Zajímavosti na ostrově Tuvalu – památky a zajímavá místa k navštívení

1919

Krásné korálové útesy, nádherné laguny, nedotčená příroda a jedinečná polynéská kultura. Řeč je o Tuvalu, ostrovní zemi skládající se z devíti ostrůvků a atolů rozptýlených ve středozápadní části Tichého oceánu mezi Havají a Austrálií. Hlavním centrem této malé konstituční monarchie, která po vyhlášení nezávislosti vstoupila do Commonwealthu, je vesnice Vaiaku, kde sídlí převážná většina vládních úřadů. Vaiaku leží na ostrově Fongafale, hlavním ostrově země, který je součástí atolu Funafuti (ten je často označován za “hlavní město”). Ostrov Fongafale i další ostrůvky tvořící Tuvalu jsou položeny velice nízko nad hladinou moře. Nejvyšší nadmořská výška je zde 4-5 metrů.

Že jste o Tuvalu ještě ani neslyšeli? Není se čemu divit. Jedná se totiž o jednu z nejmenších zemí na světě, která zatím zůstává turisty neobjevená. A právě proto zde stále můžete najít tu nejkrásnější, civilizací nedotčenou přírodu. Uvidíte zde nádherné atoly i útesy a některé z ostrůvků jsou dokonce obklopeny krásnými mělkými lagunami. Tuvalu je opravdovým odpočinkovým rájem, kde Vás nebude vyrušovat nic jiného, než příjemné šumění moře. Pojďte společně s námi poznat krásu těchto malých, pohádkově krásných ostrůvků.

Zajímavosti o Tuvalu

  • Ostrov Funafuti je jediným místem v zemi s pravidelným přísunem elektrické energie.
  • Se svou rozlohou 26 kilometrů čtverečních je Tuvalu čtvrtou nejmenší zemí na světě.
  • Obyvatelé Tuvalu jsou známí zejména pro své vynikající námořnické dovednosti – nachází se zde vynikající škola pro námořníky, ze které ročně vychází přibližně 120 kadetů.
  • Ke stavbě tradičních tuvalských budov jsou využívány jen rostliny a stromy z místních listnatých lesů a hřebíky i další pojiva jsou nahrazena ručně spletenými lany vyrobenými ze sušeného kokosového vlákna.
  • TE ANO je místní sport vycházející z volejbalu – ke hře jsou použity dva tvrdé míče vyrobené z listů pandánu, které jsou páleny velkou rychlostí a hráči se snaží zabránit jejich pádu na zem.
  • Některé z ostrovů byly během druhé světové války využívány jako pacifická základna USA v boji proti japonské invazi.

Zajímavá místa a památky na ostrově Tuvalu

Funafuti Atoll

Hlavním centrem Tuvalu je technicky vzato právě Funafuti Atoll. Ten je tvořen 33 ostrůvky, které obepínají nádhernou lagunu. Největším z těchto ostrovů je Fongafale Islet, kde se nachází vesnice Vaiaku s administrativními budovami Tuvalu. Fongafale je jediné místo v zemi, kde si turisté mohou obstarat jindy naprosto běžné záležitosti, jako například směnit peníze, uskutečnit mezinárodní hovor či se připojit k internetu.

Ostrov Fongafale je jedinečným místem, které Vás naprosto dokonale seznámí s běžným životem místních obyvatel. Vzhledem k malé rozloze ostrova můžete snadno prozkoumat všechna zákoutí a prohlédnout si několik relikvií, které pocházejí z období druhé světové války. Vynechat byste neměli ani návštěvu Funafuti Conservation Area. Tato oblast se nachází v západní části laguny a můžete zde objevovat fascinující krásy podmořského světa. Pokud se rozhodnete strávit v oblasti atolu několik nocí, můžete si zajistit ubytování na ostrůvku Funafata. Tento malý ostrůvek nacházející se na jihu atolu se pyšní nádhernými plážemi a základní ubytování zde seženete přímo u moře.

