Dovolená na Bali – zajímavosti, památky a zajímavá místa na výlety po ostrově

3853

Jedno z nejkrásnějších míst na zemi, které je mnohými jeho návštěvníky i světově uznávanými průvodci považováno za opravdový tropický ráj. Tak by se dal jednou větou popsat oblíbený indonéský ostrov Bali ležící v souostroví Malé Sundy, který si vysloužil přezdívku “Ostrov bohů”. Během svého putování po Bali se můžete seznámit s unikátní indonéskou kulturou, jedinečnými chrámy ležícími téměř na každém kroku i s krásnou přírodou plnou zajímavých zvířecích obyvatel a přírodních úkazů, mezi něž patří například obrovské sopky či tajemné jeskyně. Těšit se můžete také na vstřícné a milé obyvatele ostrova, kteří vám rádi se vším poradí a pomohou třeba i s plánováním výletů na ta nejkrásnější místa, jež ostrov nabízí.

Příjemní domorodci, přátelské hinduistické prostředí i nádherná scenérie činí z Bali místo s jedinečnou a neopakovatelnou atmosférou. Nechte se jí okouzlit a vychutnejte si krásný ostrov se vším všudy. Určitě byste neměli vynechat ochutnávku tradičních místních pokrmů, vystoupení tanečnic a tanečníků předvádějících fascinující balijské tance, odpočinek na nádherných písečných plážích, ani prohlídku krásných měst a již zmíněných přírodních či architektonických skvostů ostrova. Bali je místem, které nelze nemilovat. Pojďte se o tom společně s námi přesvědčit.

Zajímavá místa a památky na Bali

Pura Besakih

Bali je domovem celé řady krásných chrámů a chrámových komplexů. Tím úplně největším, nejdůležitějším a nejnavštěvovanějším z nich je chrámový komplex Pura Besakih ležící na úpatí sopky Agung, kterou místní považují za posvátnou. Vznik chrámového komplexu, který je často označován jako “hlavní chrám”, je datován do 8. století. Pohled na rozlehlý chrámový komplex v jehož pozadí se tyčí majestátní sopečný obr je opravdu úchvatný a určitě byste si jej neměli nechat ujít.

Tanah Lot

Mezi nejoblíbenější a nejčastěji fotografovaná místa na Bali se právem řadí chrámový komplex Tanah Lot pocházející z 15. století, jehož součástí je i jeden z balijských mořských chrámů. Ten je postaven na skále ležící přibližně 20 metrů od pobřeží a v době odlivu je dostupný po souši. Jindy je však obklopen tyrkysově modrým mořem, které jen dokresluje dechberoucí scenérii tohoto velmi oblíbeného místa. Nejkrásnější pohled na chrám se vám může naskytnou při západu slunce. V tuto dobu však chtějí chrám vidět všichni, připravte se tedy na davy turistů. 

Národní park Bali Barat (Bali Barat National Park)

Milovníci krásné přírody by určitě neměli vynechat návštěvu Národního parku Bali Barat, který byl založen již v roce 1941 a který lze nalézt v západní části ostrova. Národní park zahrnuje hornaté území tvořené pralesy, deštnými lesy, savanami, travnatými plochami, písečnými plážemi, korálovými útesy i mořskými hlubinami. Na území parku můžete obdivovat téměř 200 druhů zajímavých rostlin a více než 150 druhů ptáků, včetně několika ohrožených. 

Goa Gajah

Velmi zajímavým místem, které určitě stojí za návštěvu, je tzv. Sloní jeskyně – Goa Gajah. Žádné slony zde ale nečekejte, název je jen odvozen od nedaleké říčky zvané Sloní řeka. I přes absenci slonů se však jedná o unikátní archeologickou lokalitu pyšnící se velkou historickou hodnotou. Goa Gajah je uměle vytvořenou jeskyní, která vznikla během 11. století jako duchovní místo vhodné pro meditace. Velmi zajímavý je zejména bohatě zdobený vstup do jeskyně, který je tvořen sochou démona. Spojují se zde hinduistické a buddhistické prvky, což také dalo vzniknout řadě legend vyprávějících o vzniku jeskyně.

