Zajímavosti Burundi – památky a zajímavá místa k navštívení

2460

I přesto, že je Burundi (oficiálně Burundská republika) známá především jako jedna z nejchudších zemí světa, jako turista se zde rozhodně nudit nebudete. Burundi je zemí s rovníkovým klima, nachází se ve střední Africe a její hranice je tvořena Rwandou, Demokratickou republikou Kongo, Tanzanií a jezerem Tanganika. Co se týče počtu obyvatel, žije jich zde jen o něco méně než v České republice (okolo 9 milionů). Hlavním městem Burundi je Bujumbura.

Zajímavosti o Burundi

  • Průměrná délka života je zde pro muže i ženy okolo 60 let.
  • V roce 2016 se občané Burundské republiky umístili na první příčce Zprávy světového štěstí zveřejněné OSN, bohužel ale jako ten nejméně šťastný národ.
  • Do roku 2005 zde byla občanská válka mezi skupinou Tutsi (kteří jsou v menšině, nicméně mají v zemi vyšší postavení), Hutu a Twa (kteří tvoří většinu).
  • V roce 1996 získalo Burundi svou první zlatou olympijskou medaili, čímž se stalo nejchudší zemí, která kdy zlatou medaili na olympiádě vyhrála.
  • V Burundi je zakázáno běhat ve skupince a za porušení zákazu hrozí pobyt ve vězení. K tomuto rozhodnutí došlo v roce 2014 proto, že se prezident republiky obával, že by skupinové běhy mohly vést k podpoře aktivit, které by měly za cíl rozvrátit vládu.

Zajímavá místa a památky v Burundi

Hlavní město Bujumbura

Bujumbura, zkráceně Buji je kromě hlavního také tím největším městem Burundi. Díky konfliktům, ke kterým v zemi ještě donedávna docházelo není město příliš rozvinuté a je zde zachována jeho historie, a to především z dob kolonizace Francií. Můžete zde tedy narazit na mnoho restaurací s francouzskou kuchyní, či bujný noční život. Za návštěvu rozhodně stojí zdejší univerzita, jediná v Burundi, a památník nezávislosti (Independence Monument), který připomíná doby okupace Francií, Belgií a Německem. Dalším místem je muzeum života (Musée Vivant de Bujumbura), které je jedním z nejlepších muzeí v Africe kombinující náhled na život ve volné přírodě a starověká i moderní řemesla země. Nachází se zde také jeden ze dvou zpracovatelských závodů kávy.

Prales Kigwena (Kigwena Forest Nature Reserve)

K tomuto pralesu se dostanete snadno po silnici podél pobřeží jezera Tanganika. Tento prales má rozlohou okolo 3 000 hektarů a žijí v něm například paviáni či různé druhy motýlů a ptactva. Je zde, stejně jako na dalších místech v zemi, možné využít služby průvodce, který vás pralesem provede.

Nejvyšší hora Burundi – Heha

Dalším zajímavým místem, které osloví především (ale nejen) milovníky pěší turistiky, je nejvyšší hora země, Heha. Ta má výšku 2 684 metrů nad mořem a je velice populárním místem turistů. Hora se nachází nedaleko hlavního města Bujumbura, odkud je také nejlepší se na výstup vydat.

Město Gitega

Toto je druhé největší město Burundi, které bylo v období kolonizace hlavním městem země. Můžete zde najít mnoho památek, jako například národní muzeum města Gitega, kde je vystaveno velké množství artefaktů a starověkých památek. Město také nabízí mnoho možností ubytování a je u mnoha safari výletů využíváno jako místo pro přespání. Nachází se zde také druhý závod na zpracování kávy v zemi.

Město Gishora

Toto město se tyčí na kopci a nachází se jen několik kilometrů od města Gitega. Hlavním lákadlem je zde svatyně bubnů (Gishora Drum Sanctuary). Pro Burundi jsou a v minulosti vždy byly bubny velice významnou součástí kultury. Hrály se především při významných událostech jako například při královských ceremoniích. Kromě bubnů si zde ale můžete prohlédnout také architekturu zdejšího královského paláce (Gishora Royal palace).

Vodopády Chutes

Tyto vodopády se nachází poblíž města Rutana a jsou rozhodně místem, které stojí za to navštívit. Za nejkrásnější se považuje vodopád, který se nachází nejblíže k parkovišti, což by vám ale nemělo bránit v tom projít si i ostatní vodopády. U nejmenšího vodopádu je dokonce možné se i osvěžit.

Přírodní rezervace a parky

V zemi je přírodních parků a rezervací mnoho, nicméně my jsme pro vás vybrali několik, které podle nás stojí za to vidět.

  1. Jako první stojí za zmínku národní park řeky Rusizi (Rusizi National Park), který se nachází přímo za městem Bujumbura. Pláně v okolí řeky jsou pravidelně zaplavovány a můžete zde narazit na velké množství vzácného ptactva či dalších zvířat (jako například hrochů), kteří se zde chodí napít.
  2. Dalším parkem, který stojí za zmínku, je největší park země Ruvubu (Ruvubu National Park). Tady můžete narazit na hrochy, buvoly, krokodýly a ptactvo nebo se můžete kochat pohledem na vzácné rostliny, které zde také ve velkém rostou.
  3. Národní park Kibira (Kibira National Park) je pak místem, kde se dostanete do deštného pralesa plného potůčků a kde narazíte na zvířata jako jsou paviáni, šimpanzi či více než 200 druhů ptactva. Tento park se nachází nedaleko čajových plantáží ve městě Teza.
  4. V neposlední řadě pak stojí za zmínku rezervace Vyanda (Vyanda Forest Nature Reserve), která je výjimečná tím, že není zcela uzpůsobená pro turisty, díky čemuž zde můžete vidět přírodu ještě méně dotčenou člověkem než v ostatních rezervacích. Cestu sem si ale naplánujte a domluvte předem, není totiž tak snadné se do rezervace dostat.

Burundi tedy rozhodně stojí za návštěvu především pro svou nádhernou přírodu a zvířata, která zde lze pozorovat ve volné přírodě v přírodních rezervacích. Těchto rezervací je zde opravdu mnoho a každá má co nabídnout. Na své si zde ale přijdou také ti, kteří by se rádi dozvěděli více o historii této africké země, nebo vyznavači čaje či kávy, kteří mohou navštívit místní plantáže či zpracovatelské závody.

Předchozí článekZajímavosti na ostrově Mauricius – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekZajímavosti v Salvadoru – zajímavá místa a památky k vidění