Zajímavosti ve Rwandě – památky a zajímavá místa k navštívení

2132

Když se řekne Rwanda, většině z nás se okamžitě vybaví její nelehká minulost poznamenaná genocidou v roce 1994. Tuto událost má se Rwandou spojenou prakticky každý. Ne všichni s ní ale mají spojenou krásnou přírodu, jedinečné stavby a fascinující kulturu. A přitom právě to nám dnešní Rwanda nabízí. Je načase zapomenout na to, co bylo a věnovat se tomu, jaká je Rwanda dnes. Protože je jednoduše krásná, což zjišťuje stále větší množství turistů, kteří se již rozhodli tuto zemi navštívit.

Rwanda, která se nachází v samém centru Afriky, je díky své dech beroucí přírodě často nazývána “zemí tisíce hor” (ve francouzském originále le pays des milles collines). Krajina svým vzezřením připomíná Švýcarsko, jen zde panují o něco více tropické teploty. Dominantou země je řetězec krásných hor Virunga, které zemi protínají v ose sever – jih. Nejvyšší bodem je hora Karisimbi, která je vysoká 4507 metrů. Rwanda je vnitrozemskou zemí, nachází se zde však několik významných řek a jezer, v jejichž okolí hory klesají. Jen malou část území pokrývá přirozený lesní porost. V rámci řízeného zalesňování však došlo k osázení dříve holých svahů. V okolí jezera Kivu se můžete setkat se svěží vegetací středomořského typu, která je v ostrém kontrastu s oblastí bažin táhnoucí se kolem východních hranic země i s bambusovými lesy, které lze najít v pohoří Virunga na severu země.

Právě na severu země, v místě kde se nacházejí krásné sopky, žije i hlavní turistická atrakce Rwandy a jeden z nejvýznamnějších zástupců říše zvířat – horská gorila. Kromě přírodních krás můžete ve Rwandě obdivovat také řadu zajímavých měst. Hlavním městem Rwandy je Kigali, které leží ve středu země na řece Ruganwa. Stejně jako sousední Burundi je i Rwanda geograficky malou a zároveň velmi hustě osídlenou zemí v subsaharské Africe. Pojďte společně s námi poznat ty největší přírodní krásy, jedinečnou kulturu i vše ostatní, co Rwanda svým návštěvníkům ochotně nabízí k obdivu.

Zajímavosti o Rwandě

  • Rwanda je se svou rozlohou 26 338 kilometrů čtverečních jednou z nejmenších zemí na světě (je téměř třikrát menší než ČR).
  • Ve Rwandě je zákonem zakázáno používání plastových obalů – turistům jsou při vstupu do země zabaveny igelitové sáčky a další obaly.
  • Rwanda patří mezi jediné tři africké země, kde lze spatřit horské gorily ve volné přírodě.

Zajímavá místa a památky ve Rwandě

Volcanoes National Park

Jedinečný národní park, který se táhne podél rwandských hranic s Demokratickou republikou Kongo a Ugandou. V parku se nacházejí úchvatné vulkány, které jsou součástí východoafrického pohoří Virunga. Pohled na vulkány je strhující a park je právem řazen mezi nejkrásnější národní parky v Africe. Co však turisty láká ještě více než vulkány a mimořádné památky, je možnost zahlédnout vzácné horské gorily v jednom z jejich posledních přirozených prostředích. Gorily ale nejsou jedinými zvířecími obyvateli parku. Narazit zde můžete i na fascinující kočkodany zlaté.

Nyungwe Forest National Park

Tento krásný a zajímavý národní park je jednou z nejdůležitějších oblastí země z hlediska biodiverzity. Jedná se o jednu z nejvíce chráněných zalesněných oblastí v Africe, která je domovem řady zajímavých zvířat a rostlin. Na území parku se nachází také jeden z nejstarších deštných pralesů v Africe. Oblast je však v porovnání s ostatními parky málo známá a řada turistů návštěvu vynechá. To je veliká škoda, protože se jedná o opravdu nádherný park. Během své návštěvy můžete spatřit šimpanze, kteří jsou poměrně zvyklí na lidskou přítomnost i krásné angolské kočkodany.

