Zajímavosti na Madagaskaru – zajímavá místa a památky k vidění

7816

Pokud se rozhodnete navštívit Madagaskar, pravděpodobně zde nenarazíte na animované tancující lemury, které jistě znáte z oblíbeného animovaného filmu. Určitě se však můžete těšit na krásnou přírodu plnou divokých zvířat, nádherné pláže a množství přírodních i kulturních památek. To totiž tento jedinečný ostrovní stát ležící u jihovýchodního pobřeží Afriky skutečně nabízí svým návštěvníkům.

Břehy Madagaskaru jsou omývány Indickým oceánem a od Afriky je ostrov oddělen Mosambickým průlivem. Ačkoliv Madagaskar leží jen přibližně 400 kilometrů od africké pevniny, kulturní prostředí ostrova se spíše než tomu africkému podobá kulturám, které můžeme najít ve 4800 kilometrů vzdálené Indonésii. Africe se nepodobá ani místní příroda a v ní žijící zvířata, která jsou v mnoha ohledech unikátní. Řada zvířat, zejména potom primátů, se zde díky dlouhotrvající izolaci ostrova dokázala vyvinout do jedinečných forem. Ve zdejší přírodě můžete pozorovat přibližně 40 druhů lemurů, zajímavého bodlína, který se vyvinul právě na Madagaskaru a až později se rozšířil i na okolní ostrůvky, dále různé druhy chameleonů, ptáků, motýlů, pavouků, hadů i nebezpečných krokodýlů.

Kromě krásné přírody nezapomeňte navštívit jedinečná města plná života, z nichž za zmínku určitě  stojí hlavní město a kulturní i obchodní centrum země, kterým je město Antananarivo známé také pod svým bývalý francouzským názvem Tananarive. Krásných míst zde najdete opravdu nespočet. Pojďme si představit alespoň některá z nich.

Zajímavosti o Madagaskaru

  • Madagaskar je se svou rozlohu více než 587 000 kilometrů čtverečních čtvrtým největším ostrovem na světě (větší je pouze Grónsko, Nová Guinea a Borneo).
  • Červenec je na Madagaskaru “nejchladnějším” měsícem, kdy zejména noční teploty mohou klesnout i pod deset stupňů Celsia; naopak nejteplejším měsícem je prosinec s průměrnými teplotami kolem dvaceti stupňů.
  • Unikátní madagaskarské prostředí vedlo některé vědce k tomu, aby začali Madagaskar označovat jako osmý kontinent.
  • Pokud na Madagaskaru potkáte některého ze zde žijících hadů, můžete zůstat v klidu – žádný z mnoha druhů, které Madagaskar obývají, nebyl klasifikován jako jedovatý.
  • 5 % všech známých druhů zvířat a rostlin můžete najít pouze na Madagaskaru.

Zajímavá místa a památky na Madagaskaru

Národní park Isalo (Isalo National Park)

Nejnavštěvovanější park celého Madagaskaru, ve kterém můžete obdivovat žluté savany, svislé skalní stěny i dokonalou ukázku pouštního kaňonu, který je protkán potůčky, bujnou vegetací i plaveckými bazénky. Park se pyšní rozlohou více než 800 kilometrů čtverečních, což z něj dělá místo vhodné nejen pro několikahodinový výlet, ale také pro vícedenní túry.

Národní park Analamazaotra (Parc National Analamazaotra)

Národní park, který je součástí a zároveň nejoblíbenějším úsekem oblasti zvané Parc National Andasibe Mantadia. Největší atrakcí tohoto parku jsou velmi vzácní lemuři rodu indri, kteří jsou největšími lemury v zemi. V parku žije poměrně početná skupina přibližně šedesáti rodin těchto lemurů, z nichž každou tvoří dva až pět jedinců. Kromě nich zde můžete pozorovat ještě několik dalších druhů lemurů, chameleonů, ptáků a dalších zvířecích obyvatel lesa.

Botanická zahrada Arboretum d’Antsokay

Nádherná zahrada, která je jedním z nejoblíbenějších míst ve městě Toliara. Zahrada, která byla založena švýcarským botanikem v roce 1980, je tvořena hustým trnitým lesem, jehož rozloha činí 400 000 metrů čtverečních. Zahrada je domovem jedinečné kolekce čítající více než 900 druhů palem. V zahradě můžete nalézt naučné centrum, malé muzeum, stylovou restauraci i několik krásných a ne příliš drahých bungalovů s bazénem.

