Dovolená v Gdaňsku – zajímavosti, památky a zajímavá místa k navštívení

17143
Panorama polského města Gdaňsk | wajan/123RF.com
Panorama polského města Gdaňsk | wajan/123RF.com

Gdaňsk (polsky Gdańsk) patří k významným polským městům s nesmírně zajímavou, bohatou a dlouhou historií. Gdaňsk je největší metropolí a hlavním městem Pomořského vojvodství a s 455 tisící obyvateli také šesté nejlidnatější město v celém Polsku. Město leží při Gdaňském zálivu na pobřeží Baltského moře a je součástí konurbace tří měst. Kromě samotného Gdaňsku, který je z trojice největší, je to pak Gdyně a Sopoty. Dohromady tvoří Trojměstí (Trójmiasto) o více než 750 000 obyvatelích.

Zajímavá je také pestrost tohoto trojměstí. Zatímco Gdaňsk je proslulý historickým významem a bohatstvím, Gdyně je naopak moderním přístavním městem s čilým kulturním ruchem a dlouhými plážemi a Sopoty pak představují krásné a poklidné městečko o pouhých 40 tisících obyvatelích.

Trocha historie a geografické zajímavosti o Gdaňsku

  • Východní hranici Gdaňsku v podstatě určuje ústí mocné řeky Visly. Důležitou řekou je Motlava, která ve městě ústí právě do Visly.
  • Městem prochází hlavní železniční trať mezi Varšavou a Gdyní.
  • Poloostrov Westerplatte ležící u Gdaňsku má smutné, ale velice významné, historické postavení. Útokem na vojenskou jednotku chránící tamější překladiště začala 1. září 1939 Druhá světová válka – Poláci se i přes početní převahu Němců dokázali bránit sedm dní.
  • Gdaňsk je spojen s bohatstvím a prosperitou – a to už od 16. století, kdy se stal velmocí ve vývozu obilí. Gdaňští měšťané měli od té doby značnou suverenitu vůči vládám i církvi a přikláněli se tu k Němcům a tu k Polákům, podle toho jak šly obchody.
  • Historie města sahá až do 7. století. První písemné zprávy pochází z roku 997.
  • Díky významnému přístavu, mezinárodnímu letišti, hlavní železniční trati a poloze v souměstí je Gdaňsk důležitým nejen polským dopravním uzlem.

Staré město v Gdaňsku – historický klenot severního Polska

Náměstí Dlugy Targ v Gdaňsku | nightman1965/123RF.com
Náměstí Dlugy Targ v Gdaňsku | nightman1965/123RF.com

Právě historické jádro města je nejspíše největším lákadlem pro návštěvníky, turisty a milovníky architektury a historie. Centrum starého města tvoří náměstí Dlugy Targ (Long Market), na kterém se také nachází radnice (Gdańsk Town Hall), do jejíž věže můžete vystoupat a mít celé město jako na dlani. Ve věži radnice je navíc slavná zvonkohra, která v poledne spustí hymnu Evropské unie, Schillerovu Ódu na radost. Nemusíte však čekat jen na poledne. Zvonkohra se rozeznívá každou hodinu různými melodiemi.

Radnice s vyhlídkou a zvonkohrou však není jedinou dominantou a perlou náměstí. Nachází se zde totiž také slavná Neptunova fontána (Neptune’s Fountain) vybudovaná již v roce 1633 během třicetileté války. Jedná se o jeden z nejdůležitějších symbolů města. Pověst také praví, že z ní kdysi tekla vodka Goldwasser, v níž se nacházely i šupinky zlata.

Neptunova fontána a Dvůr krále Artuše v Gdaňsku | zbychc/123RF.com
Neptunova fontána a Dvůr krále Artuše v Gdaňsku | zbychc/123RF.com

Za návštěvu rozhodně stojí také Dvůr krále Artuše (Artus Court). Toto muzeum věnované legendárnímu britskému panovníkovi je dalším z odkazů na silné vazby Gdaňsku nejen s Německem, ale celou západní Evropou. V domě se nachází výstavní gotický sál a skvostná pětipatrová kamna představující naprostý evropský unikát. Za nemírný peníz si ve Dvoře krále Artuše můžete také dát občerstvení.

Z náměstí Dlugy Targ se nejspíš budete chtít vydat ulicí zvanou Trakt Krolewski neboli Královská cesta. Její běžný název je však Dluga ulica (Long Lane), abyste při pohledu do mapy nebyli zmatení. Pokud se od náměstí vydáte směrem na sever ulicemi Kramarska nebo Kaletnicza dorazíte k pravděpodobně nejvýznamnější stavbě Gdaňsku – kostelu Panny Marie (St. Mary’s Church). Nebojte se, nemůžete ho minout, jedná se o největší cihlový kostel na celém světě a nad městem se tyčí hrdě jako jasná dominanta. Počátek stavby kostela sahá do 14. století, ale jeho budování trvalo velmi dlouho a mělo mnoho fází. Kostel proto spojuje prvky různých slohů. Samozřejmě můžete navštívit interiér, a dokonce vystoupat do 77 metrů vysoké věže a kochat se panoramatem města.

Staroměstské panoráma v Gdaňsku s kostelem Panny Marie | nahlik/123RF.com
Staroměstské panoráma v Gdaňsku s kostelem Panny Marie | nahlik/123RF.com

Kam se ještě podívat?

Kromě samotného historického jádra koncentrovaného kolem náměstí Dlugy targ a Královské cesty (velmi oblíbená trasa je také po ulici Mariacka a Piwna), kde najdete architektonické skvosty, historickou atmosféru, ale také se můžete nadechnout vůně života současného Gdaňsku, kultivovaného centra plného kaváren, malých obchůdků a zahrádek, nabízí město i mnohé jiné krásy. V Gdaňsku je například velká koncentrace krásně upravených parků, starobylých uliček plných stánků a umělců, jsou zde také písčité pláže lemující chladné vody Baltu a milovníci zvířat mohou navštívit největší zoologickou zahradu v Polsku.

Nábřeží řeky Motlavy se středověkým jeřáb „Zuraw“ | maniscule/123RF.com
Nábřeží řeky Motlavy se středověkým jeřáb „Zuraw“ | maniscule/123RF.com

Nechat ujít byste si také rozhodně neměli krásnou procházku po nábřeží řeky Motlavy (Dlugie pobrzeze), při níž narazíte na jeden ze symbolů města – středověký jeřáb „Zuraw“. Jedná se o architektonicky naprosto unikátní budovu, podle mnohých jde dokonce o nejkrásnější nebo minimálně nejzajímavější stavbu města – a že má v Gdaňsku spoustu konkurence.

Předchozí článekZajímavosti v Senegalu – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekPlovdiv v Bulharsku – památky a zajímavá místa k navštívení