Akagera National Park

Dalším ze zástupců krásných rwandských národních parků je park Akagera, jehož krajina je zcela odlišná od zbytku země. Na rozlehlých savanách a u třpytících se jezer můžete pozorovat řadu divokých zvířat, včetně zeber, žiraf, slonů, hrochů, krokodýlů a řady dalších. Před vypuknutím genocidy byl park považován za jeden z nejkrásnějších středodoafrických parků. Během genocidy byla řada zvířat zabita či odvezena za hranice. Zejména díky investicím ze zahraničí se park postupně zotavuje a opět se stává krásným místem, kde můžete spatřit nádhernou přírodu a její zvířecí osazenstvo.

Rubona Peninsula

Přibližně 4 kilometry od města Giseniy můžete najít poloostrov Rubona, jehož břehy jsou omývány jezerem Kivu. Pohled na ostrov a jeho kopce příkře se zvedající od jezera je vskutku úchvatný. Ačkoliv pobřeží je na většině míst skalnaté, najdete zde i několik příjemných písečných pláží vhodných ke koupání. Na poloostrově se nachází několik přírodních horkých pramenů, které jsou dle místních vhodné pro léčbu řady nemocí.

Royal Residence of King Mutara III Rudahigwa

Na kopci u města Nyanza se tyčí královská rezidence, která byla postavena Belgičany v roce 1931. Palác až do své smrti obýval král Mutara III Rudahigwa, který jako první rwandský král konvertoval ke katolicismu. Dům byl plný krásného nábytku a darů, které král obdržel od různých hodnostářů. Velká část vybavení byla ukradena během genocidy, přesto je toho zde spousta k vidění. V domě je ukryta řada zvláštností, včetně třech zasedacích místností, z nichž ta nejlepší byla používána pouze pro přijímání návštěvníků bílé pleti.

Our Lady of Wisdom Cathedral in Huye

Ve městě Huye můžete najít největší rwandskou katedrálu. Jedná se o červenou zděnou stavbu pocházející z 30. let minulého století. Katedrála byla vystavena na počest princezny Astrid ze Švédska a dodnes je využívána k bohoslužbám, kterých se v případě zájmu můžete zúčastnit.

Kigali Genocide Memorial

Za tou nejsmutnější historií země se můžete vypravit do hlavního města, kde stejně jako na spoustě dalších míst po celé zemi naleznete památník obětem genocidy. Památník v Kigali je věnován přibližně 250 000 obětem, které zde byly pohřbeny v masových hrobech. Součástí památníku je působivá výstava, která Vás seznámí s příčinami, průběhem i důsledky této i ostatních světových genocid.

Zajímavá muzea sídlící v Kigali

  • National Museum of Rwanda – vynikající muzeum, které země dostala darem od Belgie v roce 1989 k příležitosti 25. výročí nezávislosti. Samotná budova muzea patří mezi nejkrásnější stavby ve městě a naleznete v ní jednu z nejlepších etnologických a archeologických sbírek v regionu. Muzeum je tvořeno sedmi výstavními halami, které ukrývají řadu zajímavých exponátů používaných v zemědělství, při chovu zvířat, tkaní, výrobě keramiky i zpracování dřeva.
  • State House Museum – velmi zajímavé muzeum sídlící v bývalém prezidentském paláci na východním okraji města Kigali. Můžete zde spatřit několik exponátů, ale zdaleka nejzajímavější je prohlídka tajných místností paláce, mezi které patří také prezidentský noční klub. U zdi pozemku můžete spatřit trosky sestřeleného prezidentského letadla – pachatel nebyl nikdy dopaden, ale tato událost je považována za jeden z důvodů extremizace Hutuů vedoucí k zahájení genocidy.
  • Museum of Natural History – přírodovědecké muzeum, které je považováno za nejlepší muzeum ve městě. Je domovem řady geologických exponátů i přírodních zázraků. Sídlí v rezidenci objevitele Richarda Kandta, která pochází z roku 1907 a je považována za nejstarší budovu v Kigali.

Rwanda je nejen zemí tisíce hor, ale také zemí krásných národních parků, které jsou domovem těch nejzajímavějších zvířat, okouzlujících měst i kultury, která Vás jednoznačně uchvátí. Rwanda má za sebou obrovský kus cesty, kdy se dokázala posunout od země otřesené genocidou až k současné optimistické, dynamicky se rozvíjející zemi se slibnou budoucností. Je načase tuto změnu ocenit a poznat Rwandu takovou, jaká dnes skutečně je.

Předchozí článekZajímavosti v Kyrgyzstánu – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekZajímavosti v Paraguayi – zajímavá místa a památky k vidění