněkud jinde. Přesto vám doporučujeme navštívit místní velkou tržnici vedle autobusového nádraží, kde seženete všechno možné a možná i nemožné.

Zátoka Fagaloa (Fagaloa Bay)

Na severu ostrova Upolu leží Fagaloa Bay. Nachází se tu několik vesnic, horské formace, vodopády i rozlehlé lesy. Není tedy náhoda, že je součástí mnoha samojských mýtů. Oblast Uafato Tiavea Conservation Zone je navíc na Seznamu světového dědictví UNESCO. Můžete zde totiž navštívit největší deštný prales v celém Pacifiku, spatřit jedinečnou faunu a flóru a obdivovat i samojské kulturní zvyklosti.

Oblast Aiga-i-le-Tai

Tato oblast se nachází především mezi oběma hlavními ostrovy a zahrnuje tři menší ostrůvky, tedy Manono, Apolima a Nuulopa. Dohromady tvoří druhou částí Samoy, která byla zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO. Na všech třech můžete opět vidět nádhernou přírodu a kromě neobydleného Nuulopu i tradiční kulturu. Součástí oblasti Aiga-i-le-Tai je ovšem i vesnice Mulifanua na severozápadě ostrova Upolu, která je známá díky archeologickým vykopávkám pozůstatků Lapitské kultury starých až 3 000 let.

Okolí vesnice Lotofaga

Jihozápad ostrova Upolu si oblíbí především milovníci divoké přírody. V okolí vesnice Lotofaga mimo jiné naleznou obdivuhodný vodopád Fuipisia (Fuipisia Falls), který měří 55 metrů a nalézá se v nádherné zelené džungli. Kromě padající vody zde navíc lze pozorovat i různé druhy ptáků. Budete-li se chtít vykoupat, v oblasti máte k dispozici vskutku nezvyklou možnost. Osvěžit se totiž můžete v 30 metrů hluboké jámě To Sua Ocean Trench, která je pokryta rostlinami a udiví vás i nádherně tyrkysovou vodou. Dostanete se sem přitom pouze po strmém žebříku.

Národní park O Le Pupu Pue (O Le Pupu Pue National Park)

O Le Pupu Pue na ostrově Upolu je první národní park nejen na Samoy, ale také v jižním Pacifiku. Založen byl totiž již v roce 1978. Jeho součástí je mnoho nádherných míst, z nichž stojí určitě za zmínku vodopád Togitogiga (Togitogiga Waterfall), v jehož okolí je opět nádherné koupání. V parku se nachází rovněž oblíbené jeskyně Pe‚ape‚a a samozřejmě vás ohromí i překrásná fauna a flóra.

Pahorek Pulemelei (Pulemelei Mound)

Na východě ostrova Savai’i můžete spatřit uměle vytvořený pahorek Pulemelei, jenž je znám též jako Tia Seu. Jedná se o největší a nejstarší stavbu tohoto typu v celé Polynésii. Postavena byla mezi lety 1100 až 1400 po Kr. z čedičových kamenů, její základna má rozměry 65 × 60 metrů a dosahuje výšky 12 metrů. Mezi lety 1700–1800 však přestala být používána a chátrá.

Alofaaga Blowholes

Nádhernou podívanou nabízí i jihozápad ostrova Savai’i, a to konkrétně pobřeží u vesnice Taga. Vulkanická činnost zde totiž vytvořila podzemní síť tunelů, které ve spojitosti s příbojovými vlnami dávají vzniknout fascinujícím gejzírům. A pokud budete mít štěstí, můžete vidět místní obyvatele, jak vkládají do otvorů kokosové ořechy, které jsou následně „vystřeleny“ do vzduchu.

Chcete-li se vydat do Pacifiku, právě Samou vám doporučujeme jako cílovou destinaci. Můžete tu totiž obdivovat nádherné přírodní scenérie a na mnoha místech ještě částečně tradiční způsob života. Ke koupání lze navíc využít nejen výše zmíněné oblasti, ale také mnoho krásných pláží s bílým pískem a při potápění lze poznávat i podmořský život. Samoané jsou navíc velice příjemní lidé, takže místní vám pobyt určitě nepokazí. Právě naopak!

Předchozí článekZajímavosti v Somálsku – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekZajímavosti v Bhútánu – zajímavá místa a památky k vidění