Vnější ostrůvky Tuvalu

Pokud máte času nazbyt a jste příznivci poněkud dobrodružnějšího cestování, můžete se vypravit na vnější ostrůvky tvořící Tuvalu – ostrovy Nanumanga, Niutao, Niulakita a atoly Funafuti, Nanumea, Nui, Nukufetau, Nukulaelae a Vaitupu. Ty jsou sice velmi krásné, ale většina je poměrně vzdálená od hlavního ostrova Funafuti s letištěm a také mají jen velmi slabou infrastrukturu. Pokud Vás vzdálenost ani nedostatečná infrastruktura neodradí, můžete se těšit na jedinečný zážitek v podobě nádherných a prakticky neobjevených ostrovů.

Nejlépe se sem dostanete nákladními loděmi, které objíždějí všechny skupinky ostrovů, tedy severní, centrální i jižní ostrovy. Loď vždy dopluje k danému ostrovu, kde vyloží převážené zboží i cestující. Je jen na Vás, zda prozkoumáte ostrovy během vykládky zboží a opět se vrátíte tou samou lodí či zda na ostrově přenocujete a počkáte na další loď. Měli byste však počítat s tím, že příjezd další lodě může trvat klidně i několik týdnů. Tato možnost je tak určena jen pro opravdové milovníky dobrodružství.

Pozůstatky staveb a strojů z druhé světové války

Během druhé světové války byla na jednotlivých ostrovech rozmístěna spousta amerických základen, které měly strategickou polohu vůči nepřátelským základnám v Kiribati. Na severovýchodní straně ostrova Nanumea lze nalézt pozůstatky letadel a ve vodách obklopujících ostrov také několik ztroskotaných plavidel. Za dalšími vraky bitevních letounů se lze vydat na ostrůvek Motulalo, kde se nacházela jedna z rozjezdových drah. Na ostrovech můžete vidět také několik opuštěných vojenských bunkrů. Jeden z nich se nachází i na ostrůvku Tepuka, který leží v blízkosti hlavního ostrova Fongafale.

Maneapa

Maneapa je obecné tuvalské označení pro společenskou a zasedací místnost nebo také radnici, kterých se na ostrovech nachází hned několik. Právě zde se provádějí veškeré tradiční kulturní obřady, včetně svatebních obřadů a nejrůznějších bálů a také se zde projednávají aktuální témata. Pokud se budete chtít seznámit s místními zvyky a dozvědět se více informací o zemi, měli byste vyhledat nejbližší maneapu a navštívit ji.

Aktivity, které byste v Tuvalu určitě měli vyzkoušet

  • Potápění a šnorchlování – tuvalské ostrůvky tvořené krásnými korálovými útesy jsou jedinečným místem k potápění a šnorchlování. Najdete zde 33 kilometrů čtverečních lagun, oceánu i jedinečných útesů, kde můžete pozorovat pestrý podmořský život. V Tuvalu nenajdete žádné obchody či půjčovny s potřebným vybavením, ale některé z hotelů Vám ochotně pomohou se zapůjčením výbavy i s výběrem nejvhodnějších lokalit k potápění.
  • Jachting – Jedním z nejlepších způsobů, jak prozkoumat všechny tuvalské ostrůvky a jejich zákoutí, je pronájem jachty. Pokud budete mít zájem o pronájem, můžete se obrátit například na společnost Neverland Yacht Charter, kde Vám nejen loď zapůjčí, ale také Vám pomohou s organizací výletu. Pokud budete mít zájem, můžete projížďku spojit i s rybařením.

Tuvalu je nádherným exotickým rájem, který si na první pohled zamilujete. Jedná se o učiněnou oázu odpočinku, která Vám poskytne jedinečný únik od přeplněných měst a každodenní reality. Můžete se zde potulovat nádhernou panenskou přírodou, potápět se u krásných korálových útesů, koupat se v blankytně modrých lagunách a obdivovat polynéskou kulturu i tradiční obydlí. Najdete zde zkrátka vše, co od pravé exotické dovolené očekáváte. Jen s minimem luxusních resortů a bez všudypřítomných davů turistů.

Předchozí článekZajímavosti na ostrově Svatá Lucie – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekZajímavosti v Rusku – zajímavá místa a památky k vidění