Zajímavosti v Rumunsku – zajímavá místa a památky k vidění

21422

Rumunsko je státem Balkánského poloostrova, jehož rozloha činí 238 391 km2 a žije zde necelých 20 milionů obyvatel. Dva miliony lidí pak tvoří populaci hlavního města Bukurešť. Rumunsko je jednou ze zemí, které nepatří mezi turisticky právě nejoblíbenější destinace, což je ovšem škoda a snad se na tuto zemi brzy změní názor. Sami se ostatně můžete na následujících řádcích přesvědčit o tom, že se zde nachází překrásná panenská příroda i zajímavé kulturní památky.

Zajímavosti o Rumunsku

  • Možná nevíte, že Rumunsko je celkem velká země, neboť vzhledem k rozloze mu patří 10. místo v rámci Evropy. Zároveň se jedná o vůbec největší stát jihovýchodní Evropy.
  • K Rumunsku náleží i jistá tajemnost, na níž se podílí především oblast Transylvánie, kde prý můžete dokonce potkat upíry. Vždyť zde údajně žil i legendární hrabě Drákula.
  • Příroda je v Rumunsku opravdu krásná. V zemi se ne náhodou nachází hned 13 národních parků a zmínit samozřejmě musíme i pohoří Karpaty.
  • Rumunsko patří mezi chudší země a v rámci států Evropské unie je jeho HDP v přepočtu na osobu jedno z nejnižších. Přesto zde není navzdory některým předsudkům výrazně nebezpečno.

Zajímavá místa a památky v Rumunsku

Hlavní město Bukurešť

Bukurešť leží na jihu země a rozhodně byste ji měli navštívit. Některé místní stavby vám totiž vyrazí dech. Prohlédnout si můžete např. Vítězný oblouk (Arcul de Triumf), za kterým tedy nemusíte pouze do Paříže. V jeho blízkosti pak leží i zajímavé Městské akvárium (Reef Aquarium S.R.L.). Upozornit je však nutné zejména na Palác parlamentu (Palace of the Parliament), který je po americkém Pentagonu druhou největší administrativní budovou na světě, když je široký 270 metrů, dlouhý 240 metrů, vysoký 86 metrů a 92 metrů stavby navíc leží v podzemí! K návštěvě pak vybízí i Náměstí revoluce (Revolution Square) se stavbami jako Královský palác (National Museum of Art of Romania), který je zároveň národním uměleckým muzezm či koncertní síť Athenaeum.

Historické centrum města Sighişoara

Sighişoara je město v župě Mures v centrální části Rumunska, které bylo založeno ve středověku německými řemeslníky a kupci. Za návštěvu stojí právě jeho historické centrum, jež je zapsáno na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Zmínit přitom musíme zejména 64 metrů vysokou Hodinovou věž s orlojem (Sighișoara Clock Tower).

Klášter Horezu a rumunské kostely

V Rumunsku se nachází celá řada církevních staveb. Ti, kdo obdivují architekturu, by si proto neměli nechat ujít klášter Horezu (Horezu Monastery) z konce 17. století, který naleznete v oblasti Valašska. V zemi se dále nalézá sedm kostelů na hranicích s Moldavskem a osm dřevěných kostelů v oblasti Maramureş. Všechny tyto stavby jsou přitom opět součást Světového dědictví  UNESCO.

Dácké pevnosti v horách Orăştie

Pevnosti v horách Orăştie jsou odkazem na dácké osídlení Rumunska, neboť vznikly na přelomu letopočtu. Jedná se celkem o šest staveb (Băniţa, Căpâlna, Luncani, Costeşti-Cetăţuie, Costeşti-Blidaru a Sarmisegetuza), které kromě své architektonické zajímavosti leží v krásném prostředí, takže jejich návštěvu vřele doporučujeme.

Vesnice s opevněnými kostely na jihu Transylvánie

Vesnice na jihu Transylvánie s opevněnými kostely jsou další kulturní památkou Rumunska, kterou v našem výčtu nemůžeme opomenout. Těmito vesnicemi jsou – Biertan, Câlnic, Dârjiu, Prejmer, Saschiz, Valea Viilor a Viscri.

Když už navíc budete v Transylvánii, na hranicích s Valašskem určitě navštivte i hrad Bran, který sloužil spisovateli Bramu Stokerovi jako předloha pro hrad hraběte Drákuly. Vlad III. Dracula ovšem ve skutečnosti obýval hrad Poenari, který byl zničen.

České vesnice v Banátu

Oblast Banátu se nachází v západním Rumunsku, východním Srbsku a jižním Maďarsku. V rumunské části přitom můžete obdivovat nejen překrásnou přírodu, ale také navštívit vesnice, které byly v 19. století založeny českými osadníky. Chcete-li si tedy i v zahraničí promluvit česky, Banát v žádném případě nevynechejte a navštivte nějakou z těchto vesnic – Svatá Helena, Gerník, Rovensko, Bígr, Eibentál, Šumice.

Transfagarašská magistrála

Transfagarašská magistrála je horský silniční přechod, který je součástí silnice DN7C. V Rumunsku je znám pod názvem „Cesta světa“ a nejen podle místních bývá považován za jednu z nejkrásnějších silničních cest na Zemi. Jestliže tedy toužíte poznat přírodní krásy této země, zde se vám nabízí jedna z vůbec nejlepších možností.

Delta Dunaje a národní parky Rodna a Retezat

Delta Dunaje (národní park Delta Dunării) je největší a zároveň nejlépe zachovalou deltou v rámci evropského kontinentu. Navíc můžete obdivovat pestrou biodiverzitu, když zde např. hnízdí několik set druhů ptáků. Tento park přitom rovněž figuruje na Seznamu světového dědictví UNESCO. Národní parky Rodna a Retezat potom patří mezi biosférické rezervace UNESCO.

Rumunská část Karpat

Milovníci vysokohorské přírody by samozřejmě neměli vynechat pohoří Karpaty. Kromě nejvyššího vrcholu, kterým je v rumunské části hora Moldoveanu s vrcholem ve výšce 2 544 m n. m., všechny aktivní cestovatele nepochybně okouzlí i široké horské pláně, tradiční salaše, stejně jako stáda koz a ovcí.

Rumunsko má sice pověst nehostinné a možná i poněkud nebezpečné země, to vám ovšem vyvrátí každý, kdo ji alespoň jednou v životě navštívil. Zdejší panenská příroda, kulturní krajina i jistá tajemnost totiž dohromady vytváří podklad pro jedinečné zážitky. Pokud tedy nechcete cestovat mimo evropský kontinent, Rumunsku vám můžeme doporučit jako příští zastávku. Navíc není nikterak daleko, takže se i z finančního a logistického hlediska jedná o velezajímavou destinaci.

Předchozí článekZajímavosti Gruzie – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekZajímavosti v Panamě – zajímavá místa a památky k vidění