Zajímavosti v Ománu – památky a zajímavá místa k navštívení

8482

Sultanát Omán, jak se tato země oficiálně nazývá, je moderní zemí, která si i přesto dokázala uchovat své zvyky a tradice. Perla Arabského světa, jak Omán mnozí nazývají, je zemí kde vládne sultán, a která se tolik podobá pohádkám z Tisíce a jedné noci. Ačkoliv spousta lidí řadí Omán mezi ne příliš bezpečné země, tak opak je pravdou. Omán je dokonce tak bezpečný, že místní zde ani nezamykají auta.

Tento utajený orient nabízí víc, než by si člověk na první pohled pomyslel. Na jeho malém území se skloubí poušť s obrovskými písečnými dunami, nádherné liduprázdné pláže, ale i vysoké hory, které ukrývají křišťálová jezírka jako z pohádky. Obyvatelé Ománu jsou velmi milí a přátelští lidé. Pokud je potkáte v málo turisticky navštěvovaných lokalitách, tak se s vámi jistě dají do řeči a pravděpodobně vás pozvou k sobě na večeři. A to je teprve nezapomenutelný zážitek.

Zajímavosti o Ománu

  • Omán je nejstarší nezávislou zemí Arabského světa. Předtím byl kolonizován Portugalci.
  • Kriminalita v Ománu je spíše vzácností a terorismus v zemi neexistuje.
  • V Ománu žije pouze okolo 3 milionů lidí.
  • Pokud si chcete v Ománu koupit alkohol, musíte mít povolení. Ačkoliv zde není alkohol zakázaný, k jeho koupi je povolení potřeba.
  • V Ománu existuje jediná veřejná univerzita (Sultan Qaboos University), která má více než 15 000 studentů. Mezi nimi je téměř stejný počet žen i mužů.
  • Omán je nejvýznamnější světový vývozce kadidla.

Zajímavá místa a památky v Ománu

Maskat (Muscat)

Kde jinde pocítit tu jedinečnou atmosféru orientu když ne v hlavním městě? Ovšem mrakodrapy typické pro arabský poloostrov zde nečekejte. V Maskatu jsou všudypřítomné nízké bílé stavby, které doslova vyzařují čistotou a orientem. Pobřeží pak lemují luxusní resorty a nekonečné písečné pláže. Při prohlídce města by vám neměla uniknout Královská opera (Royal Opera House) či Sultánův palác (Sultan’s Palace). Ovšem na typické místní stavby, které svou architekturou vyráží dech, narazíte na každém kroku.

Mešita Sultána Kábúse v Maskatu (Sultan Qaabos Grand Mosque)

Směs moderní a orientální architektury, bílého mramoru a monumentálnosti. Tak by se dala shrnout architektura sultánské mešity. Tento unikátní skvost se nachází v hlavním městě a okouzlí snad úplně každého. Zajímavostí je ručně tkaný perský koberec, který se nachází uvnitř a svými rozměry 70×60 metrů se řadí mezi jeden z největších koberců na světě. Ovšem i turisté musí dodržovat zdejší pravidla. Boty odložené u vchodu a ženské vlasy zahalené do šátku jsou samozřejmostí.

Wahibská poušť (Wahiba Sands)

Wahibská poušť je domovem nejen beduínů, kteří zde žijí obklopeni až 100 metrů vysokými písečnými dunami ale i nejrůznějších rostlin a živočichů. Takto vysoké duny lákají dobrodruhy k vyzkoušení sandboardingu. Sjet písečnou dunu na prkně se vám totiž jen tak nepoštěstí. Ovšem ještě větším zážitkem je přenocování v jednom z místních beduínských kempů, kde si při západu slunce vychutnáte pravý beduínský čaj a v noci uvidíte hvězdy tak jasné, až se tomu nechce věřit. To vše společně s místními beduíny, kteří se s vámi o jejich životní příběhy rádi podělí.

Vádí Baní Chálid (Wadi Bani Khalid)

Vádí Baní Chálid je ideální místo jak pro dobrodruhy toužící po objevování zdejší přírody, tak pro rodiny, které přišly odpočívat a tábořit k jednomu z místních křišťálových jezírek. Všudypřítomné skály, jeskyně, modrá jezírka a ukrytý vodopád vytváří toto nezapomenutelné místo. V okolí je také spousta typických ománských vesniček, které by byla obrovská škoda nenavštívit. Orientální architektura je cítit na každém kroku stejně jako vroucí úsměvy vesnických obyvatel.

Pevnost Bahla (The Bahla Fort)

Omán není jen zemí přírodních scenérií. Na území této země leží spousta historických pevností. Jednou z nich je právě pevnost Bahla, jejíž stavba započala údajně už v roce 3000 př.n.l., ale dostavby se dočkala až v období mezi 12. až 15. stoletím. V roce 1990 se dostala na seznam světového dědictví UNESCO. V minulosti se jednalo spíše jen o oázu, kde se scházeli obchodníci z celého regionu, ale časem se toto místo rozrostlo v pevnost. Za hradbami jsou ukryté historické domky obyvatel a uvnitř pevnosti jsou stále původní komnaty, na kterých jde vidět tradiční ománská kultura.

Wadi Shab

Tyrkysová jezírka obklopená vysokými skálami vytváří jedinečné magické místo zvané Wadi Shab. Cestovní kanceláře lákají turisty na fotografie právě z tohoto neskutečného místa, které jen tak na světě neuvidíte. Obrovská atrakce je to i pro místní, kteří si zde užívají nádhernou přírodu, koupání v křišťálově čisté vodě či táboření s přáteli. Kdo do těchto míst zavítá, neměl by si nechat ujít vodopád schovaný ve skalách, ke kterému se ovšem dostanete jen po zdolání skalnaté stezky a přeplavání dvou jezírek s čistou modrou vodou.

Zelená hora (The Green Mountain)

Cestou z hlavního města k Zelené hoře sledujte cedule s nápisem Al Jabal Al Akhdar. Ty vás za necelé dvě hodiny jízdy autem dovedou až do výšky 2980 metrů, kde leží proslulá náhorní plošina. Těsně pod vrcholkem se nachází nejen luxusní resorty a typické ománské vesničky, ale především dechberoucí výhled do okolí. Díky příznivému klimatu si můžete vychutnat všudypřítomnou zeleň, na kterou v Ománu jen tak nenarazíte a ochutnat zdejší meruňky, hrušky či jablka, které rostou pouze v této kouzelné oblasti. Zejména granátové jablko ze Zelené hory je považováno za jedno z nejlepších na světě.

Cestovní ruch je v Ománu na vzestupu. Zemi navštěvuje každým rokem stále více turistů. Pokud chcete zažít orientální atmosféru arabského poloostrova, užít si ticho uprostřed pouště nebo se koupat na liduprázdných plážích na pobřeží Ománského zálivu, tak je ten správný čas vyrazit do Ománu. Ovšem turista by měl mít stále na paměti, že se nachází na území arabské země a vhodně se oblékat. Přestože je Omán velmi benevolentní země, tak se očekává, že ženy nebudou zbytečně odhalovat ramena a při návštěvě mešit ani kolena.

Předchozí článekDovolená v Calella ve Španělsku – památky, zajímavá místa a tipy na výlety do okolí
Další článekZajímavosti v Portoriku – zajímavá místa a památky k vidění