Zajímavosti v Japonsku – zajímavá místa a památky k vidění

16692

Ačkoli patří Japonsko mezi dražší cestovatelské špásy, je jednou z nejúžasnějších zemí, které můžete na naší planetě navštívit. Zažijte rušné Tokio, pomalu plynoucí Okinawu, krásy a nedotčená místa ostrova Hokkaidó, či jedinečné japonské zenové zahrady. Nechte se unášet naprostým klidem japonské tradiční kultury a pak se vrhněte do rauše mediálních velkoměst. Objevte majestátní chrámy a svatyně, které nesou bohatou japonskou historii. Z měst se pak vydejte do přírody, a prozkoumejte svěží národní parky a další přírodní a kulturní bohatství.

Zajímavosti o Japonsku

 • I přesto, že je Japonsko dražší zemí, dá se na cestování hodně ušetřit. Japonci jsou totiž hrdí na své památky i tradice a věří, že by měli být přístupné široké veřejnosti. Proto mnohé z nich – chrámy, paláce, národní parky, rezervace i muzea bývají často zdarma.
 • V Japonsku je ze zákona zakázáno prodávat čerstvé potraviny déle než jeden den. Většina supermarketů tedy každý večer zlevňuje potraviny až o 70 %.
 • Japonsku se říká Země vycházejícího slunce – což je doslovný výklad slova/názvu Japonsko.
 • Zemi zasáhne v průměru více než 1000 zemětřesení ročně. I přesto, že jsou obydlené části země na tyto tragédie perfektně připraveny, často dochází k ztrátě na životech.
 • Japonsko je zemí, kde se lidé často dožívají vysokého věku i nad 100 let.

Tip pro baťůžkáře: Většina hostelů v Japonsku nabízí možnost ubytování zdarma za práci. Pracovní doba je individuální dle domluvy, ale většinou nepřekračuje 4 hodiny denně (víkendy volné). Pokud plánujete zůstat na jednom místě po delší dobu, můžete tak výrazně ušetřit za bydlení (mnohdy včetně snídaně či další stravy).

Zajímavá místa a památky v Japonsku

Tokio

Moderní centrum země, které je však postaveno na tradičních základech japonské kultury. Nad všemi obchody s high-tech produkty, tržišti, třešňovými květy, kluby a bary se tyčí majestátní svatyně a chrámy, jejichž věže často sahají vysoko do nebes.

V Tokiu určitě nevynechejte:

 • Historickou městskou čtvrť Asakusa, která je plná chrámů a místo tradiční japonské kultury.
 • Svět elektroniky a počítačových her – v městské oblasti Akihabara.
 • Císařské zahrady (The Kyoto Imperial Palace, Gardens) a další nádherné rozlehlé parky (na jaře pokryté růžovými květy sakur). Vyhlášený je např. Ueno Park (Ueno Koen), velký veřejný park přímo v centru města, který byl původně součástí chrámu Kaneiji, patřícího nejbohatší rodině v Tokiu.
 • Cukidži (Tsukiji) rybí trh.

Fudži (Mount Fuji)

Tato kráska měřící 3 776 metrů se nachází nedaleko hlavního města a čeká na své milovníky vysokohorské turistiky. Jedná se o symbol Japonska a posvátnou horu. Zahalená do tajuplných mraků a mlhy vypadá někdy nedostupně, avšak opak je pravdou. Nádhernou horu se můžete pokusit zdolat od června do září, kdy je zde hlavní horolezecká sezona.

Kyoto

Bývalé hlavní město, které sic ztratilo svou funkci roku 1868, neztratilo však nic ze svého půvabu a majestátnosti. Najdete zde bezpočet chrámů, svatyní a kulturních památek.