Plantáže Millot (Millot Plantations)

Tato krásná plantáž, která byla založena již v roce 1904, je předním madagaskarským producentem organického kakaa, koření a éterických olejů. Pokud se rozhodnete pro návštěvu plantáže, určitě nebudete litovat. Nejen že se dozvíte spoustu informací o pěstování a zpracování jednotlivých plodin, ale také zažijete opravdový svátek pro smysly a navštívíte starý statek, ve kterém si můžete pochutnat na výtečném jídle.

Klášter Maromby

Klášter nacházející se v blízkosti města Fianarantsoa, který je unikátní zejména tím, že se zde místní mniši již po staletí věnují výrobě vína a medu. Budova kostela je velmi moderní. Můžete zde spatřit výrazné vitráže, klenutý dřevěný strop i dřevěné vyřezávané dveře. Klášter i jeho zdobení reflektuje příchod křesťanství na Madagaskar i místní kulturu.

Cimetière des Pirates

Fascinující pirátský hřbitov, jehož návštěvu byste určitě neměli vynechat, pokud  se chcete chcete dozvědět více o historii ostrova. Na hřbitově Vás bude obklopovat tajemná atmosféra dob dávno minulých. Najdete zde hroby několika misionářů a britských pirátů. Kromě nahlédnutí do poutavé minulosti Madagaskaru na vás čeká krásný výhled na Baie de Forbans, na rozpadající se mola, jejichž části byly použity pro opravu lodí i na ostrůvek Île aux Forbans, který byl dříve domovem pirátů.

Antananarivo – co navštívit v hlavním městě?

  • Prezidential Palace – krásné panství pocházející z 19. století je jedinečnou ukázkou koloniální architektury. Dlouhou dobu budova sloužila jako oficiální francouzská rezidence. Od roku 1975 sídlo madagaskarského prezidenta, v roce 1991 bylo postaveno nové moderní sídlo přibližně 15 km od hlavního města.
  • Musée Andafivaratra – jedinečné muzeum sídlící v růžovém barokním paláci, který dříve býval sídlem premiéra Rainilaiarivony. V muzeu můžete obdivovat nejrůznější artefakty pocházející od králů a královen z kmene Merina. Mimo jiné zde můžete obdivovat například velký pozlacenými trůn, originály důležitých obchodních smluv podepsaných mezi Madagaskarem, USA, Velkou Británií a Francií či nejrůznější dary, které místní vládci obdrželi od jiných zemí.
  • Rova – „Rova“ je madagaskarské označení pro opevněný palác. Tato rova je známá pod názvem Manjakamiadana. Jedná se o impozantní stavbu, která stojí na nejvyšším kopci ve městě. Palác byl navržen pro královnu Ranavalonu I., vnější kamenná struktura byla přistavěna v roce 1867 na počest královny Ranavalony II. Budova byla poničena při požáru v roce 1995. Rova je místem posledního odpočinku nejvýznamnějších panovníků, kteří v zemi vládli.

Madagaskar je unikátní ostrovem, který vám nabídne vše co od dobrodružné i odpočinkové dovolené očekáváte. Můžete zde pozorovat divoká zvířata, vypravit se do pralesa i na poušť, spatřit krásné kaňony i vysoko se tyčící hory a vyzkoušet si off-road jízdu autem, hiking i potápění u třetího největšího korálového útesu na světe. Můžete zde zkrátka dělat téměř vše, na co si jen vzpomenete. A co je na tom nejlepší? Ať se na ostrově ocitnete kdekoliv, nikdy nebudete mít úplně daleko azurově modré moře, které přímo vyzývá k osvěžující koupeli. Všechny tyto krásné zážitky jsou navíc doplněny zajímavou kulturou i krásnými historickými památkami, což z Madagaskaru dělá jeden z cestovatelských rájů na zemi. Madagaskar si rychle zamilujete a jistě se okamžitě stane místem, na které se budete chtít vracet zas a znovu.

Předchozí článekZajímavosti v Sierra Leone – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekZajímavosti v Pákistánu – památky a zajímavá místa k navštívení