Zajímavosti v Mongolsku – památky a zajímavá místa k navštívení

7501

Mezi Čínou a Ruskem, ve vnitrozemí východní Asie, se dostanete do země tradic kočovného života národa Mongolů. Říká se, že hlavní lákadlo Mongolska je jeho prázdnota. Obří země osídlená hrstkou kočovných obyvatel, kteří se dokáží na 100 % přizpůsobit jejímu drsnému rázu. Pokud hledáte klid a mír, nádhernou přírodu nepokřivenou rukou člověka, Mongolsko je zemí, kam byste měli vyrazit.

Zajímavosti o Mongolsku

  • Mongolsko patří mezi země s nejnižší hustotou obyvatel na světě.
  • Země je známá také pod názve „Země modré oblohy“. To proto, že je zde nízká oblačnost a slunečných dní i 250 v roce.
  • Vzhledem k rozšířené negramotnosti a kočovnému způsobu života zde najdeme velice málo doložených psaných historických údajů.
  • 40 % obyvatelstva žije v hlavním městě Ulánbátaru, 20 % v dalších větších městech a osadách a zbylých 40 % obyvatel žije stále kočovným způsobem života, roztroušeni po celé zemi – společně se svými stády koz, ovcí, koní a skotu.
  • Mongolové jsou národem mladých lidí – téměř 70 % obyvatel je mladších 35 let.
  • Země má různorodý charakter – najdete zde hornaté oblasti, plošiny i polopouště a pouště (Gobi). Tři čtvrtin země však pokrývají pastviny, na kterých se pasou ohromně početná stáda zvířat.

Po většinu času bylo Mongolsko uzavřenou zemí, proto známe jen málo z historie místních obyvatel. Mnozí Mongolové i dnes žijí nadále v jurtách, kterým se říká Gers. Jedná se o kruhovité stavby připomínající spíše stany než klasické jurty. Jsou vybaveny veškerým komfortem, přes kuchyň, postele i dřevěnou podlahu s koberci.

Zajímavá místa a památky v Mongolsku

Hlavní město Ulánbátar (Ulan Bator)

Rovnou na začátek musíme říct, že do Mongolska se nejezdí za luxusem a komfortem, ale za nádhernou přírodou a kulturou místních lidí. Mongolsko není na žebříčku top turistických destinací, a tak zde nenajdete speciální hotely ani další atrakce pro turisty. Musíte prostě žít tak, jako to dělají místní.

V hlavním městě ale samozřejmě najdete pár památek, které stojí za vidění. Které tedy nevynechat?

  • Centrální náměstí Sükhbaatar Square
  • Zimní palác s typickou architekturou Bogd khaanii nogoon süm
  • Mauzoleum Suchbátara
  • Kláštery: Gandan, Choijin Lamaa Dashchoilin Khiid

Národní park Gorkhi-Terelj (Gorkhi-Terelj National Park)

Jedna z TOP destinací v celém Mongolsku pro objevování místní přírody, turistiku a pěší výlety. Národní park Gorkhi-Terelj je oblíbený i u místních obyvatel, kteří žijí v hlavním městě – najdete jej pouze pár desítek kilometrů od Ulánbátaru. Nabízí levné ubytování v místních jurtách Gers a tisíce kilometrů turistických stezek.

Město Tsetserleg

Pravděpodobně nejatraktivnější městečko v celém Mongolsku. Leží v malebném zeleném údolí a je ideálním výchozím bodem pro treky k  jezerům Terkhiin Tsagaan Nuur (White Lake) nebo Tsetserleg Hot Springs (vyvěrající horké prameny, ve kterých se můžete vykoupat a relaxovat). Samotné město je zasazeno do krásného zalesněného údolí, kterému dominuje klášter a místní trh.

Pokud chcete podniknout pouze jeden výlet, určitě doporučujeme zajet hlavně k jezeru Terkhin Tsagaan Nuur (White Lake). Jedná se o jedinečnou destinaci oblíbenou pro turistiku – je zde spousta turistických tras i možností ubytování u místních obyvatel.

Jezero Chovsgol (Lake Khovsgol)

Největší jezero v Mongolsku známé také jako „Matka oceánu“. Je to jedna z největších turistických atrakcí v zemi, kam se sjíždějí místní i turisté z jiných zemí. Jedinou nevýhodou je, že se nachází hodně na severu, až u hranic s Ruskem. Námaha však stojí zato. Území kolem jezera je ideální pro treky podniknuté na koních. Dalšími oblíbenými činnostmi jsou tradiční rybolov, turistika i putování na lodích.

Největší národní festival Nádam (Naadam Festival)

Mongolové jednou za rok opustí své příbytky a vydají se na cestu, aby se zúčastnili největšího tradičního festivalu Nádam. Koná se každoročně v létě, oslavuje sport, hry a jídlo. Mezi tradiční disciplíny patří nejrůznější zápasy a dostihy se zvířaty – wrestling, koňské dostihy a lukostřelba. Festival se neodehrává na jednom místě, ale ve všech větších městech a důležitých regionech.

Pohoří Altaj

Pokud máte rádi vysokohorskou turistiku, nejspíš vám nemusíme říkat dvakrát, jak nádherné hory Mongolsko ukrývá. Nejoblíbenějším cílem horalů je pohoří Altaj, které je celkově skvělou turistickou destinací se stovkami tras.

Navštivte i východ Mongolska

Pokud chcete poznat opravdovou duši této země, musíte vyrazit na východ. Zdánlivě prázdné stepi a široké pláně jsou překvapivě tím největším bohatstvím. Žije zde velké množství divoké zvěře, stejně tak jako početná stáda domestikovaných zvířat. Nekonečné pastviny se táhnou až k obzoru. Východ země je místem, kde národ Mongolů započal svou éru, a překvapivě destinací, kde nepotkáte téměř žádné turisty.

Co zde určitě zažít? Přijměte pozvání od místních lidí, poznejte jejich kulturu a zvyky. A hlavně. Podnikněte klidně několikadenní výlet na koni. Není lepšího způsobu, jak poznat Mongolsko, než z koňského hřbetu.

Pouť do pouště Gobi

Patrně vrchol návštěvy Mongolska je návštěva dun pouště Gobi. Nejlepší je absolvovat túru s místním průvodcem. Gobi nabízí opravdový kontrast oproti svěží zelené krajině, kterou jste doposud měli možnost pozorovat. Pohlédnete pod pokličku druhé tváře mongolské kultury, života pouštních lidí, kteří dokáží přežít v podmínkách drsné Gobi. Poušť Gobi patří mezi nejstudenější na světě.

Pro ty z vás, kteří máte zájem cestovat do Mongolska – památek a tajů k poznávání je tu opravdu spousta. Na jihu země narazíte na poušť Gobi, kde zažijete drsný život místních lidí i třeba jízdu na dvouhrbém velbloudu. Vydáte-li se na západ, můžete vystoupat na hory Altaj a poznat lovce orlů. Na východě se dostanete do zelených stepí, pastvin a nedotčených lesů. A až to všechno budete znát, vyjeďte na sever země. Objevte jezera, divokou zvěř i osady místních lidí.

Předchozí článekZajímavosti v Nizozemsku – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekDovolená v Lindosu na řeckém Rhodosu – památky a zajímavá místa k vidění