Zajímavosti v Lichtenštejnsku – zajímavá místa a památky k vidění

16458

Lichtenštejnsko, neboli Lichtenštejnské knížectví, je malým státem uprostřed velkých hor. Možná nenabývá těch „správně velkých“ rozměrů, ani jej nenajdete na prvních příčkách cestovatelských žebříčků. Zato má však hodně co nabídnou. Nádherné horské scenérie, luxusní lyžařská střediska, romantiku kolem řeky Rýn, stříbrná jezera, nebo třeba hrady, kam se podíváte.

Zajímavosti o Lichtenštejnsku

  • Lichtenštejnsko je jednou z mála zemí Evropy, která nepatří ani nejeví zájem stát se členem Evropské Unie.
  • Lichtenštejnsko patří společně se Švýcarskem k jedněm z nejrozvinutějších a nejbohatších států světa. Hlavní motto místních lidí je svoboda a nezávislost.
  • Díky přímé demokracii má hlava státu značné pravomoci, o které může přijít i z rukou lidu, kteří jej mají právo odvolat v případě hromadné nespokojenosti.
  • Lichtenštejnsko má sjednocené zdanění se Švýcarskem, které je oproti jiným státům značně nízké. I díky tomu se o něm často mluví jako o malém daňovém ráji.

Zajímavá místa a památky v Lichtenštejnsku

Navštivte hlavní město Vaduz

Vaduz, hlavní město a centrum lichtenštejnské historie, patří mezi nejzajímavější turistické destinace země. Svou rozlohou ani počtem obyvatel se sice chlubit nemůže, zato však dokáže nabídnout opravdu velké množství historických památek, zajímavých muzeí a galerií. Jedná se také o kulturní centrum země s řadou hudebních klubů, živých restaurací a dalších atrakcí nejen pro turisty.

Za návštěvu určitě stojí Národní muzeum Lichtenštejnska (The Liechtenstein National Museum), atmosférické vinné sklepy patřící princi (hradní sklepy), nebo neo-gotická katedrála sv. Florina (Cathedral of St. Florin). Na všechny atrakce města shlíží majestátní hrad Vaduz (Vaduz Castle), který dodnes zůstává hlavním sídlem a rezidencí lichtenštejnského prince.

Za návštěvu určitě stojí další muzea, jako je Muzeum poštovních známek (Postage Stamp Museum), Muzeum umění (Museum of Fine Arts), nebo Muzeum zimních sportů (Ski and Winter Sports Museum).

Zastavte se v městě Schaan

Schaan není sice město hlavní, ale rozhodně je rozlohou i počtem obyvatel největší v celém Lichtenštejnsku. Městem romanticky protéká řeka Rýn, která zde tvoří část hranice se sousedním Švýcarskem. Historickými přednostmi a zajímavostmi jsou kaple sv. Marie (St. Maria Chapel) a centrum kultury Domus (Domus Cultural Center) ukrývající tajemství římských vykopávek.

Objevte krásu místní přírody

I přesto, že hlavní město dozajista patří mezi evropské skvosty, hlavní turistické cíle se ukrývají jinde – pod křídly majestátních hor, uprostřed zelených lesů a kolem třpytivých jezer. Lichtenštejnsko patří mezi alpské země, kam lidé jezdí zejména za vysokohorskou turistikou a dalšími sporty jako je lyžování, horolezectví, ferraty nebo cyklistika.

  • Turistika: Většina z lichtenštejnských vrcholů sahá do výše nad 2000 m.n.m, což dělá ze země jednu z top lokalit pro horskou a vysokohorskou turistiku. Doporučit můžeme oblíbenou túru na Fürstensteig s krásnou vinutou cestou po hřebeni hor. Výchozí bod pro tuto i další skvělé túry je krásná vesnice Gaflei.
  • Lyžování: Lichtenštejnsko je ráj lyžařů. Vyrazit můžete do vyhlášených destinací, jako je středisko v Malbun a Steg.
  • Cyklistika: V Lichtenštejnsku je cyklistika velice oblíbeným sportem. Existuje tady téměř 100 km nádherných cyklistických stezek, které se klikatí v nižších polohách zelených údolí. Ty nejkrásnější jsou samozřejmě kolem řeky Rýn, kde se nachází i mnoho dalších turistických atrakcí.

Navštivte ty nejkrásnější hrady, zámky a katedrály uprostřed hor

Lichtenštejnsko je zemí s bohatou historií, která je známá zejména pro své hrady a zámky. Mnoho z nich je zachováno již z doby gotické a tyčí se na vrcholcích skalních srázů, nad řekami i uprostřed hustých lesů. Které určitě nevynechat?

  • Zříceniny hradu Schellenberg: Sestava dvou hradních zřícenin uprostřed bohaté přírody. Určitě doporučujeme si trochu protáhnout tělo a vystoupat až na Horní hrad (Obere Burg, Upper Castle), ze kterého je nádherný výhled do okolí.
  • Katedrála svatého Florina (Cathedral of St. Florin): najdete ji ve Vaduzu obklopenou majestátními horami. Neogotická katedrála z 19. století byla vystavěna na základech kostela pocházejícího ze 14. století a je tak nádhernou připomínkou dřívější doby.
  • Hrad Gutenberg v Balzers (Gutenberg Castle in Balzers): S jedinečnou polohou na kopci poblíž obce Balzers. Postaven v období vrcholného středověku na místě, které bylo osídleno již v době mladší doby kamenné. Skvělou památkou je nejen samotný hrad, ale také jeho okolí, které je celkově významným archeologickým nalezištěm.

Lichtenštejnsko, země s jednou z nejpozoruhodnějších krajin v Evropě, patří mezi trochu opomíjené skvosty našeho světadílu. Rozhodně ale stojí za návštěvu, třeba jen pro krásu místní přírody. Na své si ale přijdete i v případě objevování historie a místních památek, kterých tu není zrovna poskrovnu.

Předchozí článekZajímavosti v Mali – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekZajímavosti v Peru – památky a zajímavá místa k navštívení