Dovolená v Anglii – jakou dovolenou si vybrat a kam jet?

2618
Londýnský Tower Bridge | sborisov/123RF.com
Londýnský Tower Bridge | sborisov/123RF.com

Na památky a do měst lze vyrazit v kteroukoliv roční dobu. Na delší výlety a dovolené je samozřejmě nejvhodnější sezóna od jara do podzimu, i když je zima v Anglii výrazně mírnější jak v ČR. S větším sněžením se setkáte prakticky jen ve Skotsku. Naopak ale musíte počítat s výrazně deštivějším počasím i v létě.

Jakou dovolenou vybrat?

Velká Británie je poměrně hustě osídlená a chladná, má však bohatou historii. Mezi oblíbené výlety patří poznávací eurovíkendy a nakupovací zájezdy do Londýna, po celé Anglii se však nachází celá řada památek. Můžete navštívit megalitické menhiry a dolmeny, pozůstatky římských opevnění i řadu historických hradů a měst. Zejména na severu je velmi populární pěší turistika, přestože je počasí v Anglii poněkud deštivé. Především ve Skotsku, ale i v řadě dalších oblastí, existuje řada turistických tras s pravidelně rozmístěnými B&B. Moře v Anglii rozhodně nepatří mezi atraktivní lokality ke koupání, ale je oblíbeným cílem fotografů a milovníků ptactva. Anglie je díky výhodným cenám také velmi oblíbenou destinací pro nákupy elektroniky, šatstva a řady dalších věcí.

Nejnavštěvovanější místa

Nejnavštěvovanější je zcela jistě Londýn a jeho památky – Tower, Big Ben, Trafalgar Square, Buckinghamský palác, opatství ve Westminster, Piccadily circus, velký kolotoč London Eye nebo čínskou čtvrť. Z dalších velmi známých míst určitě nelze opomenout megalitické Stonehenge či královský palác ve Windsoru. Většina návštěvníků navštíví také známé křídové útesy v Doveru a nedaleké opatství v Canterbury. Blízko Londýna se nachází i univerzitní Oxford a rodiště Shakespeara ve Stratfordu. Po Londýně je zřejmě nejnavštěvovanějším městem Edinburgh, hlavní město Skotska. Řada poznávacích zájezdů míří také na Orkneje a ostrov Skye s palírnami whisky a na nejvyšší horu Ben Nevis. Světově známé je jezero Loch Ness, nad kterým se tyčí zřícenina Urquhart castle. Z římských dob pochází Hadriánův val, který odděloval území ovládané Římany od zbytku Anglie. Opomenout nelze ani kapli v Rosslynu, která se stala žhavým místem díky Šifře mistra Leonarda.

Méně známá místa

Anglie je bohatá zejména na památky, k těm méně navštěvovaným patří například největší britská katedrála v Yorku. Srdcem Skotska je pak velký hrad Stirling a královnou skotských jezer je Loch Lomond. V západní části Cornwallu se nachází Tintagel s rodným hradem krále Artuše a Merlinovou jeskyní. Známá jsou také vřesoviště v NP Darkmoor, kam umístil Arthur C. Doyle dějiště Psa baskervillského. Ve Skotsku patří mezi klasiku pohoří Grampians, vřesoviště Rannoch Moor, údolí Glen Coe či oblast jezer Lake district. Ve Walesu je oblíbený přírodní park Snowdonia, výborně zachovaný hrad Caernarfon a historické městečko Conwy.

Předchozí článekDovolená ve Francii – jakou dovolenou si vybrat a kam jet?
Další článekZajímavosti v Saudské Arábii – zajímavá místa a památky k vidění