Zajímavosti v Papui Nové Guineji – památky a zajímavá místa k navštívení

3247

Papua Nová Guinea je přímořský ostrůvek v Oceánii, jehož hlavou státu je britská královna Alžběta II. Zemi tvoří východní část ostrova Nová Guinea společně s několika menšími ostrůvky. Odhaduje se, že přilehlých ostrůvků je více než 600. Mezi nejznámější z nich patří Nová Británie, Nové Irsko či Bismarckovo souostroví.

Většinu území pokrývají tropické deštné pralesy nebo pohoří, jehož vrcholky dosahují až do výšky 4000 metrů a oddělují od sebe jednotlivá údolí, v nichž žijí nejrůznější izolované kmeny. Většina z nich neumí číst ani psát. Každý kmen dodržuje svoje zvyky a tradice, které můžou být v očích Evropanů naprosto šílené. Například – lidé z jednoho kmene nemohou uzavřít sňatek, proto pošlou potencionální nevěsty do druhého kmene, kde si muži vyberou svou vyvolenou. Ovšem ta musí se sňatkem souhlasit. Poté se mohou snoubenci setkat ještě jednou a při třetí schůzce už se koná samotná veselka. Ovšem tak divoké je to jen ve vnitrozemí. Na pobřeží jsou typická městečka s hotelovými resorty, kde běžný život funguje tak, jak si ho většina lidí dokáže představit.

Zajímavosti o Papui Nové Guineji

  • Na Papui Nové Guineji je více než 1000 kmenů, které hovoří více než 740 jazyky.
  • Takto velké množství jazyků reprezentuje zhruba osminu všech světových jazyků.
  • Na ostrovech leží mnoho vyhaslých i činných sopek.

Zajímavá místa a památky v Papui Nové Guineji

Trek Kokoda (Kokoda Trail)

Kokoda trail je 90 km dlouhá pralesní stezka. Původně byla cesta využívána zlatokopy. Přestože se jedná o náročnou stezku, která kombinuje hřebeny hor s broděním bažinami, tak je turisty velmi oblíbená. K tomu si ještě přidejte klima deštného pralesa – horko, dusno a přívalové deště. Odměnou je panenská příroda se spoustou rostlin, zvířat a občas nepříjemného hmyzu. Čeká vás opravdové dobrodružství, na které budete vzpomínat celý život.

Sopka Tavurvur (Mount Tavurvur)

Na ostrově Nová Británie v blízkosti města Rabaul se nachází dosud činná sopka Tavurvur, která neustále ohrožuje celé město. Naposledy vybuchla v roce 2014 a předtím v roce 2011. Její erupce jsou ničivé a obyvatelům v okolí nahání hrůzu. Ovšem z bezpečné vzdálenosti působí 18 km dlouhý sloup sopečného popela neuvěřitelně. A pokud bude sopka v období klidu, tak můžete z blízka pozorovat vyhaslá lávová pole.

Národní park Varirata (Varirata National Park)

Do národního parku Varirata se můžete vydat jednou z mnoha stezek. K dispozici jsou jak rekreační, tak i opravdu náročné, několikadenní túry. Podél cesty narazíte na spoustu vyhlídek, s dech beroucím výhledem na moře a hlavní město Port Moresby. V parku si přijdou na své všichni milovníci ptáků, jelikož je Varirata domovem nejrůznějších druhů. Do zvuků pralesa se můžete zaposlouchat i v noci, neboť v parku je dovoleno tábořit a nachází se zde i několik kempů.

