Zajímavosti na Maltě – památky a zajímavá místa k navštívení

17144

Malta – pojďme se podívat do ostrovního ráje, oblasti oblíbené pro potápění a pozorování podmořského světa, stejně tak jako pro objevování historických skvostů. Malta je totiž zemí s dlouhou historií, kde najdeme nespočet prehistorických chrámů, jedny z nejstarších kamenných staveb na světě, zachovalá středověká města, římské katakomby i dědictví maltézských rytířů. Samozřejmě se ale podíváme i na ty nejoblíbenější pláže a letní turistické destinace, které z Malty dělají jednu z nejoblíbenějších turistických destinací v Evropě.

Zajímavosti o Maltě

 • Malta má více než 300 slunečných dní v roce (kdy je úplné jasno), oproti např. Norsku, kde je téměř stejný počet dní zataženo.
 • Historie Malty sahá až 7000 let zpátky a patří mezi země s nejvyšší hustotou historických památek na světě.
 • Malta je původní britskou kolonií (až do roku 1964). Velké Británie zde zanechala spousty stop – např. tradiční červené telefonní budky, poštovní schránky či to, že zde auta jezdí na levé straně.

Na Maltu se můžete vydat v kterémkoli ročním období. Léto je ideální na dovolenou u moře, kdy na obloze nepotkáte mráček a moře je krásně teplé. Jaro a podzim jsou ideální dobou pro návštěvu památek i koupání za teplot, které nepřesahují třicítky. Zima je skvělé období pro baťůžkáře, kteří chtějí ušetřit – letenky jsou nejlevnější a spousta muzeí a dalších památek jsou zde k navštívení zdarma či za zlomek ceny.

Zajímavá místa a památky na Maltě

Valletta – elegantní hlavní město

Jako první určitě navštivte hlavní město, které se pyšní zejména svým opevněním a hradbami. Valletta je také centrum veškerého kulturního dění, hrdá hostitelka koncertů, festivalů, desítek výstav a pouličních akcí. Ve spleti uliček zde najdete spousty historických budov, které ukrývají bohatou sbírku prehistorických artefaktů.

Město je nejen hlavním centrem, ale také důležitým přístavem a svědectvím o majestátnosti maltézských rytířů (evropští šlechtici, kterým byly Maltské ostrovy uděleny králem Španělska roku 1530).

Památky, které ve Vallettě určitě nevynechat:

 • Katedrála sv. Jana (Saint John’s Co-Cathedral) – katedrála pocházející z 16. století nese rysy rodů z Francie, Španělska a Itálie.
 • Velmistrovský palác (Grand Master’s Palace) – bývalá rezidence maltézských rytířů.
 • Horní Barraccské zahrady (Upper Barrakka Gardens) – které jsou poseté oblouky románského stylu.
 • Muzeum archeologie (Museum of Archaeology) s až 5 000 let starými artefakty z celé Malty.

Středověké město Mdina

Mdina nabízí únik do pohádkového světa středověkých hradů a klání. Toto starobylé město je unikátní pro svou historii, která na vás dýchne hned u jeho vstupu – velkolepé Vstupní brány (Main Gate), která ve vás vyvolá pocit, že jste se přesunuli v čase.

Nejnavštěvovanější památkou je Katedrála sv. Pavla (Cathedral of Saint Paul), nádherná barokní stavba s bohatě zdobenou kupolí. Určitě nevynechejte prohlídku středověkých palácových komplexů Palazzo Santa Sofia, Palazzo Vilhena a Palazzo Falson.

Historické památky ve městě Rabat

Až si prohlédnete krásy města Mdina, přesuňte se do sousedního historického centra města Rabat. Můžete si naplánovat prohlídku obou měst na jeden den, jelikož leží tak blízko u sebe, že snadno přejdete z jednoho do druhého. Jedním ze skrytých pokladů je např. Casa Bernard, palác z 16. století, který patřil vznešené maltské rodině francouzského původu.

Za návštěvu určitě stojí komplex Roman Villa, nazývaný také Domus Romana. Jedná se o unikátní příklad římské architektury (zejména klasických mmozaikových dlažeb), a jednu z nejpopulárnějších památek na Maltě vůbec.

Pláže

Malta je obklopena křišťálově modrou vodou, která láká zejména milovníky potápění, šnorchlování a objevitele krás pobřežního okolí. Tady je několik nejoblíbenějších pláží, na které se můžete na maltě vydat:

 • Golden Bay: Široká písečná pláž plná hotelových resortů, s plným plážovým servisem, bary, restauracemi a veškerým komfortem. Je zde možnost uvelebit se také na plážových lehátkách, či ubytovat v levných, avšak romantických chýších.
 • Ghajn Tuffieha: Klidná pláž s menším počtem turistů s nádherným červeným pískem a soukromím. Možnost zapůjčit lehátka, slunečníky i pronajmout chatku na bydlení.
 • Mellieha Bay: Nejdelší pláž se zlatavým pískem a průzračným mořem. Najdete zde veškeré vybavení: kavárny, bary, lehátka, slunečníky, zázemí pro vodní sporty, včetně jízdy na mořském kajaku, vodní lyžování a windsurfing. Moře je zde plytké, takže je teplé až do konce října.
 • Pro potápění jsou ideální zejména pláže Paradise Bay, oblast zvaná Peter’s Pool, nebo Blue Lagoon.

Prehistorické chrámy Tarxien

Tento chrámový komplex patří mezi nejzachovalejší místo starodávné kultury na Maltě. Skládá se ze čtyř megalitických staveb – chrámů, a dalších kamenných útvarů. Najdete zde pozůstatky období neolitu, kamenné reliéfy, sochy, sbírky umění a další cenné artefakty.

Navštivte idylický ostrov Gozo (Gozo Island)

Romantické místo odlehlé od davů turistů s krásnými plážemi, klidnými městy a vesničkami. Ideální ostrov pro pohodovou dovolenou, s možností návštěvy mnoha kulturních památek. Za vidění určitě stojí opevněné město Victoria, rušné přímořské letovisko Marsalforn a nejdůležitější archeologické naleziště maltských ostrovů – chrámy Ggantija, které se datují do roku 3500 př.n.l… Ostrov Gozo je také známý pro Azurové okno (Azure Window), přírodní kamenný oblouk, který ohromuje návštěvníky již z velké dálky.

Malta, země s bohatým kulturním dědictvím, je hojně navštěvovanou turistickou destinací zejména pro nádherné pláže a krásy podmořského světa. Je unikátní i tím, že zde zanechaly dědictví mnohé další evropské státy – Británie, Itálie či země Arabské. Najdeme zde unikátní pozůstatky pradávných kultur, chrámy, paláce a kostely, které zdobí tuto zemi po dlouhá staletí.

Předchozí článekZajímavosti v Litvě – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekZajímavosti v Norsku – zajímavá místa a památky k vidění