Dovolená v Goa v Indii – zajímavá místa, památky a tipy na výlety do okolí

2042

Všudypřítomná vůně koření, břehy omývané Arabským mořem i množství zajímavých měst a památek. To vše na vás čeká v indické oblasti Goa, bývalé portugalské kolonii, která je dnes považována za jeden z nejmenších a zároveň nejvíce prosperujících indických spolkových států. Hlavním městem téměř jeden a půl milionové Goy je Panadží (Panaji) ležící na řece Mandovi, jedné ze dvou velkých řek protékajících státem. Dalšími významnými města jsou Margao, Mapusa a Vasco da Gama.

Oblast Goa je vhodná zejména pro ty, kteří se chystají na svou první návštěvu Indie. Vzhledem ke své minulosti, kterou strávila pod portugalskou nadvládou, zde naleznete prostředí podobné tomu evropskému. Nejen na evropské turisty zde čekají krásné pláže, luxusní hotelové resorty i na Indii nezvykle čisté ulice. Evropské jsou tady některé budovy, oblíbené pokrmy i náboženství. Musíte tak počítat s tím, že opravdovou Indii jakou známe z exotických cestopisů zde spíše nezažijete. Přesto zde můžete prožít jedinečnou dovolenou plnou nezapomenutelných zážitků.

Pokud rádi prožíváte dovolenkové večery v hlučných barech a se sklenkou oblíbeného drinku, bude pro vás severní část Goy jako stvořená. Právě zde totiž naleznete taková města jako je například stále bdělá Anjuna. Ačkoliv od divokých 60. – 80. let, kdy byla Goa hlavním centrem vyznavačů hnutí hippies, se mnohé změnilo, stále to zde žije ve dne i v noci. Pokud taneční večírky a nikdy nekončící party nejsou nic pro vás, bude pro vás opravdovým rájem na zemi jih země, který je plný pláží a klidných odpočinkových míst.

Zajímavá místa a památky v Goa

Kostel Naší Paní Neposkvrněného početí (Our Lady of the Immaculate Conception Church)

Krásný kostel Naší Paní Neposkvrněného početí můžete obdivovat přímo v hlavním městě Goy, v Panadží. Jedná se o majestátní bílou stavbu, jejíž historie sahá až do počátku 17. století. Kostel se stal jedním z prvních symbolů města ještě v dobách, kdy bylo pouhou zastávkou mořeplavců. Stejně jako námořníci a rybáři v dávných dobách, i vy nyní můžete obdivovat nádherný barokní kostel, který je krásný zejména v noci, kdy je osvětlen. Ke kostelu vás zavedou schody pocházející z 19. století a v jeho interiéru je kromě zajímavé výzdoby ukryt i starobylý zvon pocházející ze zničeného kláštera, jenž dříve stával ve městě Stará Goa.

Bazilika Ježíše Krista (Basilica of Bom Jesus)

Ve městě Stará Goa založeném v 16. století, které během portugalské nadvlády získalo na významu a vysloužilo si dokonce i přezdívku “Řím Orientu”, se nachází hned několik významných katedrál. Jednou z nich je i románská bazilika Ježíše Krista. V té uloženy ostatky Františka Xaverského, navarrského katolického kazatele a apoštola.

Katedrála Sé ve městě Stará Goa (Se Cathedral)

Další z významných staveb Staré Goy je katedrála Sé, která je považována za největší stavbu ve městě. Jedná se o gotickou katedrálu zasvěcenou sv. Kateřině z Alexandrie, jejíž život je zvěčněn na malbách zdobících interiér budovy. Kromě této výzdoby se zde nachází i obrovský Zlatý zvon, který je největším svého druhu v celé spolkové zemi.

