Zajímavosti v Salvadoru – zajímavá místa a památky k vidění

3554

Salvador – sice je to jen malý státeček, ale to nemění nic na tom, že patří mezi jedny z nejhustěji osídlených. Nachází se ve Střední Americe a na pobřeží ho omývá Tichý oceán. Jeho jméno je Salvador, nebo spíše El Salvador, a jeho oficiální celý název zní República de El Salvador.

Zajímavosti o Salvadoru

  • Území Salvadoru je se svou rozlohou 21 040km2 podobně velké, jako území Moravy.
  • V jazyce pipil – tedy v jazyce příbuzným s aztéckou jazykovou skupinou, kterým se v Salvadoru mluví – se Salvador nazývá Cuscatlán – v překladu „místo drahocenných věcí“.
  • Salvador vzhledem ke své poloze pravidelně prožívá střídání období sucha a období dešťů.
  • V 16. století byl Salvador ovládnutý Španělskem, proto je zde patrný vliv španělské kultury.

Zajímavá místa a památky v Salvadoru

Město San Salvador

San Salvador je hlavní město země. Díky populaci čítající kolem půl milionu obyvatel se jedná také o město největší. San Salvador je významným finančním centrem celé Střední Ameriky. Vzhledem k jeho významu je také město sídlem velké části státní vlády a zároveň zde dokonce sídlí druhá největší židovská komunita ve Střední Americe.

Mnoho památek, hlavně chrámů a kostelů, bylo ale bohužel zničeno, a to především kvůli silným zemětřesením. Ovšem to nijak nezabránilo výstavě nových, moderních budov, které jsou v San Salvadoru k vidění dnes.

Město Santa Ana

Město Santa Ana je druhé největší město v Salvadoru. Santa Ana je ideální místo pro poznávání typické kultury a kulturních tradic v Salvadoru, a to především během festivalu Fiesta Julias, který se ve městě odehrává v červenci.

V blízkém okolí Santa Any je také možnost dozvědět se něco o kávovém průmyslu, už jen proto, že se jedná o jednu z významných oblastí produkujících kávové zrno.

Cerro Verde National Park

Dokonalá ukázka toho, jak může vypadat krajina v Salvadoru, je národní park Cerro Verde. Jedná se skutečně o ikonickou a ukázkovou krajinu. Největším lákadlem jsou bezpochyby tři zdejší sopky – Izalco, Cerro Verde a nejvyšší z nich, a zároveň i nejvyšší vrchol v parku, Santa Ana. Dokonce jsou všechny tři přístupné nadšeným návštěvníkům.

A pokud se opravdu dostanete na vrchol alespoň jedné z nich, naskytnou se vám neodolatelné výhledy. Mimo to tu je možné využít uměle vytvořených odpočinkových stanovišť, přičemž nechybí dokonce ani dětské hřiště. Samozřejmě je tu možné pozorovat ptáky a další příslušníky zdejší fauny.

Montecristo National Park

Národní park Monte Cristo je velký národní park, kde se stromy doslova dotýkají nebe, jelikož některé vyrůstají až do výšky 30 metrů. Navíc se na zdejším nejvyšším vrcholu – El Trifinio – sbíhají hranice Salvadoru, Hondurasu a Guatemaly. Podmínky zdejšího pralesa vyhovují exotické vegetaci, mezi kterou můžeme počítat dokonce i rozličné druhy hub. Zároveň tu je samozřejmě i bohatá fauna. Potkat tu je možné pumy, opice, skunky a další tvory.

Mayové v Salvadoru

Salvador je také místem, kde je možné najít pozůstatky dávných civilizací. Jedním z nich jsou třeba ruiny mayských staveb v Tazumalu. Tyto ruiny jsou nejvýznamnější archeologickou památkou v Salvadoru vůbec.

Mezi památkami se nachází například i místo známé jako Joya de Cerén – neboli španělsky „Cerénský klenot“, které je zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO. Jedná se o původní malou mayskou osadu, která byla obývána cca v letech 900 p.n.l. – 250 n.l. Osada byla objevena v roce 1976 pod velkým nánosem sopečného popela.

Pláže v okolí města El Cuco

V Salvadoru se nachází několik slavných pláží, ty nejkrásnější a největší pláže se nachází na pobřeží v okolí města El Cuco. Jedná se sice o největší městečko na pobřeží, ale i tak je městečko velmi malé. Přesto se v jeho okolí nachází pláže El Espino s pozvolně klesajícím pobřežím, Playas Negras, Tamarindo nebo mezi surfaři oblíbená Playa Les Flores.

Amapulapa

Amapulapa je turistické centrum, vodní park, který nabízí velkou porci zábavy pro celé rodiny s dětmi. Čas strávený zde je o to zajímavější, jelikož se jedná o vodní park přírodní, který je vytvořený na podloží sopečného popela a lávy. V parku najdete osm bazénů jak pro děti, tak pro dospělé a pro ukrácení dlouhých chvil a pro chvíle odpočinku je tu dokonce i kavárna.

Pokud vás láká dovolená, která bude zároveň odpočinková i adrenalinová, pak Salvador s jeho četnými sopkami a ještě četnějšími krásnými plážemi a vodními parky, vás rozhodně nezklame. Salvador je zemí, kde se rozhodně nudit nebudete.

Předchozí článekZajímavosti Burundi – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekZajímavosti v Maroku – památky a zajímavá místa k navštívení