Vodopád Gitgit (Gitgit Waterfall)

Mezi nejkrásnější a nejnavštěvovanější místa na Bali lze zařadit i vodopád Gitgit ležící v severní části ostrova. Vodopád vysoký přibližně 35 metrů je obklopen tropickými stromy a rostlinami. Turisté zde často mohou pozorovat divoké opice, pro něž je vodopád zdrojem pitné vody.

Pláž Kuta (Kuta Beach)

Pokud během svého cestování po Bali zatoužíte i po chvíli ničím nerušeného odpočinku na pláži, můžete se vypravit do oblíbeného letoviska Kuta, v němž naleznete stejnojmennou pláž dlouhou téměř osm kilometrů. Pláž Kuta se může pyšnit tím nejjemnějším pískem, ale také ideálními podmínkami pro surfování. Nechybí zde plážové bary ani noční kluby, které sem lákají mladé turisty ze všech koutů světa.

Pláž Uluwatu (Uluwatu Beach)

Pokud dáváte přednost romantickému a klidnějšímu prostředí, můžete se vypravit na malebnou pláž Uluwatu ležící na jižním pobřeží ostrova. I tuto pláž plno krásných lagun si kvůli vysokým vlnám oblíbili surfaři. Vstup na pláž je tvořen zajímavou jeskyní, kterou však nelze využít během přílivu.

Denpasar

Hlavní a největší město ostrova, Denpasar, láká zejména všechny milovníky nakupování. Na zdejších trzích totiž můžete nakoupit snad úplně vše od čerstvých ryb a exotických druhů ovoce přes koření až po tradiční dřevořezby a umělecké předměty. Vypravit se můžete například na unikátní noční trh Pasar Kreneng, který je velmi oblíbenou turistickou atrakcí.

Ubud

Naprostá většina turistů si nenechá ujít návštěvu městečka Ubud, které leží v centrální části ostrov. To je totiž centrem kultury i meditací a je přeplněné těmi nejlepšími restauracemi a kavárnami. Turisté zde mohou navštívit chrámy, muzea, galerie i venkovní festivaly plné hudby a tance. Na okraji města poté můžete spatřit tradiční terasovitá rýžová pole s unikátním způsobem zavlažování.

Opičí les (Sacred Monkey Forest Sanctuary)

Velmi oblíbenou atrakcí, kterou naleznete přímo ve městě Ubud, je Opičí les ukrývající ve svém nitru tři krásné hinduistické chrámy, jejichž vznik je datován do poloviny 14. století. Jedná se o přírodní rezervaci, kterou, jak již název napovídá, obývají početné skupiny opic. S nimi se často musíte poprat nejen o své svačiny, ale také o brýle, čepice a mobily. Drzost zdejších opic je až pověstná, dávejte si tak po celou dobu pobytu v lese pozor na své věci.

Nádherné pláže s tím nejjemnějším pískem, které jsou omývány průzračně čistými vodami Tichého oceánu, desítky úchvatných chrámů a krásná příroda plná jedinečných přírodních úkazů. To vše patří mezi ta největší lákadla, za nimiž na Bali putují turisté a cestovatelé z celého světa. Bali však neláká jen milovníky přírody a památek, ale také příznivce vodních sportů. Ti zde mohou najít místa jako stvořená ke šnorchlování a potápění či surfování. Na Bali si zkrátka přijde na své úplně každý. Někteří možná namítnou, že Bali je v současné době až moc turistické a že určitě existují i krásnější a méně frekventovaná místa. A možná budou mít i pravdu. Nelze ale popřít fakt, že Bali má své nezaměnitelné kouzlo, kterému pro odolat.

Předchozí článekDovolená na Baleárských ostrovech – zajímavá místa a památky k navštívení
Další článekZajímavosti v Severním Irsku – památky a zajímavá místa k navštívení