Chrám Shri Mangeshi (Shri Mangueshi Temple)

Aby to nevypadalo, že Goa je jen plná kostelů a kaplí, je nutné zmínit i některé hinduistické náboženské stavby. Jejich hrdým zástupcem je například chrám Shri Mangeshi ležící přibližně 22 kilomerů od hlavního města. Chrám zasvěcený hinduistickému bohovi Šiva se pyšní elegantním vzhledem i zajímavými pilíři, díky nimž je považován za jeden z nejkrásnějších chámů státu Goa. U bran chránících vstup do více než 400 let starého chrámu se nachází zajímavá sedmipodlažní lampová věž a v nejstarší části chrámu lze nalézt i velkolepou vodní nádrž.

Přírodní rezervace Bhagwan Mahavir (Bhagwan Mahavir Sanctuary)

Přírodní rezervace Bhagwan Mahavir je jednou ze čtyř přírodních rezervací situovaných na území Goy. Známá je také pod názvem Mollem. Naleznete ji přibližně 60 kilometrů od hlavního města Panadží, u východní hranice státu. Jedná se o vůbec největší z goyských přírodních rezervací, která byla v roce 1978 prohlášena národním parkem. Kromě krásné přírody zde můžete obdivovat i řadu zástupců říše zvířat. Za zmínku určitě stojí Gaurové často nazývaní jako indičtí bizoni, dále různé druhy opic, lenochodi, létající veverky či levharti. Nezapomeňte zvednou zrak i k obloze či do korun stromů. Právě zde totiž můžete objevit ptačí obyvatele parku, mezi něž patří například ledňáčci či nejrůznější druhy pestrobarevných papoušků.

Vodopády Dudhsagar (Dudhsagar Falls)

Národní park Mollem je domovem jednoho z nejvyšších vodopádů celé Indie. Jedná se o 600 metrů vysoký čtyřstupňový vodopád tvořený řekou Mandovi, který je považován za jeden z nejzajímavějších přírodních divů Goy. Pokud se rozhodnete pro návštěvu tohoto místa, naskytne se vám pohled na krásný vodopád s bílou vodou obklopený malebnou přírodou. V horní části vodopádů leží starý, ale dosud využívaný železniční most, který dotváří zajímavou scenérii celého místa.

Pláž Calangute (Calangute Beach)

Co by to bylo za dovolenou bez návštěvy některé z krásných pláží. Vypravit se můžete rovnou na tu úplně nejkrásnější. Je jí pláž Calangute, která bývá často nazývána “královnou pláží”. Jedná se o vůbec největší pláž severní části Goy, která je navštěvována nejen turisty, ale i místními obyvateli. Vzhledem k její rozloze se ale určitě žádného přelidnění obávat nemusíte. Můžete si zde lehnout ve stínu vzrostlých palem, osvěžit se v Arabském moři či vyzkoušet nejrůznější vodní sporty.

Jeskyně Arvalem (Arvalem Caves)

Pokud během svých cest rádi putujete i za přírodními zajímavostmi, určitě byste neměli vynechat návštěvu jeskyní Arvalem známých také pod názvem Pandava nebo Harvalem. Jeskyně údajně vznikly přibližně v 6. století a jejich původe je opředen množstvím legend. Někteří věří, že je stvořili buddhističtí mniši. Jeskyně jsou tvořeny jedinou obrovskou skálou a skládají se z pěti oddílů pyšnících se velmi zajímavou výzdobou v podobě řezbářských prací. 

Goa je bezesporu velmi zajímavou destinací, která je jako stvořená pro trávení klidné dovolené i pobytu plného zábavy. Zatímco někdo tvrdí, že opravdovou Indii tady kvůli evropským standardům nezažijete, jiní zase namítnou, že právě zde je vidět obrovská rozmanitost krásné Indie. Určitě se ale jedná o výborný odrazový můstek pro poznávání dalších krás mnohdy hektické a neotřelé, přesto však velmi krásné a exotické Indie. Čekají zde na vás krásné pláže, vlastním životem žijící města i řada přírodních a architektonických zázraků.

Předchozí článekZajímavosti v San Marinu – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekDovolená v Korutanech v Rakousku – zajímavá místa, památky a tipy na výlety do okolí