Port Moresby

Hlavní město Port Moresby bylo objeveno Evropany teprve v 2. polovině 19. století. Většina turistů míří k tradičně pomalované budově parlamentu (Parliament Haus), kterou založil v roce 1984 princ Charles. Uvnitř jsou ke shlédnutí domorodé masky či výstava motýlů. Ovšem nejoblíbenější atrakcí je místní tržiště Gordnos. Právě na tomto místě pocítíte jedinečnou atmosféru plnou života a chaosu. Zároveň zde můžete ochutnat typické guinejské pokrmy. Na pobřeží převažují plody moře a ve vnitrozemí sladké brambory, pečené v zemi na horkých kamenech. A kdo by si chtěl po náročném dni odpočinout, tak může vyrazit k městské pláži Ela. Pláž s bílým pískem je skoro kilometr dlouhá a často ji najdete pod označením „želví pláž“.

Ostrůvky Tami (Tima Islands)

Právě na souostroví Tami narazíte na písečné pláže s vodou tak tyrkysovou, až z toho přechází zrak. Milovníci bílého písku a válení u moře budou na Tami jako v ráji. Písek, palmy a čistá voda perfektní pro šnorchlování. Co víc si přát. Ze stejných důvodů je oblíbený i ostrůvek Mioko Island, na jehož území se nachází úžasné skály a jeskyně, které před mnoha lety sloužily jako útočiště pro stovky lidí. Jelikož se Papua Nová Guinea skládá ze stovek nádherných ostrůvků, najde si tady svůj malá kousek ráje úplně každý.

Řeka Sepik (Sepik River)

Úchvatný pohled na řeku se naskytne shora, kdy máte šanci spatřit její vlnitou trajektorii, díky které je přirovnávána k Amazonce. Sepik je se svou délkou 1126 km nejdelší řekou v zemi. V okolí řeky žijí málo rozvinuté kmeny společně s endemickými rostlinami a živočichy. Svůj domov zde našli i krokodýli sladkovodní, tak buďte na túře opatrní nebo se raději vydejte prozkoumávat okolí řeky s místním průvodcem. Sepik se řadí k jednomu z posledních neponičených území na planetě a místním lidem slouží jako zdroj pitné vody.

Tufi

Přímořské městečko Tufi se stejnojmenným resortem je ideální místo pro odpočinek a poznávání guinejské kultury. Okouzlující Tufi si zamiluje každý, kdo do něj zavítá. V resortu si můžete užívat luxusu nebo vyzkoušet jak žijí místní a přenocovat přesně v takové chatrči, v jaké Guinejci obvykle žijí. Samozřejmostí je nedotčená panenská příroda všude okolo, křišťálově průzračné moře a neustálý zpěv ptáků.

Souostroví Trobriand (Trobriand Islands)

Souostroví Trobriand obývají kmeny, které velmi ctí své předky a tradice. Zároveň patří k těm nejméně kulturně porušeným místům na planetě. Lidé dodnes praktikují nejrůznější ceremonie, duchovní rituály a zářivé barevné festivaly, při kterých si zbarví kůži pestrými barvami neboť věří, že právě takto jsou pro druhé pohlaví atraktivnější. Obyvatelé prosluli nádhernými řezbářskými kousky. Když budete mít štěstí, určitě vám něco ze své sbírky darují. Na severu se nachází jeskyně Kalopa Cave, do které se můžete vydat na průzkum a hned poté se osvěžit na nádherné pláži přímo u jeskyně.

Papua Nová Guinea je jednou z posledních zemí na světě, která nebyla dodnes pořádně prozkoumána. Je tak velmi pravděpodobné, že se na tomto území skrývají dosud izolované kmeny obyvatel, neobjevené druhy rostlin a možná i zvěře. Ovšem je nutné pamatovat na to, že se stále nacházíte v rozvojové zemi a měli byste dbát na svojí bezpečnost zejména v okrajových částech měst. Odměnou vám bude nádherná exotická příroda, bílé pláže s průzračnou vodou a možnost na vlastní oči spatřit tradiční rituály kmenů, které jinde na světě neuvidíte. Protože právě v tom tkví bohatství jinak chudé země.

Předchozí článekZajímavosti v Rusku – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekZajímavosti v Nigérii – zajímavá místa a památky k vidění