Zajímavosti v Nigérii – zajímavá místa a památky k vidění

7871

Nigérie je nejlidnatější a jednou z největších zemí v Africe, kterou paradoxně navštěvuje minimum turistů. Jak je o Africe známo, je domovem divoké zvěře a Nigérie není výjimkou. Na pravé africké safari se můžete vydat hned v několika parcích. Nigérie je země věčně zelených kopců, které se postupně svažují do vyprahlých pouští, kde se ukrývá spoustu potůčků a řek. V Nigérii je k vidění mnohem více, než by si člověk na první pohled pomyslel.

Zajímavosti o Nigérii

  • Nigérie je pátým největším vývozcem ropy na světě. Denně vytěží až 2 milióny barelů.
  • Název Nigérie vznikl sloučením slov „Niger“ (nejdelší řeka Nigérie) a slova „Area“, což znamená oblast.
  • V Nigérii platí dohoda, že dvě nejvyšší hlavy státu – prezident a více-prezident vždy musí být v poměru jeden muslim a jeden křesťan.

Zajímavá místa a památky v Nigérii

Národní park Yankari (Yankari National Park)

Národní park Yankari se právem řadí mezi nejoblíbenější turistická místa v zemi. Není se čemu divit. V parku našlo svůj domov více než 50 druhů zvířat, které během své návštěvy uvidíte. Všechna zvířata pozorujete ve volné přírodě. Při troše štěstí uvidíte zdejší stádo divokých slonů, které patří mezi největší stáda celé Západní Afriky. Kromě divoké zvěře se na území parku nachází jeskyně, archeologické památky a křišťálově čisté jezírko, které přímo vybízí ke koupání.

Enugu

Enugu je neobyčejná oblast se stejnojmenným městem, v jehož okolí se vyskytují neuvěřitelné přírodní zajímavosti. Kaskádovité vodopády ve městě Awhum a jeskyně (Awhum Waterfall and Cave), skrz které můžete putovat a obdivovat krásy nigerijských skal či zvlněné zelené kopce s dech beroucím výhledem do okolí. V samotném Enugu jsou archeologické sbírky či galerie umění, které jsou rozptýleny po celém městě a určitě stojí za to navštívit alespoň jedno z nich.

Afi Mountain Wildlife Sanctuary

V rezervaci Afi si přijdou na své zejména pozorovatelé ptáků a milovníci zvířat. Ty můžete pozorovat na více než 100 km2 v nížinách i na 1300 metrů vysokých skalnatých vrcholcích hor. Součástí rezervace je stejnojmenná záchranná stanice, jejímž cílem je udržovat v bezpečí zvířata před pytláky. Zejména opice – gorily a šimpanze. Zaměstnanci parku se starají o opuštěná zvířata a učí je k návratu zpět do přírody. V parku není problém přespat a vychutnat si tak všechny zvuky noční džungle nebo se vydat na túru skrz tropický prales a pozorovat divoká zvířata ve volné přírodě.

Skála Zuma (Zuma Rock)

Skála Zuma je jednou z nejnavštěvovanějších přírodních památek v Nigérii. Zuma se stala proslulou ikonou země a láká stále více turistů. Ještě aby ne. Kde jinde můžete vidět 1 kilometr dlouhý a 300 metrů vysoký monolit, který najednou vyčnívá z placaté země. Už z dálky je to neuvěřitelná podívaná, která za návštěvu jednoznačně stojí. Se skálou je spjata celá řada legend a mýtů. Ovšem jedno se ji upřít nemůže. A to, že leží v samotném zeměpisném středu země.

Národní park Gashaka Gumti (Gashaka Gumti National Park)

Gashaka Gumti je se svou rozlohou přesahují 6000 km2 největším národním parkem v celé Nigérii. Park je neuvěřitelným místem, kde rostou rozmanité rostliny a žijí nejrůznější živočichové. Při procházce tak pravděpodobně narazíte na divoká prasata, hyeny, paviány, antilopy, slony a pokud budete mít štěstí, tak i na lvy. Kromě divoké zvěře narazíte v parku i na různé kmeny lidí, kteří dosud žijí v hliněných domech v úzkém sepětí s přírodou.

Národní mešita Abuja (Abuja National Mosque)

Abuja, hlavní město Nigérie, jehož dominantou a častým turistickým cílem je právě tato mešita, jejímž poznávacím znamením je sytě žlutá kupole a čtyři vysoké minarety. Uvnitř jsou k vidění oddělené modlitebny pro ženy a muže a obchůdky s islámským oblečením a knihami. Samotné město Abuja je velmi zajímavé místo. Vzniklo poměrně nedávno a dalo by se říci, že je to uměle vybudované město, které zprvu obývali jen úředníci. Oblíbeným místem turistů i místních je Millennium Park, což je největší veřejný park v Abuji. Ideální místo pro relax a načerpání sil.

Idanre Hill

Říká se, že z vrcholků kopců Idanre se vám naskytne takový výhled, na který dokonce života nezapomenete. Už jen samotná cesta nahoru po schodech je fantazie, ovšem to co na vás čeká nahoře, tomu se nic nevyrovná. Pohled do krajiny věčně zelených kopců. Samotné město Idanre je příjemné místo se zajímavou architekturou a přátelskými místními obyvateli. O výjimečnosti celého místa svědčí fakt, že bylo v roce 2007 zapsáno se seznam světového dědictví UNESCO.

Osun-Osogbo Sacred Grove

Další nigerijskou památkou, která je pod záštitou UNESCO, je posvátný háj Osun-Osogbo. Ten se pyšní tím, že patří mezi původní lesy. Z důvodů urbanizace je totiž takových míst v Nigérii čím dál méně. Na celém území Osun-Osogbo jsou rozesety dřevěné vyřezávané sochy, svatyně a svatostánky. Při procházce zelenou džunglí narazíte na spoustu z nich. Osun, tak zní jméno bohyně plodnosti a právě toto místo je považováno za její domov.

Čadské jezero (Lake Chad)

Čadské jezero se rozléhá na území několika afrických států a jedním z nich je právě Nigérie. Ačkoliv je voda v jezeře slaná a neslouží tedy jako zdroj pitné vody, tak má jezero Čad pro místní obyvatele obrovský význam. Slouží jako obživa pro zdejší rybáře a farmáře. Původně patřilo jezero k těm největším na světě. Ovšem problémem je, že postupně vysychá. A tak je možné, že za několik desítek let už nebudou po jezeře ani památky.

Pláže v Lagosu (Beaches in Lagos)

Nigérie je pobřežní stát s přístupem k moři. Z toho vyplývá, že se na jeho území nachází turistická letoviska s luxusními resorty, které lákají na dovádění v moři a válení na pláži v exotické Africe. Velké množství hotelů se nachází v okolí bývalého hlavního města Lagos. Jednou z nich je pláž Elegushi Beach. Oblíbená díky čistému a horkému písku, všudypřítomné hudbě, dobrému jídlu a krásné scenérii všude okolo.

V celé Nigérii žije kolem 250 etnických skupin, které dodržují odlišné zvyky a tradice. Ačkoliv je úředním jazykem angličtina, existuje v zemi dalších 520 jazyků. Stejně rozmanité jako kultura je území Nigérie. Na své si přijdou jak milovníci přírody, hor a pláží, tak milovníci divoké zvěře a různých druhů rostlin.

Předchozí článekZajímavosti v Papui Nové Guineji – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekZajímavosti v Moldavsku – památky a zajímavá místa k navštívení