Zajímavosti v Senegalu – památky a zajímavá místa k navštívení

4594

Senegal je zemí „Tarangy“, což v řeči senegalských kmenů doslova znamená „Radostná pohostinnost“. Místní obyvatelé jsou totiž neuvěřitelně štědří k cizincům a zbloudilým turistům, kteří do této země západní Afriky zavítají. Země nabízí vše – národní parky a přírodní rezervace, jedny z nejkrásnějších afrických pláží, města a moderní turistické destinace i fascinující ostrovy vyprávějící své vlastní příběhy.

Zajímavosti o Senegalu

 • Senegal se rozprostírá na nejzápadnějším cípu Afriky na ploše velké asi jako Anglie a Skotsko dohromady.
 • Země je vzorem demokracie pro okolní africké státy. Pro svou stabilitu a pohostinnost je ideální volbou pro první návštěvu afrického kontinentu.
 • Senegal nabízí přes 530 km nádherných pláží. Mnohé z nich najdete v těsné blízkosti hlavního města – známého Dakaru.
 • Národním jídlem je Thieboudienne, čerstvě grilovaná ryba s pikantní rajčatovou rýží a zeleninou (nejčastěji mrkví). Ryby a mořské plody jsou nejčastější stravou místních – Senegal je totiž často označován za rybářský ráj.
 • Země se proslavila mimo jiné světově známými závody rallye Paříž – Dakar.

To, čím vás Senegal dozajista ohromí, je jeho rozmanitost. Na jihovýchodě najdete hornatou oblast Fouta Djallon, domov tajuplných místních kmenů i dravých vodopádů. Jih země nabízí tropické pláže plné palem a vody plné tyrkysových ostrovů. Na západě najdete národní parky, kde rostou unikátní mangrovy – ohrožené a vysoce chráněné druhy stromů, které nabízí útočiště tisícům stěhovavých ptáků. Na severu země můžete zavítat do safari, domova volně žijící zvířat migrujících za potravou. Pozorovat můžete žirafy, slony, nosorožce i hrochy.

Zajímavá místa a památky v Senegalu

Dakar: Moderní i tradiční město plné kontrastů

Hlavní město Senegalu Dakar je místem hudebních klubů, zábavy a pulsujícího nočního života. Město je skvělé pro poznávání historie i místní kultury – navštívíte tradiční trhy, obchůdky a řemeslné dílničky, stejně jako historické památky a muzea. Pozornost turistů si vysloužil i ostrov Gorée, který je zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Historicky známý ostrov zejména pro obchodování s lidmi a praktikování otroctví je dnes lákavou turistickou destinací. Hlavní atrakcí je nepochybně Dům otroků (House of Slaves), který dnes slouží jako muzeum obchodování s otroky. Pěkný je i zbytek ostrova s místním přístavem. Ostrov je městskou částí Dakaru a leží cca 2 km od pevniny.

Dakar je město plné kontrastů, kde se stejnou pravděpodobností potkáte místního trhovce s dvojkolákem i podnikatele v obleku.

Co neminout v hlavním městě?

 • Village des Arts: Slavný komplex muzeí umění a galerií. V okolí žije mnoho současných umělců, kteří tvoří v místních kavárničkách, na ulici nebo v menších ateliérech.
 • Musée Théodore Monod: Jedno z největších afrických muzeí, ve kterém najdete svědectví africké historie i tradiční kultury.
 • Medina: Moderní městská čtvrť plná turistických atrakcí, nákupních středisek a restaurací.
 • Centrum města a náměstí Place de l’Independance, které je pravým srdcem kapitálu.
 • Palais Présidentiel: Presidentský palác s rozlehlými zahradami.
 • Plage de N’Gor: Nejkrásnější dakarská pláž, kterou najdete na severní části poloostrova.

Saint-Louis: Poklidná koloniální metropole s bohatou historií

Místo plné koloniální architektury, centrum rybářské komunity a bývalé hlavní město, které vás překvapí svým klidným tempem a tradiční atmosférou. Saint-Louis má jedinečný historický ráz, díky kterému bylo v roce 2000 zapsáno na seznam památek UNESCO. Město je plné rozpadajících se památek z 19. století – jedná se zejména o původní francouzské vily a další koloniální budovy.

Národní park Niokolo Koba (Niokolo-Koba National Park)

Turisticky oblíbené místo v Senegalu je Národní park Niokolo Koba, který se rozprostírá kolem řeky Gambie. V době vydatných dešťů se oblast mění na oblast plnou mokřadů a lagun. Národní park nabízí možnost obdivovat krásu zelených lesů a savan, kde můžete pozorovat volně žijící africká zvířata. Niokolo Koba je taktéž domovem rodin šimpanzů, kteří jsou zde chráněni.

Nádherné exotické pláže

Senegal je exotickým rájem, který si užívají zejména turisté. Místní lidé totiž často ani netuší, jak nádherná jejich země vlastně je. Najdete zde jedny z nejkrásnějších pláží v Africe včetně blízkých romantických ostrůvků. Asi ani nemusíme dodávat, že letní dovolená v Senegalu vyjde opravdu na zlomek ceny dovolené v atraktivních evropských destinací – ovšem kvalitou je často překoná.

Nejkrásnější pláže a přímořské destinace:

 • Ostrov Madeleine: Snad nejmenší národní park na světě a jedinečné místo pro objevování přírodních krás i romantiku na pláži.
 • La Petite Cote: Oblast plná pláží a přírodní rezervace kde lze sledovat nejrůznější druhy zvířat, zejména ptáků.
 • Oblíbené pláže: Plage Popenguine, Parque Nacional de la Lengua de Barbaria(blízko St-Louis), nebo Plage du Virage (blízko hl. města Dakar).

Oblast Národního parku delty řeky Saloum (Saloum Delta National Park)

Pokud zamíříte do Senegalu, určitě si nenechte ujít toto krásné území plné přírodních krás. Oblast je jedinečná díky tokům dvou řek, Saloum a Sine. Tyto 2 řeky v oblasti národního parku ústí do oceánu a jejich četná rozvětvující ramena tvoří jedinečný ekosystém vodních lagun a jezer. V oblasti tak najdete mnoho malých pláží, ostrůvků a jedinečných vodních kanálů, které lze procestovat na lodi.

Nejkrásnější zážitek ze Senegalu? Bloudění uličkami měst, brouzdání po místních trzích, poznávání autentických řemesel, ochutnávání bohaté kuchyně, poslech pouličních muzikantů a hudby plné energie. Senegal je totiž hlavně o emocích, lidech a jedinečné atmosféře.

Předchozí článekZajímavosti Srí Lanky – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekDovolená v Gdaňsku – zajímavosti, památky a zajímavá místa k navštívení