Tady je seznam těch, které určitě nevynechat:

 • Palácový komplex Nijo (Nijo Castle) – Snad nejzachovalejší příklad japonské palácové kultury (památka na seznamu UNESCO).
 • Arashiyama Monkey Park Iwatayama: Opičí park a přírodní rezervace s nádherným výhledem dolů na město.
 • Gion – Geisha District: Čtvrť plná zábavy, obchůdků, fascinující kultury, bohatá na tradiční architekturu. Pokud se chcete potkat s pravou gejšou, vyrazte právě sem. Jedná se totiž o proslulou oblast, ve které se gejši školí a následně nabízejí své služby.
 • Čerstvé potraviny najdete na tradičním trhu v ulicích přímo v centru města – Nishiki Market. Jedná se o rozsáhlý trh (pokrývá celkem pět ulic), který je lemovaný více než stovkou dalších obchůdků a restaurací v bezprostředním okolí.
 • Sento Palace – císařský palác s nádhernými zahradami.
 • Kyoto Tower – moderní dominanta města.
 • Zahrada a svatyně Heian Shrine.

Hirošima (Hiroshima)

Místo známé díky smutné válečné historii a bombardování ze dne 6. srpna 1945. I přesto, že je Hirošima dnes místem s moderními prvky, dýchne na vás tichá atmosféra spojena s následky shození atomové bomby. Určitě nevynechejte Památník míru (Hiroshima Peace Memorial).

Ostrov Mijadžima (Miyajima Island)

Hned vedle Hirošimy najdete přilehlý ostrůvek Mijadžima. Jedná se místo s nádhernou svatyní, známé také pod názvem Icukušima (Itsukushima), které je na seznamu památek UNESCO. Místo vás uchvátí svou architekturou, která vás přivítá už na moři – známou posvátnou bránou Torii Gate.

Hrad Bitchu Matsuyama (Bitchu Matsuyama Castle)

Jedná se o nejstarší dochovaný hrad v celém Japonsku, stojící na strmé hoře severně od Takahashi. Byl postaven ve 13. století tradičním způsobem jako obranná pevnost na vrcholku hor. Výstup k němu je příjemný výlet.

Nikkó – město a národní park

Nikkó je úvodním městem a bránou do stejnojmenného národního parku. Jedná se o centrum šintoismu a buddhistických tradic uctívání hor. V národním parku si užijete krásné přírody – malebné a hornaté krajiny, jezer, vodopádů, horkých pramenů i divoké zvěře (zejména opic). Celá oblast je dobře přístupná veřejnosti s velkým počtem turistických tras.

Národní park Daisetsuzan (Daisetsuzan National Park)

Rozlohou největší národní park v celém Japonsku si zachovává kopcovitý ráz horské krajiny. Park je prakticky nedotčená divočina, ráj pro dobrodružné turisty, kteří touží spatřit divokou zvěř – jeleny a medvědy hnědé. Národní park Daisetsuzan je nejkrásnější na podzim, kdy se barví do červené, žluté a oranžové barvy.

Hokkaidó – ostrov přírodních krás

Pro některé až moc chladný ráz ostrova ukazuje druhou tvář rozmanitého Japonska. Ostrov ležící na severu země je spoře osídlen, díky čemuž si zachovává kouzlo nedotčené přírody. Pro své krásy však láká řadu turistů, zejména cyklistů a trekařů. V chladnějších měsících si zde můžete dokonce zalyžovat.

Okinawa

Z úplného severu se přemístíme za teplem rušného jihu. Okinawa je oblast ostrovů a lagun, které mají tropické klima. Teploty zde i v zimních měsících neklesnou pod 15 stupňů. Ostrovy jsou vyhledávanou destinací pro letní radovánky, jelikož jsou obklopeny nádhernými korálovými útesy. Ideální místo pro potápění, šnorchlování a další vodní sporty. Nejkrásnější pláže najdete na ostrovech Miyako a Kerama Islands.

Japonsko patří mezi nejmodernější ale také nejtradičnější země světa. I díky tomu má mnoho tváří, které vás nepřestanou udivovat. Možná zde pojedete poznat tradiční chrámy, kulturu Gejši, moderní japonskou tvář…Ať však pojedete pro cokoliv, můžeme vám zaručit, že neodjedete s prázdnou.

Předchozí článekZajímavosti v Řecku – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekKam v rakouském Hallstattu – solné doly, památky a zajímavá místa k navštívení