Zajímavosti v Norsku – zajímavá místa a památky k vidění

10716

Mnoho lidí se ze svých cest rozhodne Norsko vyloučit, protože se jim zdá hodně nákladné a občas i turisticky náročné z důvodu chladného počasí. Je pravda, že Norsko není levná destinace. Je to však země tak krásná a jedinečná, že by bydlo opravdu škoda jej definitivně vyškrtnout ze seznamu plánovaných destinací, či čekat, až na něj „dostatečně našetříte“.

Zajímavosti o Norsku

 • Do Norska lidé jezdí zejména za divokou přírodou a nedotčenou krajinou. Místní lidé jsou opravdu přátelští a nemají obavy z cizinců, kterým moc rádi ve všem poradí. Výhodou je, že většinou mluví plynně anglicky.
 • Tradičními pokrmy jsou jídla z brambor a pořádného kusu masa – často jehněčího nebo hovězího. Samozřejmostí jsou samozřejmě čerstvé ryby, zejména losos.
 • Norové jsou bohatý národ, takže se zde krade mnohem méně často než u nás. Např. v supermarketech vůbec neexistují detektory u východů. Zdanění je zde hodně vysoké, proto jsou daňové úniky vnímány jako okrádání nejen státu, ale i ostatních lidí.
 • Pronájem auta je v této zemi docela drahé oproti jízdence na vlak. Jízda vlakem však patří mezi nejlepší zážitky (vlaky jsou moderní a velice pohodlné).
 • Ať už do Norska jedete v kteroukoli roční dobu, zabalte si opravdu teplé oblečení. Mějte také dostatečnou finanční rezervu – říká se, že v Norsku není levné vůbec nic.

Zajímavá místa a památky v Norsku

Krásné norské fjordy

Jako první zastávku musíme hned naplánovat u tajuplných fjordů. Nemusíte se bát, že byste na ně v Norsku nenarazili, nebo je museli dlouze hledat. Mnohé z nich jsou přímo součástí velkých měst.

Fjordy jsou nádherné hlubinné propasti, úzké zálivy obklopené monumentálními útesy. I přesto, že jsou norské fjordy světoznámé, ve většině případů předčí cestovatelovo očekávání. Mezi ty nejnavštěvovanější a nejkrásnější určitě patří fjordy Geirangerfjord a Nærøyfjord.

Zažijte Bergen – „Bránu do území fjordů“

Město Bergen je skvělým místem nejen k odpočinku ale také k poznání tradic místních obyvatel. Kromě toho je město obklopeno nádhernou přírodou – zejména horou Fløyen, která nabízí opravdu jedinečné výhledy na široké okolí. Následně odtud můžete naplánovat cestu za fjordy.

Při prohlídce města určitě navštivte tradiční staré domy v přístavu (celá čtvrť je velice barevná a celá ze dřeva) v centrální oblasti, které se říká Bryggen. Celý komplex tzv. hanzovních domů je památkou na seznamu UNESCO. V přístavu najdete také Rybářské muzeum (Norges Fiskerimuseum). Další zajímavou památkou je pevnost Bergenhus, která pochází ze 13. století.

Poslední tip ve městě Bergen patří jídlu – nebo spíše místu, kde nakoupíte jen to nejčerstvější. Rybí trh (Bergen Fish Market) je otevřený denně a můžete zde pořídit jedinečné fotografie a samozřejmě čerstvé ryby a další pochoutky. V okolí se nachází také několik zajímavých muzeí a galerií.

Hlavní město Oslo

Oslo – město, jehož historie sahá až do období národu drsných Vikingů, je dnes moderní metropolí s nezapomenutelnou poklidnou atmosférou. Město samo o sobě nenabízí velké množství památek, zamilujete si jej však pro jeho klid a čistotu, která zde panuje. Nízká míra kriminality, příjemné centrum i přístavní část, muzea bohatá na tradice i velké parky plné zeleně – to vše patří k zajímavostem této metropole.

Z památek určitě nevynechejte:

 • Oblast kolem řeky Akerselva s příjemnou stezkou a vodopádem.
 • Královský palác (Kongelig Palass) s výměnou stráží.
 • Hlavní třídu plnou obchodů a nákupních center Bogstadvaien.
 • Středověkou pevnost Akershus.
 • Národní divadlo (Nationaltheatret).
 • Sídlo parlamentu (Storting).

Navštivte ohromující národní parky

Norsko je zemí hostící jedny z nejráznějších přírodních památek a krás na světě. Ty spadají pod ochranu národních parků, do kterých je vstup veřejnosti částečně omezen, ale vždy povolen v rámci určených tras.

Zdejší příroda nabízí opravdové skvosty – jezera, husté lesy, dravé řeky, vodopády, ledovce a samozřejmě možnost pozorovat divokou zvěř, jako jsou sobi, losi, medvědi nebo vlci. V některých národních parcích můžete prožít skvělou aktivní dovolenou na kánoi či raftu. Doporučit můžeme např. národní park Jostedalsbreen, ve kterém najdete největší ledovec v kontinentální Evropě.

Studentské město Trondheim

Pokud se chcete trochu pobavit a vyrazit za zábavou, určitě navštivte živé město Trondheim. Přivítá vás místo plné barev, veselí, studentů, barů a pohody. Město je ideální pro poznávání nových lidí a dobití baterek před delší cestou do míst, kde nepotkáte mnoho lidí.

Navštivte nejznámější památku Norska – Preikestolen neboli „Kazatelna“ (Preacher’s Pulpit)

Preikestolen (Preacher’s Pulpit), v překladu „kazatelna“, patří mezi nejoblíbenější přírodní norské památky a jeden z „Přírodních divů Norska“. Neobvykle plochá a široká „deska“ na vrcholu útesu vás donutí kochat se po dlouhé minuty. Jedná se o skalní útvar – plošinu, který končí vysoko nad mořem (600 m). Dojít k ní musíte pěšky a někdy skoro až po čtyřech. Námaha se ale vyplatí a místo vám nabídne jedinečnou podívanou na okolní scenérie.

Tromsø

Nyní se vydáme na sever, do města Tromsø, ve kterém se můžete v zimních měsících těšit na polární záři. Samotné město je velice tradiční a nabízí opravdový kulturní zážitek v podobě mnoha historických památek a dřevěných budov. Nachází se zde také nejseverněji položená univerzita a botanická zahrada v celém Norsku.

Norsko je tajuplnou zemí, která vás oslní zejména přístupem místních obyvatel, pohodou a klidnou atmosférou. Největší zážitek si odnesete určitě z návštěvy fjordů, které lze spojit i s poznáváním velkých norských měst a tradičních rybářských vesnic.

Předchozí článekZajímavosti na Maltě – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekZajímavosti v Řecku – památky a zajímavá místa k navštívení