Zajímavosti Mikronésie – památky a zajímavá místa k navštívení

2878

Federativní státy Mikronésie jsou federativní republikou v Tichém oceánu, která se nachází severovýchodně od Papuy-Nové Guineji. Celková plocha pevniny činí 702 km2, na nichž žije přes 100 000 obyvatel. Mikronésie se skládá ze čtyř spolkových států, a to Yap, Chuuk, Kosrae a Pohnpei, ve kterém leží i hlavní město Palikir. Tvořena je přitom stovkami malebných ostrovů s krásnými plážemi a potěší i možnostmi potápění. Navíc se zde nacházejí památky na nedávnou i vzdálenější historii.

Zajímavosti o Mikronésii

  • Prvními obyvateli Mikronésie byli Mikronésané, kteří se zde usadili zhruba před 4 000 lety. Od 17. století si sice na oblast dělaly nárok evropské a asijské mocnosti, aktuálně se ovšem jedná o suverénní stát, jenž je ve volném společenství s USA.
  • Federativní republiku Mikronésie tvoří celkem 607 ostrovů v souostroví Karolíny, které leží ve vzdálenosti takřka 3 000 km. Většina je korálového původu, některé však byly vytvořeny sopečnou činností.
  • V severozápadní části Mikronésie se nachází vůbec nejnižší bod povrchu Země. Jedná se samozřejmě o Mariánský příkop s hloubkou 10 924 m.
  • I když nejvyšší místní hora Totolom dosahuje výšky 791 m n. m., většina ostrovů má plochý povrch. Vzhledem k tomu, že jen nepatrně vyčnívají nad mořskou hladinu, je Mikronésie ohrožena globálním oteplováním, resp. stoupající hladinou oceánů.

Zajímavá místa a památky v Mikronésii

Ostrov Pohnpei

Vydáte-li se do Mikronésie, určitě navštivte největší ostrov Pohnpei, který je zároveň turisticky nejatraktivnější. Kromě toho, že můžete poznat život v hlavním městě Palikir a v dalším velkém městě Kolonia, představuje ostrov ráj pro potápěče. V jeho okolí se totiž nacházejí atoly Ant a Pakin, u kterých lze obdivovat nádherné podmořské scenérie. Pohnpei a blízké atoly navíc nabízejí perfektní podmínky pro koupání.

Ruiny města Nan Madol

U ostrova Pohnpei ještě chvíli zůstaneme, neboť chceme věnovat pozornost ruinám města Nan Madol. To se rozkládalo na 93 uměle vytvořených ostrovech, jež jsou propojeny kanály. Odtud také další název „Benátky“. Jednalo se přitom o centrum vlády Sadeluerské dynastie, jež byla u moci v letech 500 až 1500. Dnes už se zde ovšem nacházejí „pouze“ zbytky megalitických staveb, pro které je místo zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO.

Ostrov Weno

Na ostrově Weno se nachází největší město celého Federativního státu Mikronésie. Weno, které je hlavním městem souostroví Chuuk, má totiž 18 000 obyvatel, což je o 13 000 více než druhé nejlidnatější město Kitti. Ostrov kromě toho připomíná, že se v této oblasti odehrávaly boje 2. světové války. Okolní krajinu si lze kupříkladu prohlédnout z majáku postaveného Japonci a navíc jsou zde jeskynní útvary, které rovněž hojně využívali vojáci „Země vycházejícího slunce“.

Ostrov Tonowas

Pokud vás zajímá právě 2. světová válka, neměli byste vynechat především Tonowas, který se nachází v blízkosti ostrova Weno. Jednalo se totiž o hlavní základnu japonské armády v oblasti, která byla nazývána „Nacu Šima“, tedy „Letní ostrov“. Toto období zde ostatně připomíná řada bunkrů, zákopů a dalších vojenských staveb. Tonowas je proto zařazen na americký seznam National Register of Historic Places.

Ostrov Kosrae

Kosrae je nejjižnějším ostrovem Mikronésie. Nalézá se zde mnoho krásných pláží, ale také útesy, laguny a mangrovové lesy. Okolní moře opět přitahuje potápěče, neboť překypuje životem. Na ostrově se nacházejí rovněž ruiny staveb, které odkazují k historickému osídlení. Současně je možné navštívit také několik kostelů, které jsou místními obyvateli hojně využívány.

Ostrov Yap

Další z hojně navštěvovaných ostrovů Federativního státu Mikronésie. Ačkoli sem díky křišťálově čistému moři opět míří potápěči a milovníci divoké přírody zase obdivují místní pralesy, Yap si nenechají ujít ani turisté, kteří se rádi seznamují s různými kulturními tradicemi. Po ostrově jsou totiž rozesety malé domorodé vesničky, v nichž je možné pozorovat tradiční způsob života, a to včetně řemeslné výroby a slavností.

Mikronésie sice není z České republiky „co bys kamenem dohodil“, ale jde o oblast, která by neměla chybět v cestovatelském deníčku žádného milovníka dálav. Jednotlivé ostrovy jsou totiž oázami klidu a míru, takže představují ideální místo k odpočinku od každodenního shonu. Pro příznivce aktivnější dovolené navíc existuje možnost poznávat podmořské hlubiny, divokou přírodu i historické památky. Obyvatelé Mikronésie jsou navíc vesměs příjemní lidé, takže se v podstatě jedná o ráj na zemi.

Předchozí článekZajímavosti v Nigeru – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekZajímavosti na ostrově Elba – zajímavá místa a památky aneb co vidět?