Zajímavosti Srí Lanky – zajímavá místa a památky k vidění

5895

Poklad, který ukrývají vlny Indického oceánu, místo nádherných přírodních rezervací i pláží, země známá pro svou pohostinnost i bohatou kulturu. To vše je Srí Lanka. Život, energie, exotika, harmonie. Extrémní dobrodružství i romantická klidná dovolená.

Zajímavosti o Srí Lance

  • Cestování po Srí Lance je docela snadné, i když hodně chaotické. Cesty jsou přeplněny autobusy a dalšími dopravními prostředky. Lepší je tak zvolit cestu vlakem, který patří k nejpohodlnější a nejlevnější variantě.
  • Na Srí Lance se pohodlně domluvíte anglicky, takže se nemusíte bát problémů ohledně zajištění ubytování nebo jízdenek.
  • Na Srí Lance nejsou lidé moc zvyklí na bujarý noční život. Kromě hlavních turistických center a velkých měst zde není zvykem pít alkohol, nebo pořádat velkolepé party. Počítejte tedy spíš s klidnými večery.
  • Srí Lanka je stále zemí, kterou objevují hlavně cestovatelé s batohem na zádech. Služby, potraviny i atrakce jsou levné, drahých hotelů je spíše poskrovnu. Ubytování je často nabízeno v chatkách na pláži, v malých penzionech či hostelech, které jsou přizpůsobeny zejména pro batůžkáře.
  • Nejrozšířenějším náboženstvím je buddhismus, ke kterému se hlásí více než 70% místních obyvatel. Díky tomu jsou nejkrásnějším kulturním bohatstvím chrámy a svatyně.

Většina turistů se zaměřuje na návštěvu jižní poloviny země, která je bohatá na přírodní krásy, památky i plážová města a atrakce. Jestli se můžete na Srí Lance zdržet pouze 2–3 týdny, určitě jih nevynechejte. Pokud však máte času trochu nazbyt, doporučujeme se zaměřit i na jiné světové strany, zejména na sever. Dokáží totiž nabídnout mnohé skvosty, u kterých nenajdete davy turistů.

Zajímavá místa a památky na Srí Lance

Colombo: Hlavní město a centrum zábavy

Nejrušnější město i centrum noční zábavy, kterou na odlehlejších místech ostrova moc nepotkáte. Město nabízí řadu památek a samozřejmě kulturní vyžití, které k dovolené rozhodně patří. Co tedy v hlavním městě Srí Lanky nevynechat?

  • Fort: Pevnost a kulturní památka zapsaná na seznamu UNESCO. Kromě pevnosti vás určitě osloví i její okolí. Celá čtvrť je posetá malými obchůdky, krámky, najdete zde i tradiční trhy.
  • Buddhistické chrámy: Určitě navštivte jeden z mnoha místních chrámů, např. chrám Kelaniya Raja Maha Viharaya, nebo Seema Malaka. Pokud vás zajímají spíše mešity, taky zde jich pár stojí. Známá je např. mešita Davatagaha.
  • Městská čtvrť Pettah a tržiště: pokud chcete zažít typickou atmosféru tohoto města a poznat místní obyvatele, vydejte se do čtvrti Pettah. Navštívit zde můžete také nejvyhlášenější trh a bazar, kde seženete opravdu cokoli.

Deštný prales Sinharaja

Nacházíme se na západní straně jižního ostrova, kde se rozprostírá jedinečný deštný prales – Národní park Sinharaja (Sinharaja Forest Reserve). Jedná se o rezervaci, která je chráněná od roku 1989 jako památka UNESCO. Návštěvníci zde jezdí pozorovat typickou zvěř tropického pralesa, rostlinstvo a hlavně ptactvo. Abyste se do parku dostali, je nutné si sehnat povolení nebo místního průvodce.

Město Kandy: Kulturní záležitost

I přesto, že se nejedná o hlavní město, říká se o něm, že jej mnohonásobně předčí. Najdeme zde unikátní řadu památek, díky kterým je celá metropole na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Město Kandy leží v nížinaté oblasti centra ostrova a je hojně obklopeno horami. Má tak strategickou polohu, která chrání poklad – jedná se totiž o svaté buddhistické město. Hlavní atrakcí jsou tedy chrámy a svatyně, společně s komplexem paláců bývalých sinhálských králů. Navštivte Královský palác (The Royal Palace of Kandy) a Chrám Buddhova zubu (Sri Dalada Maligawa).

Pláže a přímořské destinace

I přesto, že je Srí Lanka doslova poseta plážemi, nejsou všechny určeny ke koupání. Některé z přímořských oblastí byli hodně poničeny tsunami a nejsou úplně zrekonstruované. Obecně ale platí, že je pobřeží Srí Lanky ve většině případů písečné a krásně široké, takže si užijete pravého tropického ráje.

Nejoblíbenější a nejznámější pláže leží samozřejmě v blízkosti hlavního města. Další, které můžete navštívit, jsou např. pláže Hikkaduwa plná zábavy a bujarého života (je zde mnoho barů i restaurací), ráj surfařů a potápěčů Unawatuna, či klidná a pohodová Mirissa.

Dambulla: Chrámy uvnitř jeskyní

Ve vnitrozemí blízko města Dambulla se nachází unikátní památka UNESCO – jeskynní chrámy. Uvnitř jeskynního komplexu najdete přes stovku soch. Když už budete v Dambulle, zajeďte se podívat na vrchol hory Sigiriya, kde naleznete další památku zapsanou na Seznam světového dědictví UNESCO. Tou památkou je Zlatý chrám (Golden Temple of Dambulla) v jehož čele je socha Buddhy měřící více než 30m.

Želví ráj

Srí Lanka je domovem mnoha živočichů, mezi které patří i několik druhů želv (nejznámější jsou kareta obrovská a kožatka velká). Lov želv je zde zakázán a místní ochránci se snaží o jejich rozmnožování. Navštívit tak můžete želví líhně, kterých je na ostrově několik. Turisticky oblíbené jsou stanice v Kosgodě (Kosgoda Sea Turtle Conservation Project) nebo Hikkaduwě (Hikkaduwa Turtle Sanctuary).

Čajové plantáže

Nemohli bychom mluvit o Srí Lance, kdybychom nezmínili čaj. Srí Lanka patří mezi tři největší vývozce čaje na světe a plantáží zde najdete opravdu mnoho. Pokud chcete navštívit jednu opravdu vyhlášenou, vydejte se na plantáž blízko Nuwara Eliya. Zde se pěstuje snad nejkvalitnější cejlonský čaj v zemi.

Srí Lanka je malou zemí, do které se vejde až neuvěřitelné množství zajímavých míst. První, čeho se nebudete moci nabažit, budou určitě pláže a přímořské oblasti. Až si tyto destinace dosyta užijete, vydejte se dál i do vnitrozemí. Objevíte nádhernou přírodu, národní parky plné zvířat a rostlin. Nakonec se podívejte za kulturou i ruchem hlavního města. To vše ke Srí Lance patří – k zemi čaje a pohostinnosti.

Předchozí článekZajímavosti Šalamounových ostrovů – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekZajímavosti v Senegalu – památky a zajímavá místa k navštívení