Zajímavosti na ostrově Nauru – zajímavá místa a památky k vidění

2371

Nauru – nejmenší ostrovní stát na světě. Ostrov Nauru je ukrytý v jihovýchodní části Tichého oceánu v oblasti zvané Mikronésie, přibližně 40 kilometrů jižně od rovníku. Jeho rozloha činí pouhých 21 kilometrů čtverečních a obývá jej přibližně 10 000 obyvatel. Jedná se o vyvýšený korálový ostrov, jehož nejbližším sousedem je ostrov Banaba vzdálený přibližně 300 kilometrů. Pokud se na Nauru podíváme z moře, můžeme si všimnout, že pevnina se jakoby zničehonic vynořuje z oceánu. Nejsou zde žádné přístavy ani ochranné úchyty. To však není jedinou zajímavostí, která nás na Nauru zaujme. Poměrně neobvyklá je také absence hlavního města.

Nauru je spíše rovinatým ostrovem. Nejvyšší vrchol dosahuje výšky pouhých 65 metrů nad hladinou moře. I přes malou rozlohu a izolaci od okolních zemí je Nauru poměrně vyspělou zemí. Sláva a bohatství získané z těžby fosfátu je sice již dávnou minulostí, pořád je však Nauru považováno za jednu z nejvíce westernizovaných zemí jižního Pacifiku. Ačkoliv je za oficiální jazyk považována nauruština, bez problémů se zde domluvíte anglicky. Přestože se nejedná o úplně běžnou cestovatelskou destinaci a možnost návštěvy závisí na mnoha faktorech, včetně aktuálního počasí a rozhodnutí imigračního oddělení, určitě stojí za to Nauru navštívit. Už jen kvůli krásnému oceánu, který je plný života a dalším přírodním krásám.

Zajímavosti o Nauru

  • Přibližně dvě třetiny území ostrova pokrývají ložiska nerostných surovin – většina z tohoto území je těžbou silně zdevastována a je prakticky neobyvatelná.
  • Panuje zde poměrně rozšířená představa, že nalezený fosfát ve skutečnosti pochází z trusu mořských ptáků.
  • Na ostrově Nauru se neplatí žádné daně – OECD v roce 2000 označilo zemi za jeden z 38 nespolupracujících daňových rájů.
  • Nauru nemá žádné ozbrojené síly.
  • Veřejný projev homosexuality byl v Nauru až donedávna jedním z důvodů k zatčení.
  • Velká část obyvatelstva trpí obezitou a až 40 % se léčí s cukrovkou – jedná se o následek zvýšení životní úrovně Nauru ve 20. století, kdy do země byla instalována západní rychlá občerstvení.

Zajímavá místa a památky na ostrově Nauru

Command Ridge

Kopec Command Ridge je se svými 65 metry nad mořem nejvyšším bodem celého ostrova. Ve čtyřicátých letech minulého stoletím byl obsazen Japonci, kteří tuto oblast kontrolovali. Ti zde zanechali zbraně a vojenskou techniku používanou během druhé světové války, což z Command Ridge činí velmi zajímavé místo. Dodnes zde můžete obdivovat dvě velké zrezivělé točité zbraně, které kdysi vystřelovaly náboje vážící 40 kilogramů. Můžete nahlédnout i do komunikačního bunkru, na jehož stěnách při pozornějším ohledání spatříte japonské nápisy.

Cantilevers

Pozůstatky po těžbě fosfátů můžeme nalézt na většině území ostrova. Během zlaté éry ostrova bylo postaveno také několik budov a nejrůznějších stavebních zařízení. Jedním z těchto pozůstatků jsou i obrovské ocelové nosníky zvané Cantilevers, které byly postaveny u pobřeží. Jejich úkolem bylo zajistit efektivnější náklad fosfátu na lodě. První z nosníků byl postaven již po roce 1908, kdy byla instalována drtivá většina průmyslové architektury. Druhý byl dostaven až během šedesátých let minulého století.

Jezero Buada (Buada Lagoon)

Jedním z velmi krásných míst nacházejících se na ostrově je toto vnitrozemské sladkovodní jezero Buada ležící ve stejnojmenném okrese. Rozloha Buada Lagoon je 0,13 kilometrů čtverečních, jeho průměrná hloubka je 24 metrů a maximální hloubka činí 78 metrů. Jezero je klasifikováno jako endorheické, což znamená, že nemá žádný odtok ani přítok z jiného vodního útvaru. Okolí jezera je plné života a zeleně, která v kombinaci s vodní plochou vytváří jedinečnou scenérií.

Yaren

Ačkoliv Nauru oficiálně nemá žádné hlavním město, za jakési administrativní centrum je považován Yaren. Právě v Yarenu sídlí vláda i další významné instituce a naleznete zde také množství turisticky atraktivních míst a budov. Mezi ně patří například budova parlamentu. Yaren jistě potěší i všechny milovníky historie. Stejně jako na Command Ridge i zde najdete pozůstatky japonského vybavení z druhé světové války. Po celém městě tak můžete spatřit zrezivělé zbraně i zchátralé bunkry.

Ve městě také najdete několik obchodů a restaurací, ve kterých můžete ochutnat pokrmy tradiční naurské kuchyně, která vznikla kombinací německé, britské, čínské a australské kuchyně. V Yarenu se nachází jediné letiště v zemi. Město je tak tradičním výchozím bodem pro poznávání ostatních částí ostrova. Na prohlídku ostrova se můžete vydat autem či na kole. Pokud byste se rozhodli objet ostrov kolem dokola bez zastávky, autem by Vám to zabralo méně než půl hodiny, na kole přibližně 2-3 hodiny.

Moqua Cave

Moqua Cave je největší a nejzajímavější jeskyně na ostrově, v jejíchž hlubinách se ukrývá Moqua Well, malé sladkovodní jezero, které je důležitým místním zdrojem sladké vody. Rozloha jezera je jen 0,2 hektarů a jeho průměrná hloubka je 2,5 metrů. Jeskyně se nachází u mezinárodního letiště, přibližně 400 metrů od budovy parlamentu v Yarenu.

Bývalý prezidentský palác (Former President´s House)

Jedním z velmi zajímavých míst v Nauru je budova bývalého prezidentského paláce. Dnes se jedná již jen o pozůstatky stavby, která v roce 2001 vyhořela. Zapálil ji dav místních obyvatel nesouhlasících se způsobem, jakým vláda hospodaří s finančními prostředky země.

Nauru je velmi zajímavou zemi, u které byl zaznamenán opačný vývoj, než na který jsme v posledních letech zvyklí. Zatímco jiné země se odpoutaly od chudoby a postupně se jejich budoucnost vyvíjí k lepšímu, Nauru se naopak posunulo od nezměrného bohatství, které přinesla naleziště fosfátových ložisek, až na pokraj bankrotu. Ten byl způsoben nekontrolovanou těžbou a téměř úplným vyčerpáním zásob. Přesto přese všechno má Nauru svým návštěvníkům co nabídnout. Na oceán omývající břehy atolu, u kterých se vyskytují nejrůznější mořští živočichové i na mořské ptáky poletující nad nekonečnou modrou propastí je vskutku nádherný pohled.

Předchozí článekZajímavosti v Pákistánu – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekZajímavosti na ostrově Mauricius – památky a zajímavá místa k navštívení