Zajímavosti v Panamě – zajímavá místa a památky k vidění

10462

Panama je zemí ve Střední Americe s rozlohou 78 200 km2, ve které žije přes 4 miliony obyvatel. Nejvíce se jich přitom nachází v hlavním městě Ciudad de Panamá (Panama City). I když tento stát není právě nejvyhlášenější turistickou destinací, rozhodně stojí za návštěvu. Naleznete zde především krásnou přírodu, včetně deštných pralesů. Kromě přírodních krás však můžete obdivovat rovněž města, architektonické památky a pochopitelně i světoznámý Panamský průplav.

Zajímavosti o Panamě

  • Panama se rozkládá na pomezí Severní a Jižní Ameriky, když sousedí s Kostarikou a Kolumbií. Právě díky výhodné poloze se jedná o bohatší zemi v rámci států Latinské Ameriky.
  • Většina Panamců jsou tzv. mesticové, tedy míšenci mezi Evropany a původními obyvateli. Ti tvoří 65 % zdejšího obyvatelstva.
  • Důkaz, že je Panama místem zaslíbeným pro milovníky přírody, představuje počet místních národních parků. Navštívit jich lze hned 15, přičemž pokrývají 34 % země!
  • Jeden z místních národních parků se rozkládá v okolí aktivního stratovulkánu Barú. Jeho vrchol je přitom nejvyšším bodem země, když se nachází v nadmořské výšce 3 475 m.

Zajímavá místa a památky v Panamě

Hlavní město Ciudad de Panamá

Ačkoli Panamu tvoří především panenská příroda, hlavní město tento „obrázek“ poněkud nabourává. Vysoké mrakodrapy, luxusní hotely či moderní obchody včetně největšího obchodního centra Střední Ameriky Albrook Mall jsou dokladem prosperity země. Ciudad de Panamá láká i na různé festivaly, z nichž některé lze srovnat s akcemi v brazilském Riu de Janeiru. Navštívit byste však měli i starou čtvrť Panamá Viejo, která je součástí Světového dědictví UNESCO. Ani v Ciudad de Panamá se však divoké přírodě nevyhnete, neboť součástí města je i něco málo vídaného, totiž národní park Metropolitan.

Panamský průplav

Když se řekne „Panama“, většina lidí si asi jako první představí Panamský průplav, který je skutečně úchvatným lidským výtvorem. Jde totiž o největší umělý příkop planety Země, jenž byl vystavěn na konci 19. a počátku 20. století. Dlouhý je přitom 81,6 km, široký 150 až 305 m a spojuje Pacifik s Atlantikem. Zejména u plavebních komor lze také pozorovat obří lodě a v Ciudad de Panamá, které leží u tichomořské strany průplavu, lze navštívit i muzeum, které se věnuje jeho historii.

Opevnění Portobelo-San Lorenzo

V provincii Colón se nachází opevnění Portobelo-San Lorenzo, které bylo v 17. a 18. století na karibském pobřeží vybudováno Španěly. Ve své době tvořilo důležitou součást fortifikace, která měla pomoci s ochranou zájmů španělské koruny v rámci transatlantického obchodu. Ocení jej tedy především zájemci o vojenskou historii.

Národní park Darién

Darién je jedním z 15 národních parků Panamy. Tento ovšem bývá považován za jeden z vůbec nejzajímavějších, a to nejen v rámci země, ale v celé Střední Americe. Park leží na samé hranici dvou kontinentů Nového světa, tedy na hranici Panamy s jihoamerickou Kolumbií. Nachází se zde rozmanitá krajina, ve které žijí různé druhy zvířat, stejně jako některé původní indiánské kmeny.

Pohoří Talamanca a národní park La Amistad

Na severu Panamy, tentokrát na hranicích s Kostarikou se rozkládá pohoří Talamanca (Cordillera de Talamanca), jehož součástí je i národní park La Amistad s rozlohou 400 000 ha, o kterou se dělí obě tyto země. Roste v něm přitom nejsouvislejší lesní porost Střední Ameriky a zároveň jde o jeden z nejméně porušených ekosystémů v oblasti. Žijí zde kupříkladu zhruba 4 % všech živočišných druhů Země, z nichž musíme upozornit zejména na různé druhy kočkovitých šelem, ptáků a plazů.

Národní park Coiba

Další národní park, který je minimálně ovlivněn lidskou činností. Coiba se skládá z 38 ostrovů a okolního moře jihozápadně od Panamy. Na pevnině žije několik endemických druhů (např. aguti panamský) a ve vodách se vyskytují i některé druhy obřích kytovců jako třeba kosatka dravá, keporkak, vorvaň obrovský, ale také menší delfíni. Fascinuje-li vás tedy mořský život, Coibu byste při návštěvě Panamy určitě neměli vynechat.

Národní park Soberanía

Nedaleko Ciudad de Panamá se nachází ještě jeden zajímavý národní park, který rozhodně stojí za pozornost. Jeho součástí je totiž velmi oblíbená Pipeline Road, jež je proslulá i daleko za hranicemi Střední Ameriky. Jedná se o lesní cestu dlouhou 27 km, jež vede deštným pralesem. Pokud se po ní vydáte, budete moci obdivovat velké množství tropických rostlin a živočichů.

Ačkoli si lidská díla jako Ciudad de Panamá, Panamský průplav či opevnění Portobelo-San Lorenzo rozhodně zaslouží obdiv, Panama je především rájem divoké přírody. Přesto často nebývá přítomna v „hledáčku“ cestovatelů. Pokud jste i vy o návštěvě této středoamerické země doposud neuvažovali, možná je načase toto stanovisko přehodnotit. Odradit by vás mohla snad jen vyšší kriminalita, a to zejména v chudinských čtvrtích hlavního města, jimž byste se měli v každém případě vyhnout.

Předchozí článekZajímavosti v Rumunsku – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekZajímavosti Malajsie – památky a zajímavá místa k navštívení